علم و تکنولوژی

آقای کار فرما! باید ایمنی داشته باشم تا خوب کار کنم

به گزارش شفاف، امروز هشتم اردیبهشت مصادف با 28 آوریل 2022، روز جهانی ایمنی و سلامت است.

روز توجه به دیدگاه های سازمان های سلامت جامعه در مورد سلامت جسمی و روانی افراد مشاغل و کارکنان و سایر افراد شاغل در بخش های دولتی و خصوصی.

آقای کاما!  من باید ایمن باشم تا خوب کار کنم

سلامت و ایمنی محیط کار و ارائه خدمات به افراد و اقشار مختلف جامعه مهم و حائز اهمیت است، زیرا در آن زمان بازدهی کار و تلاش هر فرد به عبارت متفاوت نمایان و مطلوب خواهد بود. . و کیفیت، سلامت جسمی و روحی و کار را با خیال راحت و از طریق تولید انجام دهید و با خیال راحت کار کنید.

بیش از دو سال است که اپیدمی کرونا محیط کار را در جوامع و صنایع تغییر داده است، بنابراین مشاغل را به طور کامل از چرخه تجاری حذف کرده و هزاران کارمند را اخراج کرده است.

از جمله تغییرات اجباری در دوران کرونا، اتکای گسترده به مخابرات، تجارت اینترنتی، اینترنت و غیره است که علاوه بر مزایایی که دارد، شدت روانی ذهن را نیز افزایش می دهد.

شیوع این ویروس کشنده، منافع کلان جامعه کارگری را به زیان های هنگفت تبدیل کرده و کارگران بی شماری را درگیر زندگی روزمره خود کرده است.

جعفر جندقی رئیس مرکز بهداشت و درمان وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس. وی گفت: سازمان بین المللی کار (ILO) این مراسم را در 8 آوریل مصادف با 28 آوریل 2003 و در 28 آوریل 2003 برای پیشگیری از حوادث و بیماری های شغلی برگزار کرد.

وی با بیان اینکه روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای یک رویداد بین المللی است، گفت: ما متعهد به ایجاد یک محیط کار ایمن و سالم در سراسر جهان هستیم.

رئیس مرکز بهداشت و محیط‌های کار وزارت بهداشت افزود: این رویداد بخش مهمی از استراتژی بین‌المللی سازمان بین‌المللی کار برای ارتقای ایمنی و بهداشت شغلی در همه محیط‌های کار و افزایش آگاهی عمومی از ایمنی و بهداشت است. محل های کار.» سازمان بین المللی کار (ILO) از برگزاری این رویداد و سیاست ها در راستای اعلامیه های همه دولت ها حمایت می کند.

ایجاد فرهنگ ایمنی و بهداشت شغلی در سراسر جهان

جندقی گفت: سازمان بین‌المللی کار در سال‌های اخیر با ایجاد آیین‌نامه نظام مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای در راستای فرهنگ‌سازی ایمنی و بهداشت در محیط کار تلاش کرده است.

وی گفت: در سال 2021 تمرکز بر تقویت نظام ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای برای افزایش تاب آوری سیستم های حفاظت شغلی برای مقابله با بحران های فعلی و آتی خواهد بود و امسال با شعار موفقیت آمیز خواهد بود. فرهنگ ایمنی و بهداشت کار “بیایید با هم کار کنیم.”

رئیس مرکز بهداشت و محیط کار وزارت بهداشت گفت: در این شعار بر ایجاد و اجرای فرهنگ ایمنی و بهداشت حرفه ای از طریق گفت و گو و گفتمان اجتماعی بین دولت ها، سازمان ها و کارفرمایان و تشکل های کارگری (سه جانبه گرایی) تاکید شده است. و مهمتر از همه، مشارکت کامل ذینفعان در تضمین، حفظ و ارتقای سلامت کارکنان.

تلاش 3 وزارتخانه و سازمان برای سلامت محیط کار

جندقی خاطرنشان کرد: از این رو شایسته است که هر چه بیشتر روابط بین جامعه کارگری، کارفرمایان و دستگاه های دولتی از جمله وزارت بهداشت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تأمین اجتماعی و سایر احزاب تأثیرگذار در این حوزه». و ایجاد فرهنگ مثبت ایمنی و بهداشت حرفه ای در جامعه.

او گفت: «در واقع فرهنگ ایمنی و بهداشت یک حرفه فرهنگی است که به حق کار احترام می‌گذارد.» ایمن و سالم در همه سطوح و مکانی است که دولت، کارگران به طور فعال در آن مشارکت می‌کنند و مسئولیت سیستماتیک دارند. تعیین از نظر تامین محیط کار ایمن و سالم و به طور کلی اصل پیشگیری بالاترین اولویت را دارد.

شغل مناسب چیست؟

رئیس مرکز بهداشت و محیط کار وزارت بهداشت افزود: کارکنان در تعیین کار مناسب از دستمزد مناسب، شرایط کار ایمن و سالم، ایمنی شغلی، مشاغل مناسب در آینده و حمایت های قانونی برخوردار می شوند.

جندقی خاطرنشان کرد: در واقع از طریق گفت‌وگوی اجتماعی مؤثر، دولت‌ها و شرکای اجتماعی در تمامی مراحل تصمیم‌گیری ایمنی و بهداشت شغلی مشارکت فعال داشته‌اند.

وی افزود: این امر با توجه به تدوین و بهبود سیاست‌های ایمنی و چارچوب‌های نظارتی برای رسیدگی به وضعیت پایدار و چالش‌های جدید سیستم ایمنی و بهداشت در راستای اجرای اصول ایمنی و بهداشت شغلی در محیط کار حائز اهمیت است. “

رئیس مرکز بهداشت و محیط کار وزارت بهداشت گفت: گفت‌وگوی اجتماعی نه تنها باعث بهبود سیاست‌ها و راهبردهای ایمنی و بهداشت حرفه‌ای می‌شود، بلکه اجرای سیستم‌های ایمنی و بهداشت را تسهیل می‌کند. ”

ایجاد خانه های بهداشت در کارخانه ها و کارگاه ها

جندقی بیان کرد: در کشورمان نیز در طرح ارائه خدمات اولیه سلامت به کارگران با ساخت خانه بهداشت کارگری در نشست مشترک و همکاری سه دستگاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تامین اجتماعی و. وزارت بهداشت در راستای تامین، حفظ و ارتقای سلامت کارگران تلاش می کند و ما در این زمینه به نتایج خوبی دست یافته ایم.

وی افزود: از سوی دیگر با همکاری مشتاقانه کارفرمایان با محوریت سلامت، راه رسیدن به اهداف عالیه حرفه سلامت، ارتقای سلامت کارکنان، تبدیل به سادگی ما می شود.

سیستم های ایمنی و بهداشت حرفه ای قوی؛ عوامل موثر در داشتن محل کار سالم

رئیس مرکز بهداشت حرفه ای و محیط زیست وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به پیشگیری و کنترل موفقیت آمیز بیماری کووی 19 در محیط کار و تلاش مسئولان در انجام بازرسی های حرفه ای بهداشت، آگاه هستیم. از این. سیستم ایمنی و بهداشت قوی، مشارکت هدفمند سازمان‌ها، تشکل‌های کارگری و ذینفعان فعال در حوزه ایمنی و بهداشت شغلی بنگاه‌ها و در سطح ملی کمک شایانی به ایجاد محیط کار سالم می‌کند. تضمین و حفظ سلامت کارکنان.

شهادت بازرس بهداشت حرفه ای در دوران کرونا

جندقی گفت: از ابتدای شیوع کرونا علیرغم دخالت بازرسان بهداشت حرفه ای و شهادت برخی از آنها برای حفظ سلامت نیروی کار کشور حتی همزمان با پایش سلامت، تشریفات محل کار متوقف شده است.

وی افزود: با تلاش و پیگیری بازرسان حرفه ای بهداشت و پیگیری مستمر متخصصان بهداشت حرفه ای این صنعت، خوشبختانه به جز در موارد محدود شاهد شیوع گروه های صنعتی و در این موارد نیستیم. شرایط ویژه اقتصادی و علیرغم کار غیرقابل پیش بینی آنها همچنان مجازات می شوند.”

برنامه ویژه وزارت بهداشت برای سلامت محیط کار

رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت گفت: در راستای حفظ سلامت کارگران در محیط کار، برنامه های زیادی زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پرورش اجرا و اجرا شده است. اینها شامل بازرسی های بهداشت حرفه ای، بهداشت حرفه ای در مراکز پزشکی و بیمارستان ها، مدیریت بلایای شیمیایی مطابق با تعهدات بین المللی Saikem، بهداشت کشاورز و فرش، بهداشت معدن، سلامت کارگران ساختمانی و بهداشت شغلی در پمپ بنزین ها می باشد.

جندقی گفت: پرتوهای بهداشتی، خدمات بهداشت حرفه ای برای زندانیان، خدمات بهداشت حرفه ای برای جلسات کوچک و خوداشتغالی و کارهای غیررسمی، حذف تدریجی جیوه از صنعت بر اساس کنوانسیون میناماتا، ممنوعیت استفاده از آزبست مطابق ضوابط. ” کنوانسیون روتردام، اجرای برنامه خوداظهاری کارفرما، کمیسیون حفاظت فنی و بهداشت حرفه ای، بررسی سختی کار و خطرات، کنترل خطرات شغلی (شیمیایی، فیزیکی و ارگونومیکی) و معاینات بهداشت حرفه ای انجام می شود. .

توجه! برای اینکه کار با کیفیت در همه سطوح و مشاغل مورد نیاز باشد، عامل اصلی یعنی نیروی انسانی است، باید سلامت جسمی و روحی مورد نیاز وجود داشته باشد و محیطی امن و آرام برای افراد و افراد شاغل در محل ساکت باشد. . ارائه بهترین کیفیت کار و خدمات مورد نیاز درآمد گیرنده خواهد بود.

منبع: خبرگزاری آنلاین تکنونامه

دکمه بازگشت به بالا