علم و تکنولوژی

آغاز واکسیناسیون حجاج علیه “مننژیت” و “فلج اطفال” / شروع اعزام‌ها از ۲۳ خرداد

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت ماه سرخ ضمن تشریح اقدامات انجام شده در زمینه بازرسی مسافران حج امسال، تهیه دارو و تجهیزات پزشکی، بازرسی واکسیناسیون کرونا از مسافران و… همان زمان از آن زمان آغاز واکسیناسیون مننژیت و فلج اطفال برای زائران اعلام شد.

دکتر علی مرعشی در گفت وگو با تکنونامه وی در خصوص وضعیت آخرین آزمون زیارتی 1401 گفت: در حال حاضر آزمون زیارتی «جستجوی اماکن تقریباً در تمامی استان ها تکمیل شده و در مراحل پایانی کار قرار دارد». البته از 38 هزار زائر، مشخصات 2 هزار زائر هنوز ثبت نشده بود، اما همه زائران توسط پزشکی قانونی معاینه شدند و فقط پرونده پزشکی 2 هزار نفر در مدارک آنها درج نشد که در حال انجام بود.

«فشار خون» و «دیابت» شایع ترین بیماری در بین مسافران ایرانی است

وی افزود: در بین زائران معاینه شده تقریباً تمامی بیماری های کشف شده شایع ترین موارد فشار خون و پس از آن دیابت بوده است.

159 زائر در انتظار معاینه مجدد

مرعشی در خصوص محدودیت های اعزام زائران بیمار گفت: از بین زائرانی که معاینه شده اند، تاکنون 159 نفر از ورزش توسط جراحان محروم شده اند. روند کار به این صورت است که پس از محرومیت برخی از مسافران از ورزش توسط پزشکان، وضعیت آنها در میزگردی با حضور کارشناسان حوزه های مختلف با سابقه طولانی بحث حج مطرح می شود و مسافران مجدداً توسط این امر بررسی و ویزیت می شوند. کمیسیون .. این 159 نفر روز چهارشنبه در کمیسیونی که در تهران تشکیل می شود مورد بررسی و عیادت قرار می گیرند و برای آنها قضاوت می شود که آیا توانایی جسمانی آنها برای حضور در حج رد یا تایید می شود.

نحوه تامین دارو و ملزومات پزشکی در حج 1401

وی در خصوص تامین دارو و ملزومات پزشکی در حج امسال گفت: در این زمینه با عربستان تماس داشته ایم و لیست داروهای خود را به سازمان غذا و داروی عربستان و شرکت های دارویی آنها ارسال کرده ایم تا قیمت آنها را محاسبه کنند. ” البته در داخل کشور خرید دارو به طور کامل انجام می شود و بسته بندی آنها نیز انجام می شود که آماده ارسال به عربستان است. ما اکنون منتظریم تا عربستان سعودی پروتکل رسمی تحویل دارو را اعلام کند.

مرعشی با بیان اینکه دوز تخمین زده شده بر اساس 40 هزار زائر در ماه است، گفت: بیشتر داروها برای فصل و در عین حال آنتی بیوتیک، سرماخوردگی، گرما و … مورد نیاز است. ما تامین داروی حج ​​را به گونه ای می بینیم که اگر مشکلی در حمل و نقل یا دارویی وجود دارد، می توانیم از عربستان تهیه کنیم. یعنی اگر پروسه ارسال دارو و ملزومات طولانی باشد تا قبل از اعزام زائران نتوانیم آنها را ارسال کنیم، دارو و لوازم مورد نیاز را از آنجا خریداری می کنیم.

مرعشی گفت: بنابراین دارو و تجهیزات مورد نیاز خود را تهیه کردیم. ما در حال بررسی موضوع انتقال آنها به عربستان سعودی و حضور آنها در درمانگاه خود هستیم. در عین حال دو درمانگاه روزانه در مدینه و سه درمانگاه در مکه داریم. همچنینتعداد کادر پزشکی ما 280 نفر است.

برای پیشگیری از مننژیت و فلج اطفال واکسن زائر را شروع کنید

ارزیابی واکسیناسیون کرونا در مسافران

وی از آغاز کار واکسن مننژیت از روز گذشته خبر داد و گفت: واکسن مننژیت به طور کامل تامین شده است. واکسیناسیون مننژیت مسافران از روز گذشته (دوشنبه 9 خرداد) در 23 استان آغاز شد و از چهارشنبه یا پنجشنبه هفته جاری واکسیناسیون مننژیت در 8 استان باقی مانده آغاز می شود.

مرعشی در خصوص واکسیناسیون کرونا نیز گفت: زائران در مقابل کرونا نیز واکسینه شده اند و وزارت بهداشت برای افرادی که دچار کمبود واکسن هستند واکسن کرونا را تزریق کرده است. اکثر زائران با واکسیناسیون کرونا مشکلی ندارند. واکسن‌های Sinofarm، Sputnik و Astrazenka در گروه واکسن‌های مورد تایید عربستان سعودی قرار دارند و افرادی که علاوه بر این واکسن‌ها واکسینه شده‌اند، یک یا دو دوز از واکسن Sinofarm دریافت خواهند کرد.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت صلیب سرخ هلال احمر نیز در خصوص تزریق واکسن فلج اطفال توسط وزارت بهداشت به مسافران گفت: پزشکی. بسیاری از زائران وارد می شوند و واکسن فلج اطفال می زنند و بقیه تا زمان پرواز انجام می شود.

بالای 65 سال تحویل داده نشد

مرعشی با بیان اینکه محدودیت سنی اعزام اسکورت بالای 65 سال است و افراد خارج از کشور نباید بیش از 65 سال باشند، گفت: محدودیت سنی برای عربستان سعودی 65 سال است.

وی گفت: طبق برنامه ای که حج و زیارت تعیین کرده است. اولین تحویل در 13 ژوئن است. البته تیم پزشکی قبل از اعزام مسافران به عربستان سعودی اعزام می شود و اگر اتفاق خاصی نباشد تیم پزشکی ۱۸ خرداد اعزام می شود.

شایان ذکر است که به دلیل نگرانی از شیوع بیماری فلج اطفال در برخی کشورها، وزارت بهداشت کشور بر لزوم واکسیناسیون مسافران در برابر این بیماری تاکید کرده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا