علم و تکنولوژی

اجاق گازهایی که سرطان‌زا هستند

تکنونامه/ خراسان رضوی گاز طبیعی که به خانه شما سرازیر می شود حاوی مواد شیمیایی سمی زیادی است که به عنوان آلاینده های هوا طبقه بندی می شوند.

به گزارش هلث، در این تحقیق نمونه‌های گاز طبیعی از 69 کوره در منطقه بوستون گرفته شد که دارای حداقل 21 آلاینده خطرناک هوا از جمله بنزن، تولوئن، اتیل بنزن، زایلن و هگزان است.

دکتر کورتیس نوردگارد، دانشمند بهداشت محیطی در موسسه تحقیقات انرژی انرژی PSE در اوکلند، کالیفرنیا، می گوید: «یکی از دلایلی که ما از گاز طبیعی در خانه های خود استفاده می کنیم این است که معتقدیم تمیز است.

وی افزود: بنزن موجود در گاز طبیعی نگران کننده است زیرا سرطان زا شناخته شده است و در 95 درصد نمونه های گرفته شده یافت می شود. سایر آلاینده ها ممکن است مشکوک به فعالیت سرطانی باشند، اما بنزن یکی از بزرگترین نگرانی ها است زیرا می دانیم که باعث سرطان خون می شود و همچنین با لنفوم مرتبط است.

محقق دیگری می گوید که اجاق گاز شما صرف نظر از اینکه چه زمانی از آن استفاده می کنید، همیشه میزان نشت گاز طبیعی بسیار پایینی دارد و این بدان معناست که شما همیشه در معرض این ترکیبات مضر خواهید بود.

محققان دریافته‌اند که گاز طبیعی برای تشخیص بوها از طریق بو در بسیاری از موارد کافی نیست، بنابراین گاهی اوقات ممکن است برای تشخیص بوهای ناشی از نشت کافی نباشد، که بسیار مرتبط است.

این مواد شیمیایی خطرناک می توانند از طریق نشت آهسته اجاق گازها، آلودگی هوا را در آشپزخانه ها و خانه ها ایجاد کنند، به همین دلیل است که محققان پیشنهاد می کنند اجاق های برقی جایگزین اجاق گازهای فعلی شوند.

آنها توصیه می کنند افرادی که اجاق گاز دارند هنگام آشپزی دیافراگم را باز کنند و مطمئن شوند که دیافراگم مخصوصی دارند که هوا را به بیرون از خانه می فرستد. همچنین پخت و پز با پنجره های باز و گردش هوای بیشتر قابل قبول است.

نتایج این تحقیق در مجله Environmental Science & Technology منتشر شده است.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا