علم و تکنولوژی

ارتباط “خشکی دهان” و “مواد قندی” با بوی بد دهان

واضح است که رعایت بهداشت دهان و دندان به کاهش بوی بد دهان، جلوگیری از پوسیدگی دندان و کاهش خطر عفونت و بیماری لثه کمک می کند.

به گزارش تکنونامهبوی بد دهان برای برخی افراد یک مشکل جدی و آزاردهنده است که حتی بر روی تعاملات روزانه آنها نیز تاثیر منفی می گذارد.

راه حل این مشکل با توجه به علت بروز آن ممکن است متفاوت باشد و دندانپزشک با معاینه و معاینه دقیق افراد، مراقبت های بهداشتی و روش های درمانی مناسب را برای هر فرد تعیین می کند.

در ادامه با مراجعه به مرکز تخصصی «کلینیک مایو» به نکات مهم و روزانه برای کاهش یا پیشگیری از بوی بد دهان اشاره کرده ایم:

* بعد از غذا مسواک بزنید.

دندان های خود را حداقل 2 بار در روز، به خصوص بعد از غذا خوردن، با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. ثابت شده است که خمیر دندان با خاصیت آنتی باکتریال بوی بد دهان را کاهش می دهد.

* از مسواک استفاده کنید.

حدأقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان کشیدن به درستی ذرات غذا و پلاک را از بین دندان های شما پاک می کند و به کنترل بوی بد دهان کمک می کند.

* زبان خود را مسواک بزنید.

زبان شما دارای باکتری است، بنابراین مسواک زدن با دقت زبان ممکن است به کاهش بوی بد دهان کمک کند.

* پروتزها یا وسایل دندانپزشکی را تمیز کنید.

اگر از بریج یا پروتز استفاده می کنید، حداقل یک بار در روز یا طبق دستور دندانپزشک، آنها را به طور کامل تمیز کنید. همچنین اگر محافظ دهان یا محافظ دهان دارید، هر بار قبل از گذاشتن آن در دهان، آن را تمیز کنید. دندانپزشک شما می تواند بهترین محصولات پاک کننده را به شما توصیه کند.

* اجازه ندهید دهانتان خشک شود.

از سیگار کشیدن خودداری کنید و آب فراوان بنوشید تا دهان خود را مرطوب نگه دارید. با این حال، نوشیدن قهوه، نوشابه یا الکل می تواند باعث خشکی دهان شود. برای تحریک بزاق آب نبات بجوید یا آب نبات بمکید (ترجیحاً بدون قند).

* رژیم غذایی خود را بهبود بخشید.

از خوردن غذاهایی مانند پیاز و سیر که باعث بوی بد دهان می شوند خودداری کنید. خوردن بیش از حد قند با بوی بد دهان مرتبط است.

* یک بار مسواک خود را عوض کنید.

مسواک خود را هر سه تا چهار ماه یکبار عوض کنید و مسواک نرم انتخاب کنید.

* فراموش نکنید که مرتب دندان های خود را چک کنید.

به طور منظم – معمولاً دو بار در سال – برای معاینه دندان به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا