علم و تکنولوژی

آیا می‌توان ماسک‌های N۹۵ را برای استفاده مجدد، عفونت‌زدایی کرد؟

در مصاحبه با ین، محققان محیط زیست و گروه پیشگیری از عفونت سوالاتی در مورد عقیم سازی ماسک N95 مطرح کردند. اگرچه اطلاعات به سرعت در حال ظهور است، برای محققین مهم است که به این سؤالات به شیوه ای مرتبط و از نظر بالینی دقیق پاسخ دهند تا از ایمنی ماسک های استریل N95 اطمینان حاصل کنند.

به دلیل اثربخشی، ماسک های N95 اغلب در بیمارستان ها برای محافظت از افراد در برابر بیماری های عفونی مانند کرونا استفاده می شود. چرا ماسک های N95 تا این حد در این زمینه موثر هستند و در حال حاضر چه چیزی آنها را از سایر ماسک ها متمایز می کند؟

آیا می توان ماسک N95 را برای بازیافت ضد عفونی کرد؟

تاکید بر این نکته ضروری است که ماسک N95 موثرترین محافظت در برابر همه پاتوژن های تنفسی نیست. آنها با ارگانیسم های موجود در هوا مانند سل و سرخک سازگار هستند.

اکنون می دانیم که پودر N95 در محافظت از کارکنان بهداشتی از برخورد با قطرات و گرد و غبار موجود در هوا در بیماران مبتلا به کووید-19 و سایر ویروس های تنفسی موثر است. این پیشگیری به این دلیل است که روش‌هایی مانند لوله‌گذاری ممکن است تولید ویروس‌های کوچکی را که به اندازه کافی سبک هستند تا مدت بیشتری در هوا بمانند و توسط فرد دیگری استنشاق شوند یا در سراسر اتاق پراکنده شوند، تسهیل کند.

ماسک N95 برای فیلتر کردن 95 درصد یا بیشتر از این ذرات ریز طراحی شده است که می توانند تا قطر 0.3 میکرون منبسط شوند.

در این مطالعه، هفت شرکت کننده که تست تنفسی N95 مورد استفاده در بیمارستان را گذرانده بودند، یک ماسک تنفسی N95 متناسب با صورت خود دریافت کردند. سپس این رسوبات 25 بار استریل شدند. پس از هر چرخه استریلیزاسیون، ماسک ابتدا از نظر ساییدگی و پارگی بررسی شد. در صورت بروز چنین علائمی، جای زخم باید برداشته شود، اما محققان دریافتند که این اتفاق هرگز در طول مطالعه رخ نداده است.

شرکت‌کنندگان سپس ماسک‌های N95 خود را آزمایش کردند تا مطمئن شوند که ماسک‌ها همچنان مناسب هستند. برای ارزیابی بیشتر اثربخشی ماسک N95 تصفیه شده، ماسک N95 از نظر کمیت و کیفیت چندین بار در طول دوره تحقیق مورد آزمایش قرار گرفت.

در نهایت، محققان کارایی فیلتراسیون یا توانایی ماسک برای فیلتر کردن ذرات کوچک تا قطر 0.3 میکرون یا بیشتر را آزمایش کردند تا ببینند آیا ماسک‌های N95 کارایی خود را در 25 چرخه پردازش جدید حفظ می‌کنند یا خیر.

محققان دریافتند که پالایش ماسک N95 برای حداکثر 25 چرخه منجر به تغییر آماری در آب بندی، تناسب یا کارایی فیلتراسیون ماسک N95 نمی شود. هفت ماسک آزمایش شده هرگز در آنلاین و موم شدن، کیفیت یا کمیت، و حفظ راندمان فیلتراسیون متوسط ​​بالای 99٪ شکست خورده است.

حداقل راندمان فیلتر ذرات ماسک N95 باید 95% یا بیشتر باشد که به این خاصیت نامگذاری شده است.

اگرچه ضدعفونی ماسک می تواند در شیوع این بیماری نقش داشته باشد، اما هنوز تحقیقات زیادی برای ارزیابی چگونگی انجام این کار و صرفه جویی در هزینه برای کشورها و بیمارستان هایی با منابع محدود ماسک N95 مورد نیاز است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا