علم و تکنولوژی

افراد بلندقامت در معرض ریسک بالاتر سرطان روده بزرگ

در حالی که ارتباط بین قد و ارتفاع سرطان روده قبلا مورد بررسی قرار گرفته بود، محققان می گویند این مطالعه نتایج متناقضی ارائه می دهد، شرایط متناقض قد را نشان می دهد و خطر ابتلا به آدنوم را افزایش می دهد.

جرارد مولین، سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه جانز هاپکینز در مریلند گفت: «این بزرگترین مطالعه در نوع خود تا به امروز است. “یافته ها بر اساس شواهدی استوار است که ارتفاع بالا یک عامل خطر نادیده گرفته شده است و باید هنگام ارزیابی و ارجاع بیماران برای غربالگری سرطان روده مورد توجه قرار گیرد.”

وی گفت: یکی از دلایل احتمالی این ارتباط این است که قد بزرگسالان به اندازه بدن مربوط می شود. تکثیر فعال بیشتر در اندام افراد بلند قد می تواند احتمال جهش هایی را که منجر به سرطان می شود افزایش دهد.

محققان 47 اولین مطالعه مشاهده‌ای بین‌المللی را شناسایی کردند که شامل 280660 مورد سرطان کولورکتال و 14139 مورد آدنوم کولورکتال می‌شد.

از آنجایی که تعاریف ارتفاع در سراسر جهان متفاوت است، تیم تحقیقاتی بالاترین و کمترین ارتفاع را در گروه های مختلف مطالعه مقایسه کردند. یافته ها نشان می دهد که به طور کلی، افرادی که بالاترین میزان را دارند، 24 درصد بیشتر از افرادی که کمترین میزان را دارند، در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

مولن گفت: به ازای هر 10 سانتی متر، 14 درصد افزایش خطر ابتلا به سرطان روده و 6 درصد افزایش در خطر ابتلا به آدنوم وجود دارد.

بیش از نیمی از سرطان های روده بزرگ به تغییرات سبک زندگی مربوط می شوند، از جمله عادات غذایی ناسالم، فعالیت بدنی ناکافی، سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل.

دکمه بازگشت به بالا