علم و تکنولوژی

افزایش ابتلا به پوکی استخوان در جهان/ ابتلای دوسوم زنان بالای ۶۰ سال ایران

تکنونامه/پرس معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با اشاره به عوارض جسمی و روحی قابل توجه و حتی مرگ زودرس پوکی استخوان از افزایش چشمگیر این بیماری در جهان خبر داد.

دکتر عباس رضاییان زاده روز چهارشنبه 25 آذرماه در کارگروه ویژه پوکی استخوان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: میزان بروز پوکی استخوان در کشور در سنین بالای 60 سال بیش از 42 درصد است و دو سوم زنان. بالای 60 سال سال هاست که از پوکی استخوان رنج می برند.

وی افزود: بررسی ها نشان داده است که در هر سه ثانیه یک شکستگی در دنیا رخ می دهد، روزانه حدود 25 هزار شکستگی و حدود 9 میلیون شکستگی به دلیل پوکی استخوان رخ می دهد.

رئیس مرکز بهداشت استان فارس گفت: با توجه به افزایش سن جمعیت و تغییر سبک زندگی، روند ابتلا به پوکی استخوان در دنیا و کشور افزایش چشمگیری داشته است.

وی گفت: میزان پوکی استخوان در سن بالای 75 سال به 80 درصد می رسد، گفت: این آمار به این معنی است که از هر 5 زن بالای 75 سال 4 نفر به پوکی استخوان مبتلا هستند.

سه سطح پیشگیری از پوکی استخوان

مدیر گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه پیشگیری از پوکی استخوان در سه سطح قابل انجام است، گفت: در سطح اول پیشگیری، با شناخت بیماری و عوامل خطر آن و . همچنین ترویج سبک زندگی سالم با غذای مناسب و افزایش ورزش می تواند از پوکی استخوان پیشگیری کند.

آقای دکتر فریبا مرادی ضمن بیان اهمیت و نقش ویتامین D در پیشگیری از پوکی استخوان و بسیاری از بیماری های دیگر گفت: حدود 56 درصد از جمعیت کشور از کمبود ویتامین D رنج می برند.

مرادی افزود: در سطح دوم پیشگیری باید با شناسایی بیماری در گروه های پرخطر و پیشگیری از بروز عوارض بیماری و مدیریت و درمان استاندارد بیماران از بروز عوارض ناشی از پوکی استخوان پیشگیری کرد.

رئیس گروه بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در سطح سوم ارائه خدمات پیشگیرانه، ارتقای کیفیت زندگی مبتلایان به پوکی استخوان که از عوارض آن رنج می برند، باید خدمات توانبخشی استاندارد باشد. دستور جلسه.

لائوس مسئولیت ترویج، آموزش و کنترل پوکی استخوان را بر عهده دارد و بر آموزش گروه های هدف و گروه های پرخطر در مورد عوامل خطر پوکی استخوان مانند عدم تحرک، کمبود ویتامین D و تغذیه نامناسب و همچنین آماده سازی و انتشار تمرکز دارد. وی با اشاره به مستندات و پیام های آموزشی در فضای مجازی، مهمترین اقدام معاونت بهداشتی دانشگاه را برای پیشگیری از پوکی استخوان عنوان کرد.

اهمیت زمان بندی افرادی که دچار شکستگی استخوان هستند

گروه داخلی و رئیس گروه تخصصی پوکی استخوان دانشکده علوم پزشکی شیراز نیز با بیان اینکه: اهمیت و ضرورت پیشگیری از پوکی استخوان در جامعه بسیار واضح است، گفت: یکی از بزرگترین چالش های این گروه، مردم هستند. . با شکستگی استخوان در آنها، خطر شکستگی های بعدی بسیار بالاست و اگر بتوانیم افراد مبتلا به شکستگی زودرس را شناسایی کنیم، می توانیم با درمان و آموزش آنها از شکستگی های بعدی جلوگیری کنیم.

دکتر محمدحسین دباغ منش راه اندازی کلینیک خدمات یکپارچه شکستگی (FLS) بیمارستان چمران شیراز را گامی موثر در کاهش بار شکستگی ها و شکستگی های رخ داده در استان و هدف اصلی از راه اندازی این کلینیک دانست. ارائه خدمات پیشگیرانه کامل است.

آقای دباغ منش با اشاره به اینکه گروه هدف خدمات رسانی در این کلینیک تمامی افراد بالای 50 سال که به دلیل جراحات جزئی دچار شکستگی های جدید شده اند، تاکید کرد که با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، روند تاسیس این کلینیک انجام می شود. می تواند انجام دهد. عجله کن.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا