علم و تکنولوژی

ابتلای کودکان به سنگ کلیه و راه‌کارهای درمانی آن

درمان سنگ کلیه در نوزادان و کودکان به اندازه و نوع سنگ بستگی دارد. در مرحله اول، متخصصان سعی می کنند از روش های کم تهاجمی مانند دارو برای درمان استفاده کنند. اگر سنگ بزرگ باشد، جراحی توصیه می شود. جراحی نیز به روش های مختلفی انجام می شود که در این مقاله از دانشکده پزشکی به آنها اشاره شده است.

علل سنگ کلیه در کودکان چیست؟

سنگ کلیه رسوبات نمک، نمک و مواد معدنی است. در واقع وقتی ادرار غلیظ می شود، این مواد به کریستال و سپس سنگ تبدیل می شوند. بروز این مشکل در بزرگسالان شایع است، با این حال، کودکان در برخی از سنین ممکن است از آن رنج ببرند. وجود این بیماری در کودکان بیشتر ژنتیکی و اساسی است. موارد زیر احتمال سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد:

اختلالات دستگاه ادراری

برخی از کودکان اختلالات سیستم ادراری را تجربه می کنند. این مشکل می تواند مجاری ادراری را مسدود کند. تجمع ادرار همچنین زمینه تشکیل سنگ کلیه را فراهم می کند.

غذای ناسالم

مصرف زیاد نمک و شیرینی باعث ایجاد سنگ کلیه در کودکان می شود. غذاهای غنی از نمک باعث ایجاد سنگ های کلسیمی در سیستم ادراری می شوند.

عدم ورزش

عامل مهمی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، بی حرکتی کودکان است. اضافه وزن و چاقی در کودکان رو به افزایش است، به همین دلیل بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

کمبود آب

هرچه آب کمتری بنوشید، ادرارتان اسیدی تر و غلیظ تر می شود. به همین دلیل خطر ابتلا به سنگ کلیه افزایش می یابد.

اختلالات متابولیک

یکی از شایع ترین علل ایجاد سنگ کلیه در کودکان اختلالات گوارشی است. این مشکل می تواند باعث دفع بیش از حد کلسیم از ادرار شود و به همین دلیل است که کودکان دچار سنگ های کلسیمی می شوند. دفع بیش از حد سیستین از طریق ادرار به دلیل فقدان آنزیمی برای تجزیه اگزالات عامل دیگری است که خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد. این ماده می تواند باعث ایجاد کریستال در ادرار شود. سیستین همچنین یک آمینو اسید (یکی از اجزای پروتئین) است که در منابع غذایی مانند لبنیات، تخم مرغ، پیاز و کلم یافت می شود.

اندازه این سنگ ها می تواند از یک اینچ تا چند سانتی متر متغیر باشد. سنگ های کوچک معمولاً با جریان ادرار از بدن دفع می شوند. بیماران در هنگام جابجایی و بیرون راندن آنها درد و شاید کمی خونریزی دارند. اما سنگ های بزرگ نیاز به درمان دارند. در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات دیگری مانند انسداد مجاری ادراری یا عفونت ادراری وجود دارد. اگزالات یک ماده طبیعی است که در بیشتر غذاها یافت می شود.

برای گرفتن نوبت اینترنتی و مشاوره با متخصص اطفال یا کلیه می توانید به سایت نوبت دهی درمانکده مراجعه کنید. در این وب سایت مشاوره با کارشناسان به صورت متنی و صوتی انجام می شود. علاوه بر این، با ارائه اطلاعات کارشناسان، شانس بیشتری برای انتخاب پزشک متخصص خواهید داشت.

علل سنگ کلیه در کودکان زیر یک سال چیست؟

سنگ کلیه در نوزادان نارس و کم وزن بیشتر دیده می شود. دریافت اکسیژن و مصرف برخی داروهای پزشکی خطر ابتلا به این بیماری را در آنها افزایش می دهد. همچنین خوب است بدانید که رابطه مهمی بین کلیه و شیرخشک وجود دارد. شیرخشک حاوی ملامین خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان زیر یک سال افزایش می دهد. ملامین یک ماده شیمیایی آلی است که نیتروژن بسیار بالایی دارد. این ماده سطح پروتئین موجود در غذا را به طور غیر واقعی بالا نشان می دهد.

چگونه بیماری کلیوی در کودکان را درمان کنیم؟

بسته به نوع سنگ و اندازه آن، پزشکان متخصص روش های درمانی زیر را توصیه می کنند:

آب بنوشید

اگر سنگ کوچک باشد، نوشیدن آب و ورزش به عنوان اولین راه حل به بیمار توصیه می شود. به این ترتیب سنگ ها حرکت کرده و از طریق ادرار دفع می شوند. درد و مقداری خونریزی دور از ذهن نیست. همچنین پزشک نوشیدن آب را برای رقیق کردن ادرار و جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه توصیه می کند.

حل سنگ کلیه در کودکان

استفاده از محلول خوراکی پلی سیترات پتاسیم در درمان بیماری کلیوی در کودکان مورد توجه قرار می گیرد. در ابتدا دوز با توجه به وزن کودک تعیین خواهد شد، بنابراین برای هر کیلوگرم یک میلی لیتر دارو در نظر گرفته می شود. در مرحله بعد، با اندازه گیری سطح pH ادرار، دوز افزایش می یابد.

برای رزرو نوبت با بهترین پزشک کلیه در تهران می توانید از خدمات آنلاین کلینیک سلامت استفاده کنید. درمکده یک مرکز درمانی نیست اما با پزشکان متخصص در سراسر استان تهران همکاری می کند. با مراجعه به وب سایت این مجموعه به راحتی می توانید به صورت آنلاین با پزشک متخصص نوبت بگیرید.

خرد کردن سنگ کلیه در کودکان

در این تکنیک از امواج صوتی برای شکستن سنگ و تبدیل آن به قطعات کوچک استفاده می شود. سپس سنگ های کوچک از مجرای ادرار عبور می کنند. این روش درمانی درد متوسطی دارد و بین 45 تا 60 دقیقه زمان می برد.

جراحی سنگ کلیه

گاهی اوقات سنگ کلیه به قدری بزرگ است که مجرای ادرار را مسدود می کند و باعث عفونت مجاری ادراری می شود. معمولا برای برداشتن این سنگ ها از جراحی استفاده می شود. جراحی را می توان به صورت یورتروسکوپی، از راه پوست و جراحی باز انجام داد.

مجاری ادراری

در این تکنیک از یک دوربین خوب و یک ابزار سبد مانند برای یافتن و برداشتن سنگ ها استفاده می شود. دوربین ها و ابزار پزشکی از طریق مثانه و مجرای ادرار به کلیه ها هدایت می شوند. اگر سنگ ها بزرگ باشند ابتدا با لیزر به قطعات کوچک خرد می شوند. این جراحی نیازی به بستری شدن ندارد و بیمار در همان روز مرخص می شود.

جراحی سنگ کلیه از راه پوست PCNL

این تکنیک نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در طی آن یک برش یک سانتی متری روی پوست در ناحیه کمر یا پهلو ایجاد می شود. دوربین ها و ابزار پزشکی از طریق این سوراخ به سمت سنگ کلیه هدایت می شوند. ابزارهای پزشکی به دلیل قابلیت مکش می توانند سنگ ها را جدا کنند. به این ترتیب بیمار باید ۲ تا ۴ روز در بیمارستان بماند.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

در حال حاضر استفاده از این روش کمتر مورد توجه قرار گرفته است. اگر سنگ کلیه بسیار بزرگ است و به سایر روش های درمانی پاسخ نمی دهد، جراحی باز به عنوان یک راه حل موثر توصیه می شود.

چگونه می توانم به صورت آنلاین از متخصص اورولوژی وقت بگیرم؟

جهت رزرو آنلاین پزشکان اورولوژی و سایر تخصص ها مانند: دکتر خون (انکولوژی) شما گزینه های زیادی دارید. استفاده از سرویس سلامت آنلاین Demankade می تواند گزینه خوبی باشد. درمانکده پل ارتباطی شما با پزشکان متخصص شاغل در سراسر استان تهران است. در صورت نیاز می توانید از خدمات تست در کلینیک نیز استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا