علم و تکنولوژی

آیا حشرات برای تغذیه مناسب هستند؟

بر اساس بررسی انجام شده در مجله “Food Chemistry”، حشرات منبع غنی از پروتئین، ویتامین ها، مواد معدنی و لیپیدها هستند. همچنین اسکلت بیرونی آنها در صورت مصرف می تواند فیبر بالایی را به بدن برساند.

بر اساس مطالعه دیگری در مجله “ایمونولوژی مولکولی”، تخمین زده می شود که در حال حاضر حدود 2 میلیارد نفر در جهان روزانه از حشرات در غذای خود استفاده می کنند و محبوبیت غذای حشرات در مناطقی مانند آمریکای جنوبی، آسیا وجود دارد. و بیشتر از آفریقا.

حشرات مناسب برای تغذیه

از سوی دیگر، تحقیقات منتشر شده در “پیشرفت های فناوری” نشان می دهد که پروتئین 40 تا 75 درصد از وزن خشک کل حشرات را تشکیل می دهد که مقدار زیادی به حساب می آید، در حالی که این میزان در ماهی تن و سینه مرغ تنها 30 درصد است. فقط 21 درصد است.

تحقیقات فوق همچنین نشان داده است که پروتئین موجود در حشرات دارای تراکم اسیدهای آمینه بالایی (بین 46 تا 96 درصد) و سرعت هضم بالایی (بین 77 تا 98 درصد) است، با توجه به داده های فوق، بسیاری از این موجودات با هم مقایسه شدند. . منابع فعلی پروتئین و مصرف معمول ما پروتئین زیادی دارد.

چه نوع حشرات برای خوردن بهتر است؟

برای پاسخ به این سوال که کدام حشرات را می توان بهترین منبع غذایی دانست، از دکتر بریژیت رامپلد، یکی از محققان دپارتمان “تغذیه جایگزین و علوم غذایی” دانشگاه فنی برلین پرسیدیم.

دکتر رامپلد در پاسخ به این سوال گفت: از نظر اقتصادی بهترین حشرات برای مصرف خوراکی، حشراتی هستند که با استفاده از ضایعات آلی استفاده نشده می توان آنها را پرورش داد و فرآیند کشت آن به فضا، انرژی و آب کمتری نیاز دارد.

حشرات مناسب برای تغذیه

همچنین گونه های مذکور باید در برابر دما، بیماری و سایر تنش های محیطی مقاوم بوده و رشد، برداشت و نگهداری آنها آسان باشد. علاوه بر اینها، بهترین گونه های خوراکی باید دارای تغذیه (که ارتباط مستقیم با رژیم غذایی حشرات دارد) داشته باشد و علاوه بر این، گونه های ذکر شده دارای طعم و ویژگی های خوبی باشند تا همه تمایل به مصرف داشته باشند.

وی افزود: در حال حاضر میلیون ها حشره وجود دارد که بر اساس برآوردها حدود 2100 حشره در میان آنها وجود دارد. در حال حاضر، مگس سرباز سیاه (Hermetia illucens) گونه مناسبی است که بسیاری از معیارهای ذکر شده (تصویر زیر) را برآورده می کند.

البته خوردن مستقیم حشرات تنها راه استفاده از آنها به عنوان منبع غذایی نیست و می توان آنها را از راه های دیگری وارد چرخه غذایی کرد. به این ترتیب می توان از آنها برای تغییر کاربری زباله های غذایی استفاده کرد و در مرحله بعد پس از خورده شدن ضایعات توسط حشرات به عنوان کود یا منبع مستقیم غذا استفاده کرد.

حشرات مناسب برای تغذیه

علاوه بر اینها باید توجه داشت که برخلاف حیواناتی مانند گاو که به چندین سال زمان نیاز دارند، حشرات بالغ به دلیل دوره زندگی کوتاهتر می توانند به سرعت مصرف شوند.

دکتر. رامپلد اضافه کرد که حشرات در مقایسه با دام های معمولی “نسبت تبدیل جیره” بسیار بالاتری دارند. به زبان ساده، آنها برای تولید هر 1 کیلوگرم “زیست توده” به غذای کمتری نیاز دارند، همچنین سرعت تولید مثل بالایی دارند، به عنوان مثال جیرجیرک های معمولی در یک دوره 30 روزه 1500 تخم می گذارند.

227226

دکمه بازگشت به بالا