علم و تکنولوژی

آیا دایناسورها را کرونا منقرض کرده؟

خانواده

بقایای این دایناسور 150 میلیون ساله که توسط تیمی از محققان از مؤسسات مختلف در ایالات متحده کشف شده است، بینش های جدید و هیجان انگیزی را در مورد نحوه زندگی و مرگ حیوانات باستانی ارائه می دهد.

این مطالعه با عنوان “اولین موارد عفونت تنفسی پرندگان در دایناسورهای غیر پرنده” در مجله Scientific Report منتشر شد.

دایناسور مورد بحث یک “سوروپود جوان” یا “دایناسور گردن دراز” از خانواده “Diplodocidae” به نام “دالی” است. قدمت آن به دوران ژوراسیک و مزوزوئیک برمی گردد و زمانی که در جنوب غربی مونتانا کشف شد، بقایای آن شواهد واضحی از عفونت مهاجم در نزدیکی برخی از مهره های آن را نشان می دهد.

پس از کشف فسیل‌ها توسط دانشمندان به رهبری کری وودراف، آنها گفتند که قبلا استخوان‌های غیرعادی با شکل و ساختار غیرمعمول را ندیده‌اند. در نهایت مشخص شد که برآمدگی در ناحیه ایربگ آلوده بوده است.

کیسه های هوای مشابهی در پرندگان مدرن وجود دارد و معمولاً برای تبادل اکسیژن با سیستم تنفسی استفاده می شود. این کیسه های هوا به ریه های دالی متصل می شوند و بخشی از سیستم تنفسی دایناسورها را تشکیل می دهند. سی تی اسکن این استخوان های نامنظم نشان می دهد که آنها از استخوان غیر طبیعی تشکیل شده اند که به احتمال زیاد یک عفونت است.

وودراف توضیح می دهد: «همه ما این علائم را تجربه می کنیم، از جمله سرفه، تنگی نفس و تب، و دایناسورهای 150 میلیون ساله در اینجا مانند همه ما وجود دارند که این علائم را هنگام بیماری تجربه می کنند.

این به خودی خود جالب است، اما همچنین نشان دهنده پتانسیل بسیار بالقوه پیشگامی است. اعتقاد بر این است که پرندگان مدرن از دایناسورهای پرنده به خانواده “پرنده شکاری” تکامل یافته اند، نه دایناسورهای بزرگ مانند دالی. این یافته ها ممکن است نشان دهد که “پشه ها” و “خزندگان” بیش از آنچه قبلا تصور می شد شبیه هستند.

“Ornithischia” مجموعه ای از دایناسورهای گیاهخوار است. از آنجایی که استخوان های استخوان بند از این نظر شبیه به پرندگان است، به این نام خوانده می شوند.

Saurischia همچنین یکی از دو راسته اصلی دایناسورها است که شامل همه دایناسورهای گوشتخوار، از جمله پرندگان، به علاوه یکی از دو فرزند اصلی دایناسور گیاهخوار، خزنده پاریس است.

بیشتر گونه‌های این دایناسورها مانند آپاتوسورها، کنایه‌ها و تیرانوسورها شکل باستانی زیستگاه اجداد خود را حفظ کرده‌اند که آنها را از سایر پرندگان متمایز می‌کند. بنابراین به آنها خزنده گیر شبیه خزندگان می گویند.

یافته‌های این مطالعه به نویسندگان آن اجازه داد تا حدس بزنند که عفونت‌های تنفسی می‌تواند ناشی از عفونت قارچی مشابه آسپرژیلوزیس باشد. آسپرژیلوزیس یک بیماری تنفسی شایع است که امروزه پرندگان، خزندگان و حتی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند منجر به عفونت های استخوانی شود، همانطور که در دالی دیده می شود.

آسپرژیلوزیس یک عفونت قارچی است که بیشتر در ریه ها ایجاد می شود. این عفونت توسط برخی کپک های متعلق به جنس آسپرژیلوس ایجاد می شود. کپک معمولاً از هوای اطراف خود وارد ریه ها می شود، اما بیشتر افراد را تحت تأثیر قرار نمی دهد. آسپرژیلوزیس در افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم، فیبروز کیستیک یا سل شایع تر است. علاوه بر این، افرادی که پیوند استخوان یا اندام انجام داده اند و به دلیل داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها و برخی داروهای سرطان دارای اثرات سرکوب کننده سیستم ایمنی بوده اند، بیشتر در معرض ابتلا به آسپرژیلوزیس هستند. این کپک به ندرت روی پوست تاثیر می گذارد.

آسپرژیلوزیس در انسان، پرندگان و سایر حیوانات رخ می دهد. آسپرژیلوزیس حاد در افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها به شدت ضعیف شده است، مانند افرادی که جراحی استخوان دارند، رخ می دهد. عفونت‌های مزمن در بدن انسان می‌توانند عوارض جدی‌تری در افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی زمینه‌ای مانند آسم، ذات‌الریه، سارکوئیدوز، سل یا ذات‌الریه مزمن ایجاد کنند. آسپرژیلوزیس اغلب به صورت آسپرژیلوز ریوی مزمن (CPA)، آسپرژیلوما یا آسپرژیلوز برونکوپولمونری آلرژیک (ABPA) رخ می دهد.

این یافته ها همچنین می تواند به حل معمای اکولوژی تنفسی و منقرض شده این حیوانات کمک کند.

وودراف توضیح می دهد: “این عفونت فسیلی در دالی نه تنها به ما کمک می کند تا تاریخچه تکاملی بیماری های تنفسی گذشته را ردیابی کنیم، بلکه به ما درک بهتری از انواع بیماری هایی که دایناسورها اغلب دارند، می دهد.” همچنین امروز پس از میلیون‌ها سال، دالی را برای ما سرزنده‌تر و شناخته شده‌تر کرد.

پروفسور یوان ولف، دستیار پژوهشی این مطالعه، گفت: “اینها دایناسورهایی کاملاً متمایز و بیمار هستند. ما فکر می کنیم آنها بزرگ و مقاوم هستند، اما آنها نیز بیمار هستند. مانند پرندگان امروزی، آنها به بیماری های تنفسی مبتلا هستند. در واقع، آنها در برخی موارد می تواند عفونت های بسیار جدی و جدی باشد.

اگر فرضیه های دانشمندان درست باشد و «دالی» به عفونت تنفسی مشابه آسپرژیلوزیس مبتلا شود، این حیوان رنج زیادی می برد. دالی ممکن است از کاهش وزن، سرفه، تب و مشکلات تنفسی در نتیجه عفونت رنج ببرد. این عفونت می تواند در پرندگان مدرن کشنده باشد و حتی ممکن است مرگ این دایناسور به ظاهر جوان را توضیح دهد.

یوان ولف گفت: ما باید به گسترش دانش خود در مورد بیماری های باستانی ادامه دهیم. اگر به دقت نگاه کنیم، ممکن است شروع به یادگیری بیشتر در مورد تکامل ایمنی و بیماری کنیم.

زمانی که ما بین رشته های مختلف از جمله دامپزشکی، فیزیکی، دیرینه شناسی، دیرینه آسیب شناسی و رادیولوژی کار می کنیم، می توانیم تصویر کاملی از بیماری های باستانی به دست آوریم.

دکمه بازگشت به بالا