عمومی

آیا عراق با بن‌بست سیاسی روبرو شده است؟

فضای سیاسی عراق امروز پس از 10 ماه اختلاف ناشی از رقابت گروه های مختلف موجود در پارلمان عراق و در شرایطی که جریان چارچوب هماهنگی شیعیان اکثریت پارلمان به اجماع رسیده است. معرفی آقای محمد شیعه السودانی به عنوان نخست وزیر در درگیری جدید شرکت داشت.

شرایط کنونی عراق بسیار حساس است، زیرا در حال ورود به دوره ای است که حداقل در چند سال آینده نقش ستون قدرت در این کشور مشخص شود و گروه های اصلی توانایی خود را به دست آورند. در بالا بردن وزنه سیاسی

در این مورد؛ پس از استقرار مجلس با نمایندگان جدید برای جایگزینی نمایندگان مستعفی، فرآیند معرفی و انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر و تلاش برای تشکیل سریع کابینه مناسب.

روز دوشنبه هفته گذشته، «چارچوب هماهنگی شیعیان» با هدف تسهیل در روند تشکیل دولت، پس از رایزنی های متعدد از 5 نامزد نهایی معرفی شده توسط گروه های سیاسی فعال و فعلی به این گروه، به انتخاب «محمد» رسید. شیعه السودانی».

از سوی دیگر؛ از آنجایی که طبق روال قانونی در عراق، ابتدا باید رئیس جمهور منصوب شود و از پارلمان رای اعتماد بگیرد، نامزدی سودان تا تعیین تکلیف رئیس جمهور به حالت تعلیق درآمد.

اما از عصر چهارشنبه گذشته؛ حامیان جنبش صدر در اعتراض به خروج سودان به منطقه سبز بغداد آمدند و پس از ورود به پارلمان با شعارهایی علیه وی مطالبات خود را مطرح کردند.

در این زمینه توجه به چند نکته ضروری است:

اولین؛ موضوع انتصاب رئیس جمهور و نخست وزیر در عراق به دلیل تحولات 10 ماه گذشته در این کشور از جمله اختلافات قومیتی و مذهبی و تحولات پارلمان به تعویق افتاده است، اما موضوع جدیدی نیست. و در گذشته نیز چنین شرایطی وجود داشته است، بنابراین نباید این حادثه را «سیاسی محاصره» نامید.

دومین؛ وضعیتی که منجر به تشکیل دولت بدون توافق می شود، نمی تواند به هدف جریان سیاسی برسد و به جای یک روند مترقی، نتیجه قطعی آن ایجاد حکومت با توافق است.

جنبش به دنبال ایجاد یک دولت اجماع با هدف استفاده از همه توانایی ها برای حفظ صلح، توسعه اقتصادی، کمک فعال به منطقه و نظام بین المللی به ویژه در زمینه انرژی.

سوم؛ لازم به ذکر است که «توافق» به معنای «حداقل پذیرش لازم برای جلوگیری از بن بست سیاسی» است. البته در چنین شرایطی باید اصول دموکراسی را حفظ کرد تا صلح و ثبات حفظ شود، شرایط سیاسی و اجتماعی زمینه ساز رقابت سالم برای ساختن جامعه است. اسیر تنوع و ضعف در وحدت ملی نشوید.

چهارمین؛ طبق معمول، اگرچه عملیات روانی رسانه های غربی و منطقه ای مرتبط با غرب، برای جلوگیری از ثبات و آرامش در عراق، ماهی خود را از این آب گل آلود جستجو می کند، اما اجماع «چارچوب هماهنگی شیعیان» وجود داشت. در بیانیه ای اعلام شد که از مردم خواسته شده تا مخالفت خود را با فعالیت های غیرمسئولانه که مسیرهای غیرسیاسی را طی می کند، اعلام کنند.

پنجمین؛ اعتراضات قانونی و در حیطه منافع ملی در نظام سیاسی دموکراتیکی مانند عراق پذیرفته شده و تحت حمایت دولت است، بنابراین تصور می شود که تروریست ها یا گروه های تروریستی اغلب از تظاهرات غیرقانونی برای برهم زدن نظم عمومی و ایجاد بی ثباتی سوء استفاده می کنند. و طبیعتا جنبش هایی که مدعی حمایت از حقوق مردم هستند نباید خارج از این چارچوب حرکت کنند.

ششمین؛ البته دولت عراق طبق وظایف قانونی خود موظف است از جان و مال مردم، مراکز دولتی و ساختمان های سیاسی مانند سفارتخانه ها و غیره برای برانگیختن گروه ها یا گرایش های خاص محافظت کند.

311311

دکمه بازگشت به بالا