علم و تکنولوژی

استروژن از زنان مسن در برابر کووید-۱۹ محافظت می کند

یک مطالعه جدید ارتباط بین افزایش سطح استروژن در زنان مسن و کاهش خطر مرگ ناشی از کووید-19 را نشان داده است. این مطالعه به آزمایش‌های بالینی نیاز دارد تا مشخص شود آیا مکمل استروژن می‌تواند از ابتلا به کووید-۱۹ جدی در برخی افراد جلوگیری کند یا خیر.

یکی از اولین مشاهدات شیوع این بیماری در چین در روزهای اولیه شیوع کووی-19 این بود که احتمال ابتلای مردان به این بیماری بیشتر از زنان بود. یک مطالعه بزرگ در اواخر سال 2020 این سوء ظن ها را تأیید کرد و نشان داد که مردان تقریباً سه برابر بیشتر به مراقبت های ویژه نیاز دارند و در معرض خطر بیشتری برای مرگ قرار دارند.

چندین مطالعه سعی کرده اند بفهمند که چرا مردان نسبت به زنان از انواع جدی کووید-19 رنج می برند. بسیاری از محققان بر این باورند که تستوسترون نقش دارد، اما برعکس، محققان شروع به جستجوی شواهدی کرده‌اند که نشان دهد استروژن ممکن است نقش محافظتی در کاهش شدت بیماری در زنان داشته باشد.

این مطالعه سوابق بهداشت عمومی در سوئد را بررسی می کند. محققان زنان 50 ساله مبتلا به کووید-19 را با تمرکز بر سه گروه تقسیم کردند. زنانی که آنتی استروژن مصرف می کنند، زنان تحت «درمان جایگزینی هورمونی» (HRT)، و گروه کنترلی از زنانی که درمان تقویت کننده یا کاهش دهنده استروژن دریافت نکرده اند.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که زنان در گروه کاهش دهنده استروژن بیشتر در معرض مرگ ناشی از کواگولوپاتی هستند. Life-19 دو برابر زنانی است که درمان جایگزینی هورمونی دریافت می کنند. خطر مرگ ناشی از کووید-19 برای زنان دارای استروژن 1.2 درصد بود. در حالی که گروه سرکوب کننده استروژن 1.10 درصد خطر مرگ داشت. گروه کنترل در وسط قرار داشت و خطر مرگ ناشی از کووید-19 6.4٪ را نشان داد.

محققان به این نتیجه رسیدند که این مطالعه ارتباط بین سطح استروژن و مرگ ناشی از کووید-19 را نشان داد. بنابراین، داروهایی که سطح استروژن را افزایش می‌دهند ممکن است در تلاش‌های درمانی برای کاهش شدت کووید-19 در زنان یائسه نقش داشته باشند و می‌توانند در کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده آزمایش شوند.

استفان ایوانز، محقق دانشگاه لندن و اعضای تیم، گفت: «این یافته‌های جدید بعید است به این معنی باشد که زنان مسن باید مکمل استروژن را به عنوان راهی برای کاهش خطر مصرف کنند.»

ایوانز خاطرنشان می کند که این نوع مطالعات مشاهده ای اغلب پر از سوگیری هستند.

او گفت: “ما باید تاریخ طولانی مطالعات مشاهده ای، به ویژه در مورد هورمون درمانی را به خاطر بسپاریم.” ما باید بسیار مراقب این واقعیت باشیم که هورمون درمانی در دوران یائسگی می تواند مزایای قابل توجهی برای کووید-19 داشته باشد.

در حال حاضر، آزمایش‌هایی برای ارزیابی اثرات استروژن بر کووید-19 در بیماران بستری در بیمارستان در حال انجام است. بنابراین، این امکان وجود دارد که به زودی پاسخی در مورد اینکه آیا مکمل استروژن می‌تواند از ابتلا به کووید-۱۹ جدی محافظت کند، وجود داشته باشد.

با این حال، مطالعات اخیر ارتباط بین سطوح پایین استروژن و کووید-19 شدید را نشان داده است. یک مطالعه در مقیاس بزرگ در بریتانیا، یافته‌های یک مطالعه سوئدی را تکرار می‌کند و نشان می‌دهد که مرگ و میر ناشی از کووید-19 در زنانی که تحت درمان با هورمون درمانی جایگزین هستند، کمتر است. مطالعه جالب دیگری که در سال 2020 انجام شد نشان داد زنانی که از قرص‌های ضد بارداری حاوی استروژن و پروژسترون استفاده می‌کردند، نسبت به کسانی که قرص‌های ضدبارداری حاوی استروژن و پروژسترون را مصرف نمی‌کردند، کمتر دچار عوارض جانبی جدی کووید-19 می‌شدند.

این مطالعه در مجله BMJ Open منتشر شد.

46

دکمه بازگشت به بالا