علم و تکنولوژی

ارتباط بیش فعالی ناحیه‌ای از مغز با یک اختلال روانی

به گزارش Transparent و TNتحقیقات جدید محققان بریتانیایی نشان می دهد که فعالیت بیش از حد در مناطق خاصی از مغز با علائم خاص اسکیزوفرنی مرتبط است و شناسایی این پیوند فرصت هایی را برای درمان های هدفمندتر باز می کند.

اسکیزوفرنی یا اسکیزوفرنی یک اختلال روانی است که با علائم روان پریشی مداوم یا عود کننده مشخص می شود. علائم اصلی شامل خواب آلودگی (اغلب سرگیجه در صدا)، هذیان و توهم است. علائم دیگر عبارتند از: کناره گیری از جامعه، کاهش بیان عاطفی و بی حالی.

محققان دانشگاه ناتینگهام در مطالعه‌ای اخیر دریافتند که اختلال در انتقال عصبی غیرطبیعی و افزایش عملکرد غیرطبیعی در قسمت هیپوکامپ مغز، توانایی فیلتر کردن اطلاعات نامربوط (فرایندهای مهم که در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی، توهم و توهم آشکار می‌شود)، و تصور می شود که باعث توهم می شود. یادگیری ناتوانی در انجمن هایی مانند «انطباق با ترس پاولوی» با علائم منفی این اختلال همراه است که شامل کاهش انگیزه و اختلال در فرآیندهای هیجانی و پاداش است.

اسکیزوفرنی یک بیماری مهم است. اسکیزوفرنی یک بیماری روانی است که به سه شکل ظاهر می شود و علائم منفی آن شامل خواب آلودگی، بی تفاوتی و کناره گیری اجتماعی و علائم مثبت آن هذیان و هذیان و علائم شناختی آن اختلال حافظه است. هر یک یا هر سه علامت ممکن است در یک فرد در یک زمان ظاهر شود.

نورون های مغز با ارسال پیام های شیمیایی به یکدیگر به نام «انتقال دهنده های عصبی» در تعامل هستند. گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) رایج ترین مهارکننده انتقال دهنده عصبی است که برای مهار فعالیت عصبی و جلوگیری از تحریک بیش از حد نورون ها و واکنش بیش از حد یا پاسخ به محرک های نامرتبط مهم است.

هیپوکامپ بخشی از مغز است که در لوب جهانی ما قرار دارد و نقش مهمی در حافظه و احساسات ما دارد. یافته‌های این مطالعه نقش مهمی در درک بیشتر چگونگی تأثیر محققان بر این بخش از مغز بر ماهیت خاص اسکیزوفرنی دارد.

استوارت ویلیامز، کارشناس فوق دکترا و رهبر مطالعه گفت: “ما می دانیم که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی هیپوکامپ بیش فعالی دارند، بنابراین می خواهیم نگاه دقیق تری به چگونگی وقوع آن بیندازیم.” از طریق مطالعه خود بر روی موش، توانستیم اهمیت مهار GABAergic در هیپوکامپ را بر روی علائم خاص مرتبط با اسکیزوفرنی تعیین کنیم. به طور خاص، ما هیچ مدرکی نیافتیم که نشان دهد مهار هیپوکامپ با مداخلات رفتاری مرتبط با فرآیندهای شناختی زمینه ای منجر به شروع توهم یا هذیان می شود. اما متوجه شدیم که این فرآیند ممکن است در ایجاد برخی علائم منفی بیماری مانند ناتوانی‌های یادگیری اجتماعی در قالب ترس‌های شرطی نقش داشته باشد. یافته‌های این مطالعه می‌تواند به توسعه درمان‌های هدفمندتری کمک کند که ماهیت خاص اسکیزوفرنی مانند عوارض جانبی را بهبود بخشد.

یافته های این مطالعه در مجله eNeuro منتشر شده است.

دکمه بازگشت به بالا