علم و تکنولوژی

افزایش احتمال ورود موج جدید کرونا به ایران

طبق اخبار، پدرام پاک آیین گفت: در حالی که در ماه گذشته تعداد فوتی های ناشی از کرونا در کشورمان به مدت 13 روز به صفر رسید، آمریکا، فرانسه و آلمان سه رقمی فوت کردند. بنابراین، بین 14 تا 20 دسامبر، تعداد مبتلایان به سویه جدید کرونا به نام‌های BQ1 و BA5 با سهم متفاوت از هر سویه در ایالات متحده در مجموع 50 درصد، در ژاپن 13 درصد، کره جنوبی 13 درصد بوده است. فرانسه 5 درصد و در برزیل سه درصد بیشتر از هفته گذشته بود. همچنین در افغانستان، آفریقای جنوبی، آذربایجان، آرژانتین و برزیل روند افزایشی مبتلایان به کرونا وجود دارد.

وی با اشاره به روند کاهشی ابتلا به کرونا در کشورهای ایران و هند گفت: در ترکیه و روسیه آمار تعداد مبتلایان نسبت به هفته گذشته روند مشابهی داشته و ثابت است.

وی افزود: معمولاً یک ماه پس از انتشار سویه‌های جدید کرونا در اروپا، این سویه‌ها در ایران مشاهده شده است، اما سویه جدید BQ1 هنوز در ایران مشاهده نشده است. اما با توجه به روند افزایشی بیماران کرونایی در جهان، احتمال موج جدید کرونا با زیرسویه‌های جدید Omicron در زمستان امسال در کشور افزایش یافته است.

وی همچنین گفت: با همه این موارد، اما کرونا در ایران و در همه جای دنیا تمام نشده است. کرونا در ایران وجود دارد و با همکاری مردم و مدیریت تامین واکسن، روند کاهش را طی کرده است که به دلیل همکاری مردم، رعایت مشکلات بهداشتی و مدیریت 156 میلیون دلاری است. واکسیناسیون در کشور

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت به مردم توصیه می کند سالی یک بار واکسن کرونا را تزریق کنند و اگر امسال واکسن کرونا را دریافت نکرده اند باید این واکسن را انجام دهند. همچنین بر اساس آخرین مصوبه کمیته ملی واکسیناسیون کرونا، تمامی افراد بالای 18 سال که دارای بیماری عفونی هستند و 6 ماه از آخرین واکسیناسیون آنها می گذرد، توصیه می شود در اسرع وقت از یک تقویت کننده استفاده کنند.

به گزارش وبدا، وی گفت: متأسفانه تعداد واکسیناسیون روزانه کمتر از 5 هزار نفر است و کافی نیست و بر این اساس از رسانه ها و مردم تقاضا داریم به موضوع واکسیناسیون توجه جدی داشته باشند. با توجه به توصیه‌های متخصصان، لازم است کسانی که سرماخوردگی یا بیماری‌های تنفسی دارند از ماسک استفاده کنند و به دیگران توصیه کنند حداقل در مکان‌های بسته و فشرده از ماسک استفاده کنند.

دکمه بازگشت به بالا