آلت کوین چیست

آلت کوین چیست در بازار ارزهای دیجیتال، بیت کوین (BTC) در راس آنها قرار دارد، به طوری که اکنون بیش از یک دهه پس از راه اندازی آن (در زمان نگارش مقاله)، هر BTC نزدیک به 50 هزار دلار ارزش دارد؛ اما رمزارزهای دیگری به جز بیت کوین موسوم به آلت کوین هم وجود دارند که به عنوان «ارزهای جایگزین» شناخته می شوند. هر یک از این رمزارزهای جایگزین تحت قوانین خاصی عمل می کنند؛ آلت کوین ها برخی ویژگی های مشترک هم با بیت کوین دارند که در ادامه به معرفی آنها در این مقاله از ارزتودی خواهیم پرداخت.

ارز غیرمتمرکز، به این معنا که بانک های مرکزی آنها را منتشر نمی کنند و ارزش آنها به سیاست های بانکی وابسته نیست. نِیم کوین () به عنوان اولین آلت کوین بازار شناخته می شود و از آن زمان تا کنون نرخ عرضه آلت کوین ها رشدی تصاعدی داشته است.

آلت کوین ها مانند بیت کوین از بلاک چین به عنوان ابزاری جهت اطمینان از تراکنش های همتا به همتا استفاده می کنند. چگونگی استفاده از آلت کوین ها از بلاکچین می تواند تفاوت زیادی با بیت کوین داشته باشد، زیرا از مکانیسم های اجماع مختلفی برای اعتبارسنجی تراکنش ها یا ایجاد بلاک استفاده می کنند. علاوه بر این، آلت کوین ها مفهوم بیت کوین را با ویژگی های منحصر به فردی مانند «» که می تواند توسط فناوری بلاک چین توافق نامه هایی خودکار بین طرفین انجام دهد، همراه کرده اند.

همچنین آلت کوین ها از بسیاری جهات نسبت به بیت کوین بهبود یافته اند؛ تراکنش های آنها می تواند سریع تر و مقیاس پذیری بهتری داشته باشد. در زمان نگارش مقاله، هر بلاک بیت کوین طی 10 دقیقه استخراج می شود، در حالی که این زمان برای آلت کوینی مانند لایت کوین (LTC)، هر 2.5 دقیقه یکبار است و سرعت تراکنش های این کوین بیشتر از بیت کوین خواهد بود. در سایر آلت کوین ها، این عدد بسیار کوچک تر می شود؛ استفاده از ترفندهای جدید، این امکان را به کاربران می دهد که تراکنش ها با سرعت بسیار بیشتر صورت بپذیرد. برای مثال، با استفاده از شاردینگ می تواند به سرعت باور نکردنی تایید 100000 تراکنش در ثانیه برسد!

مشاهده:

آلت کوین ها چگونه کار می کنند؟

آلت کوین ها در بیشتر مواقع مشابه بیت کوین عمل کرده و از کلیدی خصوصی جهت ارسال و دریافت رمز ارز بین دو کیف پول دیجیتال استفاده می کند؛ آن ها همچنین از بلاک چین جهت ثبت دائمی تراکنش ها به عنوان دفترکل برخوردار هستند. امنیت بلاک چین توسط اثبات ریاضی تامین می شود که تراکنش های هر بلاک را تایید می کند.

معرفی انواع مختلف آلت کوین

برخی از انواع اصلی آلت کوین ها شامل رمزارزهای مبتنی بر ماینینگ، استیبل کوین ها، توکن های وثیقه ای و توکن های ابزاری هستند. امروزه حدود 9000 وجود دارد و ارزش بازار آلت کوین ها از آوریل 2021 بالغ بر 50٪ بازار است. برخی از شناخته شده ترین آلت کوین ها عبارتند از:

 • اتر (ETH)
 • ریپل (XRP)
 • تتر (USDT)،
 • بیت کوین کش (BCH)
 • بیت کوین ساتوشی ویژن (BSV)
 • سولانا (SOL)
 • لایت کوین (LTC).

برخی از آلت کوین ها کارهایی فراتر از تبادل پول در ازای کالا و خدمات انجام می دهند. به این موارد معمولا توکن های ابزاری یا وثیقه ای گفته می شود؛ برخی از این ارزهای دیجیتال ،بی هویتی بهتری را ارائه می دهند؛ در حالی که تعدادی دیگر صنایع خاصی را هدف قرار گرفته اند.

برای اولین بار در سال 2013 با مفهوم قراردادهای هوشمند و یک زبان برنامه نویسی کاملا متغیر به بازار معرفی شد؛  پلتفرم اتریوم از اتر (ETH) به عنوان رمزارز خود استفاده می کند که برای اداره برنامه همچون توکن مورد استفاده قرار می گیرد، این ارز دیجیتال دومین رمزارز ارزشمند و بهترین آلت کوین است.

لیست انواع اصلی آلت کوین عبارتند از:

 • ارزهای رمزپایه مبتنی بر ماینینگ (Mining-based Cryptocurrencies)
 • استیبل کوین (ارز دیجیتال باثبات) (Stablecoins)
 • توکن های اوراق بهادار (Security tokens)
 • توکن های ابزاری (Utility tokens)

تفاوت توکن و کوین

درصد بسیار بالایی از رمز ارزها از توکن ها تشکیل شده است و مابقی آن ها از کوین ها؛ قبل از آن که با انواع آلت کوین آشنا شوید، بهتر است را بدانید.

کوین ها رمز ارزهایی هستند که از خود شبکه دارند و روی آن فعالیت می کنند. بیت کوین، مطرح ترین کوین است که از خودش شبکه اختصاصی در بلاک چین دارد.

توکن

توکن ها از خودشان شبکه اختصاصی ندارند و روی بستر بلاک چین کوین ها فعالیت می کنند. به عنوان مثال؛ تفاوت Coin و Token را می شود به مستاجر و صاحب خانه تشبیه کرد. کوین ها مانند صاحب خانه هایی هستند که در به توکن ها مجوز فعالیت در شبکه اختصاصی خود را می دهند. شبکه اتریوم، معروف ترین بلاک چین در دنیای رمز ارزهاست. توکن های متفاوتی روی این شبکه فعالیت می کنند و از مزایا شبکه استفاده می کنند؛ اما سوال اینجاست که حضور این توکن ها برای کوین ارائه کننده بستر بلاک چین چه سودی دارد؟

شاید واژه کارمزد شبکه به گوش شما خورده باشد، برای هر تراکنشی که کاربرها از طریق توکن ها انجام می دهند، درصدی به عنوان کارمزد برای ارائه کننده بستر از کاربر کم می شود. همانطور که می دانید، کارمزد شبکه اتریوم نسبت به سایرین مقدار قابل توجهی بیشتر است.

استیبل کوین ها

رمزارزهایی جفت شده با ارزی دیگر مثل پول فیات (یعنی دلار) و کالای قابل معامله در بورس (یعنی فلزات گرانبها) هستند که نوسانات قیمتی را در مقایسه با دارایی خاص به حداقل می رسانند؛ بهای استیبل کوین ها دچار نوسانات شدید روزانه نمی شود، به این معنا که در کاربردهای روزمره مانند پرداخت ها، سرمایه گذاری ها و وام ها مفید هستند.

نحوه استخراج

آلت کوین های مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (PoW)، با حل مسایل ریاضی و ایجاد بلاک، ایجاد می شوند. از کوین های بر اساس PoW می توان به LTC، مونرو (XMR)، BCH و BSV اشاره کرد. جایگزین کوین های مبتنی بر استخراج، کوین های پیش استخراج (pre-mined) هستند؛ اینها به جای استخراج، توسط الگوریتمی خاص توزیع می شوند؛ ارز دیجیتال ریپل نمونه ای از این موارد است.

توکن های ابزاری

توکن های وثیقه ای

توکن های وثیقه ای به عنوان قراردادهای سرمایه گذاری عمل می کنند. خریدار این توکن ها، انتظار کسب سود از بازار سهام، درآمد یا رشد ارزش بازار را دارد. تفاوت این توکن ها با توکن های ابزاری در این است که توکن های وثیقه ای از قوانین سختگیرانه ای در خصوص خرید و فروش پیروی می کنند.

توکن های غیرمثلی

توکن های غیرمثلی ()، یک دارایی رمزارزی در بلاکچین با کد شناسایی و فراداده ای منحصر به فرد هستند که آنها را از یکدیگر متمایز و در قراردادهای هوشمند ذخیره می کند. کاربران قادر نیستند NFT ها را کپی یا تقسیم کنند. برخی موارد استفاده از این توکن ها شامل مجموعه های کلکسیونی موسیقی، آثار هنری و توکن های بازی های ویدیویی است. در مقابل، توکن های قابل تعویض مانند بیت کوین یکسان هستند. آنها هنگام معامله دارای مشخصات و ارزش یکسانی هستند.

مقایسه آلت کوین نسبت به بیت کوین

مزایا و معایب آلت کوین ها

یکی از مزیت های اصلی آلت کوین ها، جایگزینی آنها برای بیت کوین است. به طور کلی آنها در صورت سقوط ارزش بیت کوین، به عنوان یک گزینه جایگزین مناسب محسوب می شوند، هرچند ممکن است ریزش BTC بر کل بازار تاثیر بگذارد. به تعبیری، آنها شرایط رقابت را برای بیت کوین فراهم می کنند.

به طور کلی آلت کوین ها مشکلات بیت کوین، مانند سرعت و هزینه استخراج را بهبود می بخشند؛ همچنین کارمزد تراکنش ها با آلت کوین ها کمتر است. با این حال، یک نقطه ضعف مهم برای اکثر آلت کوین ها، عدم پذیرش عمومی آنهاست. از آنجا که آلت کوین های جدیدتر از بیت کوین هستند، ارزش آنها می تواند به طرز چشمگیری تغییر کند، بنابراین برای سرمایه گذاران ریسک پذیر گزینه ای مناسب می باشند.

مسئله مهم دیگر در خصوص آلت کوین ها، استفاده از آنها در طرح های پامپ و دامپ جعلی برای قربانین تازه وارد است. درپایان، بسیاری از بسترهای معاملاتی آلت کوین ها، امکان تبدیل مستقیم آنها به BTC را بدون تبدیل به USD به مشتریان ارائه نمی دهند.

استیبل کوین چیست |انواع کوین ها |بهترین کوین ها برای خرید

آیا سرمایه گذاری در آلت کوین ها پرخطر است؟

نتیجه گیری

به صورت کلی به هر رمز ارزی غیر از بیت کوین، آلت کوین می گویند. این آلت کوین ها شامل اتریوم، ملکه ارزهای دیجیتال و رمز ارزهای خیلی کم ارزشتر () می شوند. برخی از آلت کوین ها گزینه های خوبی برای سرمایه گذاری هستند. بعضی از آنها رشد های چند درصدی را تجربه می کنند؛ در صورتی که نمی توانیم برای یک ارز دیجیتال رایج مثل بیت کوین، سود اینچنینی فرض کنیم؛ ناگفته نماند که ریسک سرمایه گذاری در این شرایط به مراتب بیشتر از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال شناخته شده است.

سوالات متدوال

پولسازترین آلت کوین کدام است؟

اتریوم گران ترین و پولسازترین آلت کوین بازار کریپتوکارنسی است.

آیا دوج کوین یک آلت کوین محسوب می شود؟

بله، بلکه کلیه رمزارزهای دیجیتال به جز بیت کوین، آلت کوین گفته می شود؛ البته دوج کوین جزو دسته شت کوین ها نیز قرار می گیرد.

جهت مشاهده اخبار بورس ارزنو کلیک کنید

دکمه بازگشت به بالا