علم و تکنولوژی

آیا وقت بازگشایی مدارس فرا رسیده بود؟ | زنگ خطری که یک نظرسنجی به صدا درآورد

مهمترین دلایل افتتاح مدارس کشور ، کیفیت آموزش و تأثیر آن در ترک تحصیل دانش آموزان و نابرابری آموزشی است.

تکنونامه ، جلال کریمیان ، دانشجوی دکتری فلسفه تعلیم و تربیت در دانشگاه تهران ، از روز شنبه 17 اردیبهشت در حال بازبینی مدارس دولتی و خصوصی است و مهمترین دلیل افتتاح مدارس برای جلوگیری از ترک دانش آموزان است. جزئیات نسخه منتشر شده توسط مرکز مطالعات استراتژیک به شرح زیر است:

در اوایل هفته جاری ، دولت اعلام کرد مدارس در مناطق کم خطر کشور در 17 مه بازگشایی می شوند. این ممکن است عجیب به نظر برسد ، زیرا دفتر مرکزی کرونا از ابتدا اعلام کرده بود که مدارس و دانشگاه ها آخرین باری هستند که افتتاح می شوند. جامعه پزشکی نسبت به این تصمیم خوش بین نیست و برخی نیز به دلیل نگرانی در مورد این بیماری ، ذهنی آماده نیستند که دانش آموزان خود را به مدرسه بفرستند. با وجود این اعتراض ها ، اما طرفداران مدارس تازه افتتاح برای حمایت از موضع خود استدلال مهمی دارند.

مهمترین دلیل افتتاح مدارس کشور کیفیت آموزش و تأثیر آن بر عدم موفقیت و نابرابری آموزش است. در دو ماه گذشته ، معلمان و مدارس تلاش های چشمگیری را برای دسترسی دانش آموزان به آموزش از راه دور انجام داده اند. با این حال ، برآوردهای اولیه حاکی از آن است که دسترسی به آموزش لزوما مانع کیفیت یادگیری نیست و این اختلال باعث کاهش یادگیری دانش آموزان در سالهای آینده خواهد شد. جدی بودن این مشکل وقتی مشخص می شود که قربانیان اصلی دانش آموزانی از مناطق کم درآمد کشور بودند. عدم افتتاح مدرسه جدید به معنای تأثیر یادگیری ضعیف دانش آموزان است.

نتایج این نظرسنجی رضایت از یادگیری از راه دور را نشان می دهد

در همین راستا ، مرکز مطالعات استراتژیک رئیس جمهور نظرسنجی آنلاین را در هفته اول ماه مه انجام داد. در این بررسی از دانش آموزان و والدین خواسته شد تا از اثربخشی آموزش از راه دور در مدارس ابراز خرسندی کنند. در مدت پنج روز ، بیش از 20،000 نفر در انتخابات شرکت کردند و زنگ خطرناک برای تصمیم گیرندگان کشور ارسال کردند.

پانزده هزار نفر از پاسخ دهندگان مدارس دولتی را مورد بررسی قرار دادند ، که 61 درصد (حدود 10،000) اثر بخشی از یادگیری از راه دور را “ضعیف” ارزیابی کردند. بیست و سه درصد در این آموزشها امتیاز متوسطی را به دست آورده اند ، اما بقیه (16٪) عملکرد این آموزش ها را “خوب” ارزیابی کرده اند.
نتایج یک نظرسنجی آنلاین توسط مرکز تحقیقات استراتژیک
با مشارکت بیش از 15000 پاسخ دهنده در سراسر کشور
آموزش |خانواده |درآمد

بررسی ها به همراه اطلاعات و اطلاعات زیادی از اقصی نقاط کشور نشان می دهد که در سال تحصیلی جاری ، آموزش ناکافی کافی نیست و باید در مناطق کم خطر نیز مدارس را بازگشایی کنیم.

یکی دیگر از دلایل بازگشایی مدارس ، افتتاح مشاغل پرخطر در همه کشورها است. هنگامی که تماس های تجاری در شهر وجود دارد ، حداقل یک رسانه برای انتقال بیماری به هر خانواده ایجاد می شود. به همین دلیل ، تأثیر نسبی افتتاح مدرسه کمتر از سایر مشاغل است. یک مطالعه جدید توسط دانشگاه UCL در انگلستان این ادعا را تأیید کرد. این مطالعه نشان داد که تأثیر تعطیلی مدارس در جلوگیری از شیوع بیماری تنها 2 تا 4 درصد بیشتر از سایر اقدامات است.

برداشت از تصمیمات سایر کشورها در این زمینه مفید است. فرانسه یکی از معدود کشورهای اروپایی است که این هفته این مدرسه را بازگشایی کرد. مصدومیت کورونا در فرانسه چهار برابر ایران است و هنوز کارهای زیادی هنوز بازگشایی نشده است. مانند فرانسه ، سایر کشورهای اروپایی مدارس را افتتاح کرده اند یا قصد دارند این کار را انجام دهند. تأکید بر بازگشایی مدارس در این کشورها بدان معنی است که مقامات دولتی آنها متعهد به اثربخشی سیستم آموزشی خود هستند و آسیب پذیری آن را درک می کنند.

پیشنهاد یک مدرسه جدید به معنای نادیده گرفتن همه گیر نیست. این امکان پذیر نیست و نیاز به اقدامات خاص دارد. مسافت اجتماعی ، ضد عفونی مدرسه و تماشای موارد مشکوک اولین شرایط برای بازگشایی است. در عین حال مدرسه با تقسیم کلاس و دانش آموزان به دو گروه و حضور دو گروه از این دست در مدرسه می تواند تراکم جمعیت مدرسه را کاهش دهد. علاوه بر این ، برای رفع صحیح اضطراب اجتماعی ، حضور در مدرسه را می توان جایگزین دانش آموزانی دانست که خانواده های آنها وظیفه آموزش آنها را بر عهده دارند.

همه این استدلال ها و راه حل ها مبتنی بر یک سیاست واحد است. آموزش و پرورش مهمترین نهاد برای رفع نابرابری های ناتوانی است و متعهد به ارائه آموزش با کیفیت به تمام بخش های جامعه است. با گذشت سالها ، سیاست های غلط باعث شده است که آموزش و پرورش تولیدی تر و گران تمام شود. . بدون شک ، این به معنای قربانی کردن سلامتی کودکان و نوجوانان برای آموزش نیست ، بلکه به این معنی است که باید هر دو شرط برآورده شوند.

دکمه بازگشت به بالا