عمومی

آژانس اتمی: نمی‌دانیم در برنامه هسته‌ای ایران چه رخ می‌دهد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین تکنونامه، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگو با «سی ان ان» گزارش ها درباره فعالیت های ایران در زمینه تسلیحات هسته ای را تکذیب کرد.

سارا سیدنر مجری شبکه با اشاره به اظهارات آقای گروسی در گفت و گو با «ال پایس» مبنی بر اینکه برنامه هسته ای ایران به سرعت در حال پیشرفت است، پرسید: «شما می توانید با اطمینان بگویید که ایران پتانسیل ساخت سلاح هسته ای را دارد، زیرا دهه هاست که چنین بوده است. ” شنیدیم که دارند نزدیک می شوند، نزدیک می شوند، نزدیک می شوند. اما آیا آنها واقعاً نزدیک هستند؟

گروسی پاسخ داد: باید بگویم که سازمان انرژی اتمی هرگز چنین پیش بینی و ارزیابی نکرده است. [تخمین‌ها] برای تحلیلگران و روزنامه نگاران است. آنچه ما گزارش می کنیم فعالیت هسته ای در یک کشور و چگونگی آن است.

وی با بیان اینکه ایران در حال حاضر در حال غنی سازی اورانیوم در سطح بالایی است، گفت: ایران در حال توسعه ماشین هایی است که برای غنی سازی اورانیوم ضروری است. اما باید تاکید کنم که ما هیچ اطلاعی از دست داشتن آنها در تسلیحات هسته ای Lit نداریم.

مدیرعامل سازمان انرژی اتمی اما در بیانیه ای دوجانبه با بیان اینکه سطح غنی سازی اورانیوم در ایران اکنون بسیار بالا و نزدیک به سطح خلوص تسلیحات است، گفت: دسترسی بازرسان ما را محدود کرده اند. می بینید که آژانس این فعالیت ها را زیر نظر دارد. [هسته‌ای ایران] قطع شد؛ همانطور که خودشان گفتند، تعدادی از دوربین های نصب شده ما را حذف کردند.»

گروسی در پاسخ به این سوال که ایران چقدر به غنی‌سازی اورانیوم به درجه تسلیحات نزدیک است، توضیح داد: به نظر من نکته مهم در اینجا این است که واقعیت‌ها را آن‌طور که هستند نگاه کنیم و بر اساس آنها ارزیابی کنیم. مواد اتمی قابل استفاده در تسلیحات اتمی اکنون در دنیا به وفور یافت می شود اما مسئله اصلی کنترل یا عدم کنترل آنهاست.

وی با بیان اینکه ارزیابی اینکه ایران در حال آماده شدن برای تولید سلاح هسته ای است معقول نیست، افزود: اما آنچه ما می گوییم این است که آنها (ایران) اگر اعتماد می خواهند باید همه بازرسی های ما را به حالت اولیه برگردانند. در حوزه هسته ای تنها چیزی که می توان به آن اعتماد کرد، تحت بازرسی است. “کلمات خوب بی فایده است.”

مدیرعامل سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری درباره مذاکرات وین و موانع بر سر راه بازگرداندن برجام، تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی مذاکره کننده نیست، بلکه ضامن است. سازمان همه چیزهایی را که در مذاکرات بر سر آن توافق شده است، رصد و بررسی می کند… مذاکرات هنوز کامل نشده است، نظری را که باید به دست آید را بگیرید و به زودی وارد دوره نامعلومی خواهیم شد که ایران برنامه هسته ای داشته باشد که پیشرفت کند. به سرعت اما هنوز چیزی از دست رفته بررسی می شود.

آقای گروسی با ادعای اینکه زمان دستیابی به توافق در مذاکرات وین رو به اتمام است، گفت: ما در کنار فعالیت های مختلف هستیم. [هسته‌ای] ما با این مواجه هستیم که رو به جلو است اما در عین حال آنها را دنبال نمی کنیم و نمی دانیم چه اتفاقی می افتد. در اینجا ما دو مشکل داریم. اول از همه، اگر توافقی حاصل شود، باید راهی برای بازگرداندن این مشخصات به یکدیگر پیدا کنیم.”

وی ادامه داد: زیرا هر بار این اتفاق می افتد (توافق) که ممکن است زمان زیادی به طول بینجامد. مواد و نقاط کانونی بیشتری وجود خواهد داشت که آژانس باید مرزهای خاصی را مشخص کند.

سپس CNN صحبت های گروسی را قطع کرد و پرسید که آیا فکر می کند خروج ایالات متحده از توافق ایران فاجعه است یا خیر، و گروسی پاسخ داد: “فکر می کنم چه اتفاقی افتاد، اتفاق افتاد… البته، بله، مشکلی ایجاد کرد که باید برطرف شود. “به عنوان” حل شد.

پیش از این، آقای گروسی در مصاحبه با روزنامه اسپانیایی «ال پایس» گفته بود که دوری تهران از تعهد هسته ای به معنای ساخت سلاح هسته ای نیست. (جزئیات بیشتر)

در انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اصلی پیشنهاد دهید

دکمه بازگشت به بالا