عمومی

آیا پاکستان در محور پان‌ترکیسم اوراسیایی ترکیه منفعتی دارد؟

منافع ملی

محور پان ترکیسم اوراسیا ترکیه برای پاکستان چیست؟
نویسنده:،

نویسنده در این مقاله می نویسد: «در حالی که احساسات عمومی روابط قوی بین پاکستان و ترکیه را تضعیف می کند، واقعیت های سیاسی و ژئوپلیتیکی وجود دارد که پاکستان نمی تواند از آنها فرار کند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از سیاست خارجی پان ترکیسم اوراسیا حمایت می کند. به عنوان مثال، این تغییر را می توان در تغییر نام اخیر پارلمان ترکیه به بدنه اصلی دولت ترکیه مشاهده کرد.
برخی سیاست ترکیه در اوراسیا را تلاشی برای ایجاد «ترکیه ناتو» یا «ارتش توران» می دانند. سیاست آسیای مرکزی ترکیه بر اساس منشور “جهان ترک” اداره می شود که بر قومیت، فرهنگ، تاریخ و فرهنگ تاکید دارد. شوک اقتصادی. حمله آمریکا به عراق، بهار عربی و تنش های بی پایان در سوریه و خصومت ترکیه با یونان در شرق دریای مدیترانه و … اما با تلاش تورگوت اوزال، رئیس جمهور سابق و احمد داود اوغلو، نخست وزیر سابق، ترکیه به یک محور اوراسیا تبدیل شد. تعجب آور نیست اگرچه ترکیه اولین کشوری بود که تقریباً همه کشورها را پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به رسمیت شناخت، اما ترکیه در سال های اولیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی فاقد نفوذ سیاسی و اقتصادی برای دنبال کردن چنین سیاستی بود.
این در حالی است که جنگ 2020 قره باغ از دو جهت موقعیت ترکیه را در منطقه بهبود بخشید. اول، روسیه عملاً به ترکیه در قفقاز جنوبی پیوست. دوم، ترکیه دسترسی مستقیم به ارتباطات دارد. توافقنامه آتش بس در نوامبر 2020، کریدوری را ایجاد کرد که ارمنستان و منطقه آذربایجان نخجوان را به هم متصل می کرد و دسترسی مستقیم به ثروت دریای خزر را فراهم می کرد.
در حال حاضر ترکیه در صفحه اوراسیا بین روسیه و چین، دو وزن سنگین قرار دارد. اگر آنکارا بتواند بین دو قدرت که ساختار سیاسی، نظامی و اقتصادی خاص خود را دارند تعادل برقرار کند، در آسیای مرکزی مفید خواهد بود. این ممکن است توضیح دهد که چرا ترکیه با ایده پیوستن به سازمان هایی مانند اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سازمان همکاری شانگهای به عنوان اعضای دائم مخالف است. انجام این کار به آنکارا اجازه می دهد تا از کنترل ابرقدرت ها صرف نظر کند و به ترکیه هویت و قلمرو منحصر به فردی بدهد. منطقه تحت تسلط نظامی روسیه و نیروهای اقتصادی چین است، بنابراین حضور ترکیه درها را باز کرده است و از کشورهای آسیای مرکزی می‌خواهد که وابستگی نظامی و اقتصادی به مسکو و پکن ایجاد کنند.
اما ترکیه محور اوراسیا برای دیگر قدرت های فرعی منطقه مانند پاکستان و ترکیه است.

روابط ترکیه و پاکستان قابل بررسی است، اما پیامدهای ژئوپلیتیکی این رابطه باید در نظر گرفته شود.

همانطور که جنگ سرد پاکستان و ترکیه را در بلوک تحت رهبری ایالات متحده فرو برد، هر دو کشور اکنون شاهد بدتر شدن روابط خود با غرب هستند. با این حال، آنها روابط خود را در میان تغییرات سریع در نظم جغرافیایی افزایش داده اند. ترکیه در حالی که عضو ناتو است به دنبال مشارکت با روسیه مانند خرید سامانه اس.400 روسیه و با وجود خشم نسبت به نسل کشی اویغورها در سین کیانگ، اما روابط خود را با چین و همکاری با پاکستان حفظ کرده است. دیپلماسی خود را گسترش داد. توان اقتصادی و نظامی. رئیس جمهور اردوغان دو کشور را “برادر” توصیف کرده است. علاوه بر این، پاکستان و ترکیه در موضوعاتی مانند کشمیر، قره باغ کوهستانی و قبرس، نمایندگی های دیپلماتیک با آذربایجان ایجاد کرده اند.
در حالی که سوگند اردوغان برای موضوع کشمیر کاملاً جاه طلبانه است، پاکستان و آذربایجان در حال متقابل اختلافات طولانی مدت ارضی هستند. مسئله کشمیر در ازای منافع اقتصادی دهلی نو. پس از خروج ایالات متحده از افغانستان و سقوط کابل، پایتخت طالبان، روابط پاکستان و ترکیه در تلاش برای مهار بی ثباتی منطقه و جذب نفوذ طالبان افزایش یافته است.
همکاری دفاعی پاکستان و ترکیه نیز افزایش یافته است زیرا این کشور به دنبال توانایی خود برای مدرنیزه شدن است. مهمتر از همه، پاکستان سومین بازار بزرگ صادرات تسلیحات ترکیه بین سال های 2016 تا 2019 است و دو کشور توافق نامه ای را برای افزایش همکاری های نظامی و تحقیق و توسعه امضا کرده اند.

شاید مهمترین نکته روابط ترکیه و پاکستان، روابط فرهنگی تأثیرگذار مقامات ترکیه در پاکستان باشد. ارطغرل، نمایشی که به جزئیات آغاز دوران عثمانی و تسخیر سایر مسلمانان می پردازد، در پاکستان بسیار محبوب بود و نخست وزیر پاکستان نیز فیلم را تایید کرد. علاوه بر این، تماس های رو در رو در سال های اخیر افزایش یافته است، عمدتاً به این دلیل که بسیاری از پاکستانی ها ترکیه را مقصد مهمی برای تحصیلات عالی و سفر می دانند.
با این حال، در حالی که احساسات عمومی قوی است، رابطه پاکستان و ایالات متحده قوی است.زهره و ترکیه.
در حالی که روابط پاکستان با ترکیه قطعاً ارزشمند است، پاکستان باید به سیاست خارجی خود نگاه کند، ترکیه در آسیای مرکزی از منظری واقع بینانه. آسیای مرکزی از ضعف بنیادهای اقتصادی گرفته تا تهدیدات ناشی از گروه های جهادی، به ویژه کشورهای برجسته از افغانستان و سین کیانگ، بسیار رنج می برد. پان ترکیسم به دنبال ایجاد شکاف های بیشتری در منطقه است.

4949

دکمه بازگشت به بالا