علم و تکنولوژی

استرس مزمن خطر مرگ بر اثر سرطان را دو برابر می‌کند

بر اساس گزارش های واضح، استرس نه تنها بر ذهن، بلکه بر بدن نیز تأثیر می گذارد. به گفته محققان کالج پزشکی جورجیا، بدن ما به طور کلی می تواند این شرایط را تحمل کند، اما استرس مزمن بسیار خطرناک است و می تواند به مرور زمان خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

به گزارش SF، دکتر جاستین خاویر مور، اپیدمیولوژیست در کالج پزشکی سرطان جورجیا گفت: در پاسخ به استرس خارجی، بدن شما هورمون استرسی به نام کورتیزول ترشح می کند و پس از پایان استرس، این سطوح باید بیایند. پایین. با این حال، اگر استرس ذهنی مزمن و دائمی دارید که هرگز به شما اجازه آرامش نمی دهد، این می تواند باعث شود بدن شما در سطح بیولوژیکی کاهش یابد.

در این مطالعه مور و تیمش با انجام تجزیه و تحلیل مطالعات قبلی که شامل داده های بیش از 41000 نفر بود، این اثرات مضر را ارزیابی کردند. این تحقیق شامل داده های 41 هزار نفری است که بین سال های 1988 تا 2019 جمع آوری شده است.

فشار خون دیاستولیک و سیستولیک، کلسترول تام (کلسترول کل خون)، هموگلوبین A1C (نشانگر مهم دیابت)، آلبومین و کراتینین (معیار ارزشمند عملکرد کلیه) و پروتئین واکنشی C (یک نشانگر مهم التهاب) هستند. در میان آن ها که مورد بررسی قرار گرفت. بررسی این مقادیر به محققان کمک می کند تا بار آلوستاتیک یا ضعف بدن را تعیین کنند.

بار آلوستاتیک خستگی بدن است که وقتی فرد در معرض استرس مکرر یا مزمن قرار می گیرد، جمع می شود. این اصطلاح در سال 1993 توسط Bruce McEwen و Setlar ابداع شد و به اثرات فیزیولوژیکی مواجهه مزمن با نوسانات یا افزایش فعالیت عصبی یا غدد عصبی در پاسخ به استرس مزمن یا طولانی مدت اشاره دارد.

شرکت کنندگان با امتیاز سه یا بالاتر در دسته بار آلوستاتیک بالا قرار گرفتند. محققان داده‌های شرکت‌کنندگان را با داده‌های شرکت‌کنندگان در شاخص ملی مرگ، که توسط مراکز ملی آمار بهداشت و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اداره می‌شود، مقایسه کردند تا مشخص کنند چه کسی و چه زمانی بر اثر سرطان مرده است.

محققان دریافتند که حتی بدون تعدیل متغیرهای مخدوش کننده مانند سن و نژاد، افرادی که بار آلوستاتیک بالایی دارند، 2.4 برابر بیشتر از افرادی که بار آلوستاتیک پایینی دارند، در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان بودند.

پس از کنترل سن، محققان دریافتند افرادی که بار آلوستاتیکی بالایی دارند، هنوز 28 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان هستند. یعنی اگر یکی از این دو جوان 20 ساله بار آلوستاتیک بالایی داشته باشد، احتمال مرگ بر اثر سرطان بیشتر از دوستش خواهد بود.

یافته های این تحقیق در مجله SSM Population Health منتشر شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا