علم و تکنولوژی

افت سرعت اینترنت به استارلینک رسید!

طبق اعلام اسپیس ایکس، از دسامبر 2022 (آذر و دسامبر 1401)، کاربران اینترنت ماهواره ای استارلینک که بیش از یک ترابایت داده در ماه مصرف می کنند، شاهد کاهش سرعت اینترنت از ساعت 7 صبح تا 11 شب خواهند بود. دوره های ذکر شده ساعات اوج مصرف Starlink هستند. از ساعت 23:00 الی 7:00 روز بعد سرعت دانلود استارلینک کاهش نمی یابد.

به نظر می رسد اسپیس ایکس در تلاش است تا کاربران را به دانلود فایل های حجیم در شب تشویق کند. با توجه به تغییرات جدید، Starlink اکنون کاملاً مشابه سایر ارائه دهندگان خدمات اینترنتی است. به عنوان مثال، شرکت آمریکایی Comcast محدودیت ماهیانه 1.2 ترابایت را برای بسیاری از مشتریان خود در نظر می گیرد.

از ماه آینده، مشتریان مسکونی استارلینک به طور پیش فرض به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند، اما در صورت تجاوز از حد مجاز یک ترابایت، سرویس آنها از «دسترسی اولویتی» به «دسترسی اولیه» تغییر می کند و سرعت دانلود و آپلود کاهش می یابد. در مناطقی با تراکم شبکه بالا، کاربران سنگین از اولویت کمتری برای دسترسی به اینترنت پرسرعت بهره مند خواهند شد. این روند تا پایان یک ماه سرویس ادامه خواهد داشت و پس از آن کاربران می توانند با خرید سرویس جدید دوباره اینترنت پرسرعت را تجربه کنند.

طبق گفته SpaceX، کاربران سنگین می‌توانند برای بازگرداندن سرویس خود به حالت پرسرعت پس از کاهش سرعت، ۲۵ سنت به ازای هر گیگابایت بپردازند. به یاد داشته باشید که محدودیت 1 ترابایتی که SpaceX اعلام کرد از ساعت 7:00 صبح تا 11:00 شب است. میزان مصرف کاربران از ساعت 11 صبح تا 7 صبح تاثیری در کاهش سرعت ندارد. ظاهرا قوانین جدید برای کاربران ساکن در ایالات متحده و کانادا اعمال می شود.

اسپیس ایکس گفت که کاربران نسخه موبایل Starlink در حال حاضر نمی توانند از حالت “دسترسی اولویت” استفاده کنند. مشتریان تجاری استارلینک یا کاربران این نسخه از اینترنت ارائه شده در کشتی، می توانند در شرایط خاصی از این حالت استفاده کنند. اسپیس ایکس در سیاست استفاده منصفانه خود قیمت های متفاوتی را برای کاربران تجاری اعلام کرده است.

SpaceX می گوید در حال حاضر تنها 10 درصد از تمام کاربران Starlink بیش از یک ترابایت داده در ماه مصرف می کنند.

کاربران استارلینک می توانند از طریق اپلیکیشن موبایل میزان مصرف را رصد کرده و در صورت تمایل با پرداخت ۲۵ سنت به ازای هر گیگابایت، سرعت اینترنت خود را دوباره افزایش دهند. اسپیس ایکس در بیانیه ای اعلام کرد که استارلینک در حال حاضر یک سرویس با منابع محدود است و به مرور زمان با پرتاب ماهواره های جدید شاهد رشد استارلینک خواهیم بود.

227227

دکمه بازگشت به بالا