علم و تکنولوژی

آیا انگشت کردن در بینی می‌تواند با خطر آلزایمر مرتبط باشد؟

هفته گذشته هفته سختی برای برخی از مردم در سراسر جهان بود که عادت داشتند با انگشتان خود به بینی خود ضربه بزنند، زیرا سیل از تیترها وجود داشت که نشان می داد شواهد نگران کننده ای وجود دارد که آلزایمر و زوال عقل با هم مرتبط هستند.

اکنون واضح است که دستاوردهای حاصل از این تحقیق تنها حدس و گمان است و به گفته چندین عصب شناس که نیواطلس با آنها تماس گرفته است، “بسیار بعید” است.

همانطور که در مورد بیشتر این نوع اخبار علمی وجود دارد، داستان از یک بیانیه مطبوعاتی، در این مورد، یکی از دانشگاه گریفیث استرالیا، که در روز جمعه، 28 اکتبر منتشر شد، می آید. این خبر با عنوان «تحقیقات جدید نشان می دهد که برداشتن بینی می تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل را افزایش دهد» منتشر شده و به مطالعه منتشر شده در Scientific Reports اشاره دارد.

این تحقیق بر روی موش ها نشان داد که باکتری به نام کلامیدیا پنومونیه وقتی در بینی حیوان قرار می گیرد می تواند قسمت هایی از مغز را آلوده کند. علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که وقتی آن باکتری خاص وارد مغز موش ها می شود، می تواند تغییرات پاتولوژیک مشابه آنچه در بیماری آلزایمر یافت می شود، ایجاد کند.

این مطالعه در واقع 10 ماه پیش در فوریه منتشر شد، اما اخیراً منتشر شد و زمانی که منتشر شد، روزنامه ای همراه آن بود که نشان می داد باکتری های موجود در بینی ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهند. بنابراین منطقی به نظر می رسد که بپرسیم چرا مطالعه ای که 10 ماه پیش منتشر شده است دوباره به عنوان یک مطالعه جدید با نتایج جدیدی مطرح شده است که به طور ناگهانی نشان می دهد که برداشتن بینی می تواند با خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط باشد؟

نیو اطلس با چندین متخصص صحبت کرد تا بفهمد چگونه این ارتباط جدید با برداشتن بینی ایجاد شد.

پروفسور جیمز سنت جان یکی از نویسندگان مشترک اولین مطالعه بود. او گفت که احساس می‌کند این مطالعه با داستان‌های دیگر آمیخته شده است و از آنجایی که این مطالعه برای اولین بار منتشر شد، تعدادی از متخصصان گوش و حلق و بینی که از یافته‌های آن هیجان‌زده شده بودند، با او تماس گرفتند و از او خواستند تا رابطه بین عفونت‌های بینی و زوال عقل را بیشتر بررسی کند.

وی با اشاره به بازخوردی که از محققان گوش و حلق و بینی در مورد این مطالعه دریافت کرده است به نیواطلس گفت: این مشکل باید بررسی شود. ما هرگز به این فکر نکردیم که تاریخچه عفونت یا آسیب به بینی را بررسی کنیم. از زمانی که بیانیه مطبوعاتی را منتشر کردیم، افراد زیادی با من تماس گرفتند. یکی می گفت همسرم آلزایمر دارد و عفونت بینی بدی دارد و وقتی اولین علائم و مواردی از این دست را پیدا کرد خیلی از انگشتانش استفاده کرد. بنابراین ما در مورد این رابطه مطمئن نیستیم، اما باید بررسی کنیم.

ارتباط تحریک انگشت با بیماری آلزایمر و زوال عقل، که به نظر می‌رسد کانون کمپین‌های رسانه‌های جدید باشد، بخش کوچکی از این مطالعه است که نشان می‌دهد آسیب عمدی به اپیتلیوم موش‌ها منجر به افزایش تهاجم باکتری‌ها به اعصاب محیطی و لامپ‌ها می‌شود. .بوی خوبی می دهد

اپیتلیوم بینی لایه نازکی از بافت است که داخل بینی را می پوشاند و در این مطالعه محققان از مواد شیمیایی برای تخریب بافت در مدلی مشابه آسیب طبیعی بینی در انسان استفاده کردند.

فرض سنت. جان این است که برداشتن بینی شما می تواند آسیب مشابهی به اعصاب بینی شما وارد کند، که می تواند منجر به انتقال مقادیر زیادی میکروب به مغز شود، و این میکروب ها در مغز می توانند بسیاری از حوادثی را که منجر به بیماری آلزایمر می شوند، ایجاد کنند.

البته در اینجا یک سوال مهم مطرح می شود. در مورد چه نوع آسیب بینی صحبت می کنیم؟

سنت جان می گوید که برداشتن آرام بینی ممکن است درد نداشته باشد، اما اگر بینی خود را بچرخانید تا خونریزی کند، ممکن است.

نیو اطلس با چندین عصب شناس دیگر و محققان زوال عقل تماس گرفت تا بازخورد آنها را در مورد ارتباط احتمالی بین برداشتن بینی و بیماری آلزایمر دریافت کند.

بسیاری از این کارشناسان بیان کرده اند که این پیشنهاد به قدری مضحک است که نمی خواهند نامشان فاش شود و با خودشان ارتباطی نداشته باشند، اما برخی از آنها با احتیاط به این فرضیه پاسخ داده اند.

برایس ویسل، عصب شناس در دانشگاه نیو ساوت ولز که تحقیقاتش در زمینه بیماری های عصبی تخصص دارد، گفت: یافته های اصلی این مطالعه جالب بود. او گفت این ایده که عفونت‌های باکتریایی می‌توانند در زوال عقل نقش داشته باشند و این عفونت‌ها می‌توانند از بینی به مغز منتقل شوند، یک حوزه تحقیقاتی جالب است، اگرچه هنوز حدس و گمان است.

Wissel می گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این رفتار (برداشتن بینی) که در انسان رایج است، در بیماری آلزایمر نقش دارد.

وی افزود: من نه چیزی در این باره نشنیده ام، نه مدرکی برای آن ندیده ام و نه مبنایی برای چنین سخنی دارم. من نگران هستم که مردم آنچه را که می گویند اشتباه تفسیر کنند و از انجام کاری که انسان ها برای هزاران سال انجام داده اند می ترسند.

نیکی-آن ویلسون، محقق فوق دکتری در تحقیقات علوم اعصاب استرالیا، سخنان ویستل را تکرار کرد. او موافقت کرد که شواهد فزاینده ای وجود دارد مبنی بر اینکه عوامل خاصی را می توان فرض کرد که در برخی از بیماری های عصبی نقش دارند، اما یافته بزرگ از نتایج این مطالعه جدید این است که برداشتن بینی یکی از عواملی است که در ایجاد بیماری های عصبی نقش دارد. . آلزایمر اغراق آمیز است.

وی گفت: این ظن که ممکن است اختلال در اپیتلیوم بینی احتمال ابتلا به این گونه عفونت ها را افزایش دهد جدید است. با این حال، این مطالعه حیوانی با شواهد علّی مبنی بر اینکه برداشتن بینی باعث بیماری آلزایمر می شود، فاصله زیادی دارد.

پروفسور جیمز سنت جان اولین کسی است که اعتراف کرد که تحقیقات بیشتری باید انجام شود و در حال کار بر روی شروع یک مطالعه بزرگ در سال آینده برای بررسی افراد در مراحل اولیه بیماری آلزایمر است.

این مطالعه حس بویایی شرکت کنندگان را مورد بررسی قرار داد، از باکتری های موجود در بینی آنها نمونه برداری کرد و سوابق پزشکی آنها را برای شواهدی مبنی بر عفونت بینی زیر نظر گرفت.

پروفسور سنت جان در صحبت کردن در مورد مطالعه جدید، برداشتن بینی را به عنوان یک عامل خطر برای بیماری آلزایمر ذکر نکرد.

او گفت تحقیقات اخیر نشان داده است که برداشتن بینی یک عمل تقریباً جهانی در میان بزرگسالان است و شما به سختی می توانید فردی را پیدا کنید که بگوید هرگز بینی خود را نگرفته است.

در نهایت به نظر می رسد کسانی که با انگشت خود بینی خود را باد می کنند به دلیل این رفتار نگران آلزایمر و زوال عقل نباشند. اما البته وقتی این کار را انجام می دهند باید به آرامی این کار را انجام دهند تا به بافت داخلی بینی آسیبی وارد نشود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا