علم و تکنولوژی

آثار نوروز بر روند کرونا در کشور تا دو هفته آتی/«BA1» سویه غالب در گردش در ایران

اعضای شورای علوم کرونا با تاکید بر اینکه تعیین تاثیر تعطیلات نوروزی بر میزان شیوع کرونا در کشور حدود دو هفته طول کشید، از مطالعه حضوری در مدارس نیز خبر دادند: گاهی اوقات تصمیمات خیلی سریع گرفته می شود. و تصمیم گیری می شود.” دویدن؛ تصمیمات خاصی را می توان مرحله به مرحله و با تامل اتخاذ کرد و امیدواریم این تمرین مشکل ساز نباشد.

دکتر محمد واژگانی در گفت وگو با تکنونامه وی با اشاره به اینکه هنوز گزارش مستندی از تاثیر تعطیلات بر بیماری های قلبی و عروقی در کشور ارائه نشده است، گفت: تا هفته آینده منتظر بمانید و اگر حادثه ای رخ نداد، مشخص است که تعطیلات نوروز را می گیریم. ” بدون خطر.

وی افزود: در خصوص پیش‌بینی اینکه آیا موج هفتم کرونا رخ می‌دهد یا خیر و در مواقعی که احتمال وقوع آن وجود دارد، نیاز به زمان داریم تا اطلاعات دقیق‌تری ارائه کنیم.

وی با اشاره به اینکه حدود 75 درصد از کل جمعیت ایران واکسینه شده اند، خاطرنشان کرد: میزان تزریق اول بیش از 80 درصد و واکسن دوم بیش از 63 درصد است. در بین کشورهایی که واکسینه شده اند، ایران یکی از اولین و بهترین ها در حفاظت از شات است. تا به امروز، 64 درصد از جمعیت جهان واکسینه شده اند و 11.3 میلیارد دوز از واکسن واکسینه شده است. در سراسر جهان استفاده می شود. 19 میلیون دوز واکسن روزانه در سراسر جهان تجویز می شود. در کشورهای فقیر، حدود 14.5 درصد از جمعیت واکسینه شده اند. ایران در این زمینه شرایط خوبی دارد.

دبیر کمیسیون ایمنی شناسی کرونا در ادامه سخنان خود با انتقاد از رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی در کشور گفت: متأسفانه در این زمینه سهل انگاری شده و فاصله فیزیکی در جامعه به درستی رعایت نمی شود. در تعطیلات باعث نگرانی و تصادف نشوید.

وی در خصوص سویه کرونا که در ایران بومی است، گفت: سویه غالبی که در ایران بومی است BA1 است و همچنان مقدار کمی BA2 داریم.

وژگانی گفت: گاهی اوقات تصمیمات سریع گرفته می شود و به همین ترتیب تصمیمات سریع گرفته می شود. می توانیم مدرسه را بازگشایی کنیم اما مثلا تکلیف کنکور و شخص مقابل چیست؟ تصمیمات خاصی را می توان مرحله به مرحله و با تامل اتخاذ کرد و امیدواریم این عمل مشکل ساز نباشد. شدت و خطر بیماری 19 در حال حاضر در سراسر جهان رو به کاهش است و امید است که این بیماری از اپیدمی خارج شده و همه گیر شود.

وی در خاتمه تاکید کرد: مردم محترم با رعایت شرایط و ادامه استفاده از ماسک در صورت لزوم از افزایش حضور خودداری کنند. نمی توان گفت دوره را برگزار نکنید، اما از مردم می خواهیم در صورت داشتن علائم بیماری از حضور در مهمانی های افطاری در این شب های عزیز خودداری کنند. هنگام شرکت در یک مهمانی، فاصله خود را حفظ کنید و از آغوش گرفتن و بوسیدن خودداری کنید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا