عمومی

آمریکایی‌ها نگرانی پیری بایدن – تکنونامه

نیویورک تایمز می نویسد: تنها یک سال و نیم از آغاز به کار اولین دوره ریاست جمهوری جو بایدن می گذرد. با این حال، این پیرمرد 79 ساله از رونالد ریگان، رئیس جمهور سابق ایالات متحده در آخرین سال دوره دوم ریاست جمهوری خود بزرگتر است. اگر بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا نامزد شود، برخی نگران هستند که رئیس جمهور آمریکا در پایان دوره ریاست جمهوری خود 86 ساله شود!

نظرسنجی‌های خروجی نشان می‌دهد که بایدن توسط بسیاری از آمریکایی‌ها “بسیار پیر” شناخته می‌شود. بسیاری از نظریه‌پردازان دموکرات همچنان معتقدند که او نباید نامزد شود.

بسیاری از مقامات و مشاوران ارشد فعلی و سابق ایالات متحده معتقدند که بایدن از سال های اخیر پیرتر است، مشکلی که کاخ سفید به هیچ وجه نمی تواند آن را حل کند. اگرچه انرژی بایدن برای مردی هم سن و سالش قابل تحسین است، اما کاهش یافته و برخی از دستیارانش را از او دور نگه داشته است. بایدن گاهی در حین راه رفتن از مسیر اصلی خود منحرف می شود و دستیارانش نگران این هستند که پاهایش در سیم ها گیر کند. او در رویدادهای عمومی با کلمات دعوا می کند و نزدیکانش نگران هستند که او بتواند سخنرانی را بدون «لوله کردن» به پایان برساند.

وقتی بایدن در آخر هفته به خانه ساحلی خود در دلاور رفت، مقامات کاخ سفید مجبور شدند او را دنبال کنند. او شب ها در انظار عمومی ظاهر نشد و کنفرانس مطبوعاتی که در آن شرکت کرد نیمی از کنفرانسی بود که رئیس جمهور سابق آمریکا در آن حضور داشت.

اگرچه بایدن پنج روز در هفته با یک مربی کار می کند و بسیاری از همکارانش قادر به دوچرخه سواری نیستند، سقوط از دوچرخه او در ماه گذشته به تیتر اخبار در سراسر جهان تبدیل شد.

اگرچه بایدن به آمریکایی‌ها اطمینان می‌دهد که از وضعیت جسمانی خوبی برخوردار است، اما بسیاری از حامیان او تا شش سال دیگر نگران سلامت جسمانی او هستند.

دیوید گرگن، مشاور ارشد چهار رئیس جمهور ایالات متحده می گوید: “من معتقدم وقتی 80 ساله می شوید، نباید به دنبال موقعیت باشید.” من 80 ساله بودم و دو یا سه سال به این فکر می کردم که دیگر نباید سازمانی را اداره کنی. مثل گذشته از خواب بیدار نخواهید شد.

با این حال، برخی اشاره می کنند که افراد از نظر سنی متفاوت هستند. جی اولشانسکی، کارشناس طول عمر که به سن نامزد 2020 ایالات متحده نگاه می کند، گفت: «اگر با سیاست بایدن موافق نیستید، خوب است، به شخص دیگری رأی دهید. اما سن او نباید ملاک انتخاب باشد.

پروفسور اولشانسکی در عین حال این سوال که آیا سلامت نسبی بایدن تا سن 86 سالگی ادامه دارد یا خیر را “سوال درستی” دانست و گفت: قابل بررسی نیست، زیرا با افزایش سن، خطر وجود دارد.

23311

دکمه بازگشت به بالا