علم و تکنولوژی

ابر اتفاق شگفت انگیز فضایی که بزودی رخ می دهد: برخورد دو سیاه چاله!

ستاره شناسان بر این باورند که ما ممکن است در آستانه یکی از خارق العاده ترین رویدادها در نجوم مدرن باشیم. نوسانات در خوانش نور از مرکز کهکشان SDSS J1430+2303 نشان می دهد که یک جفت سیاهچاله بسیار پرجرم با جرم ترکیبی حدود 200 میلیون برابر خورشید در حال حرکت به سمت یکدیگر برای یک برخورد عظیم هستند.

برخورد بزرگ نجومی را به صورت زنده تماشا کنید

اگر دانشمندان داده ها را به درستی تفسیر کنند، این رویارویی ممکن است در کنار اولین تصویر سیاهچاله گرفته شده توسط تلسکوپ افق رویداد (EHT) به عنوان یکی از رویدادهای بزرگ نجومی مدرن در تاریخ رتبه بندی شود.

در این مورد، ستاره شناسان بر این باورند که داده های آنها نشان می دهد که دو ابر سیاهچاله ظرف سه سال آینده ادغام خواهند شد. لازم به ذکر است که 3 سال در مقیاس زمانی نجومی تقریبا معادل یک دقیقه است.

با این حال، دانشمندان اعتراف می کنند که مشاهدات بیشتری برای کمک به تأیید اینکه دو ابرسیاهچاله در قلب کهکشان SDSS J1429 + 2303 در آستانه برخورد هستند مورد نیاز است. یافته های آنها در مجله Astronomy & Astrophysics پذیرفته شد و در سرور پیش چاپ ArXiv موجود است.

اولین برخورد سیاهچاله در سال 2015 به دلیل امواج گرانشی که این رویداد در فضا-زمان منتشر کرد، شناسایی شد. با این حال، آن برخورد، و همچنین مشاهدات آینده از آن، همه پس از انتشار گرانشی که سال‌ها پس از این رویداد رخ داد، شناسایی شدند. این بدان معناست که برخورد احتمالی در مرکز کهکشان SDSS J1430+2303 ممکن است اولین باری باشد که ستاره شناسان چنین رویدادی را مشاهده می کنند.

مشاهده برخورد ابر سیاهچاله ها در زمان واقعی

هشدارهای مهمی در مورد این رویداد کیهانی وجود دارد. سیاهچاله های پرجرم امواج گرانشی را در سطوحی بسیار ضعیف برای آشکارسازهای امواج گرانشی فعلی ما تولید می کنند. تقریباً تمام ادغام سیاه‌چاله‌ها تاکنون توسط رصدخانه‌های امواج گرانشی LIGO و Virgo شناسایی شده‌اند که هر دو می‌توانند امواج گرانشی سیاه‌چاله را شناسایی کنند.

با این حال، ستاره شناسان بر این باورند که این رویداد همچنین انفجار بزرگی از نور را در سراسر افق ساطع می کند که می توانند با استفاده از رصدخانه های دیگر ثبت کنند. اگر این اتفاق بیفتد، زمان‌بندی آن می‌تواند به جامعه علمی کمک کند تا در مورد تکامل ابرسیاهچاله‌ها اطلاعات زیادی کسب کند.

سیاهچاله های دوتایی دو سیاهچاله هستند که در مدارهای نزدیک به دور یکدیگر می چرخند. اگرچه اینها فقط ایده های نظری هستند، اما از نظر نجومی مهم هستند، زیرا اگر وجود داشته باشند، منبع قوی ترین امواج گرانشی در جهان خواهند بود. وقتی این سیاهچاله ها به اندازه کافی به هم نزدیک می شوند، ادغام می شوند.

ما به طور کامل درک نمی کنیم که چگونه سیاهچاله های کلان جرم به این اندازه رشد می کنند، اگرچه نشانه هایی وجود دارد که ممکن است از ادغام سیاهچاله های دوتایی تشکیل شوند.

از آنجایی که کهکشان SDSS J1429+2303 ممکن است میزبان یک برخورد سیاهچاله باشد، اخترشناسان مشاهدات خود را بر روی این منطقه از فضا متمرکز خواهند کرد تا داده‌های قبل و بعد از رویداد و پیامدهای آن و همچنین مکانیسم‌های درگیر را بررسی کنند. فهمیدن.

در فیزیک، امواج گرانشی امواجی هستند که توسط یک میدان گرانشی تولید می شوند. وجود این نوع موج به طور نظری توسط «آلبرت انیشتین» در سال 1916 از طریق نظریه نسبیت عام پیش‌بینی شد و صد سال بعد در سال 2016 با کمک ناظر امواج گرانشی «لیگو» به صورت تجربی مشاهده شد. . در سال 2017، سه دانشمند راینر وایس، بری سی بریش و کیپ اس. تورن به طور مشترک جایزه نوبل فیزیک سال 2017 را برای کارشان بر روی آشکارساز LIGO و مشاهده امواج گرانشی دریافت کردند.

امواج گرانشی نظری انرژی تابش گرانشی را منتقل می کنند. منابع قابل تشخیص امواج گرانشی شامل سیستم های ستاره ای دوتایی است که یکی از آنها ستاره سفید، ستاره نوترونی یا سیاهچاله است. امواج گرانشی در واقع چین های کوچکی در تار و پود هستی هستند و مانند امواجی هستند که اقیانوس را می شکنند.

5858

دکمه بازگشت به بالا