علم و تکنولوژی

استقرار شبکه آزمایشگاهی پزشکی در دانشگاه‌های منتخب؛ امسال

رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت در اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور با اشاره به ضرورت مدیریت بهره برداری از خدمات آزمایشگاهی گفت: مدیریت بهره برداری از خدمات آزمایشگاهی به معنای محدودیت استفاده از این خدمات نیست بلکه به معنای استفاده درست و به موقع از این خدمات است.

به گزارش تکنونامه، دکتر کاظم وطن خواه همچنین با اشاره به اهمیت استقرار شبکه آزمایشگاهی گفت: هدف از ایجاد شبکه آزمایشگاهی اجتناب از انباشت بی مورد منابع آزمایشگاهی نظیر تجهیزات، منابع انسانی، فضا و تاسیسات و در عین حال هم‌افزایی به جای رقابت در بین آزمایشگاه های پزشکی دانشگاهی، اقتصاد مقیاس (انجام آزمایش در حجم/ تعداد زیاد)، تامین و تدارک متمرکز ملزومات آزمایشگاهی شامل کیت و تجهیزات، ایجاد دسترسی و استمرار و پیوستگی ارائه خدمات، تولید داده‌ها و اطلاعات سازگار، متجانس و قابل مقایسه و رعایت الزامات استاندارد با کمترین هزینه است.

وی افزود: برای ایجاد زیرساختهای نرم افزاری و سخت افزاری ایجاد شبکه آزمایشگاه‌ها تلاش‌های زیادی صورت گرفته است.

رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت ادامه داد: در خصوص زیرساخت نرم افزاری استقرار سامانه یکپارچه مدیریت داده‌ها و اطلاعات آزمایشگاهی شبکه، اتصال سامانه HIS و LIS همه آزمایشگاه های مراکز درمانی دولتی به سامانه پرونده الکترونیک سلامت (سپاس) تا پایان تیرماه، اتصال سامانه LIS آزمایشگاه مراکز درمانی خصوصی به سپاس و استقرار سامانه مدیریت یکپارچه نمونه ها و انتقال امن و ایمن نمونه ها بین مراکز آزمایشگاهی عضو شبکه مورد توجه است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وطن خواه گفت: همچنین ایجاد سازوکار و انجام هماهنگی های بین بخشی جهت ایجاد نقشه خدمات آزمایشگاهی و نظام ارجاع بین آزمایشگاه های تحت پوشش دانشگاه پس از تهیه فهرست منابع چهارگانه زیر ساختی (انسانی ، تجهیزاتی، فیزیکی و مالی) و ثبت در سامانه های اطلاعاتی مربوطه، تجمیع منابع و ظرفیت ها در سطح دانشگاه از طریق بازآرایی گنجینه نیروی انسانی، تجهیزات، منابع مالی و فیزیکی مورد نیاز است.

رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت تایید کرد: براساس ارزیابی های صورت گرفته از زیرساخت های دانشگاه‌ها، تعدادی از آنها برای اجرای شبکه های آزمایشگاهی پزشکی دولتی در سال 1402 انتخاب شده اند. دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، اردبیل، گلستان، آذربایجان شرقی، گیلان، آذربایجان غربی و شیراز در حوزه معاونت درمان و دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، اردبیل، گلستان، آذربایجان شرقی و نیشابور در حوزه معاونت بهداشت به عنوان پایلوت اجرای این برنامه انتخاب شده اند که ان‌شاءالله با تشکیل کمیته دانشگاهی از تیرماه استقرار این برنامه در دانشگاه ها آغاز خواهد شد.

انتهای پیام

کارگروه خبری مطالب علمی پزشکی

علم پزشکی همچون پازلی است و هدفم این است که قطعات آن را به گونه‌ای تنظیم کنم که یک تصویر کامل و جذاب از سلامتی برای شما پدید آید. به عنوان نویسنده علمی و پزشکی این راهنمایی را با انگیزه و استعداد به شما ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا