علم و تکنولوژی

افزایش بیماری‌های عفونی با تغییرات اقلیمی

این یافته موضوع یک مقاله تحقیقاتی است که توسط گروهی از محققان دانشگاه هاوایی در Manoa در مجله Nature Climate Change منتشر شده است.

این محققان یک جستجوی سیستماتیک برای یافتن نمونه هایی انجام دادند که اثرات 10 خطر آب و هوایی حساس به گازهای گلخانه ای را بر بروز بیماری های عفونی شناخته شده انسانی نشان می دهد. این خطرات شامل گرم شدن کره زمین، خشکسالی، امواج گرما، آتش سوزی جنگلی، باران های شدید، سیل، طوفان، افزایش سطح آب دریاها، تغییر در بیوشیمی اقیانوس ها و پوشش زمین است.

افزایش بیماری های مرتبط با تغییرات آب و هواییافزایش بیماری های مرتبط با تغییرات آب و هواییافزایش بیماری های مرتبط با تغییرات آب و هوایی

محققان با ترکیب دو فهرست معتبر از «بیماری‌های عفونی شناخته شده» و «بیماری‌های بیماری‌زا» که در طول تاریخ بر سلامت انسان تأثیر گذاشته‌اند، بیش از 70000 مقاله علمی را بررسی کردند تا نمونه‌های واضحی از هر کدام را بیابند. خطر آب و هوا در هر یک از این بیماری های شناخته شده.

این تحقیق نشان می دهد گرم شدن کره زمین، باران، سیل، خشکسالی، طوفان، تغییر پوشش زمین، تغییرات آب و هوای اقیانوس ها، آتش سوزی های جنگلی، امواج گرما، تغییرات سطح دریا مربوط به بیماری های عفونی ناشی از ویروس ها، باکتری ها، حیوانات، قارچ ها، تک یاخته ها و کرومیست ها. انتقال بیماری های عفونی عمدتاً از طریق ناقلین است، البته مواردی از آب، هوازی، تماس مستقیم و انتقال از طریق غذا وجود دارد. در نهایت، این مطالعه نشان داد که بیش از 58 درصد یا 218 مورد از 375 مورد بیماری انسانی تحت تأثیر حداقل یک تهدید اقلیمی از طریق هزار و 6 مسیر منحصر به فرد قرار گرفته اند.

افزایش بیماری های مرتبط با تغییرات آب و هوایی

کامیلو مورا، استاد جغرافیا در دانشکده علوم اجتماعی و نویسنده ارشد این تحقیق، گفت: “با توجه به پیامدهای گسترده اپیدمی کرونا، کشف آسیب پذیری بزرگ سلامت ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای. واقعا ترسناک است. وجود دارد. بسیاری از بیماری ها و راه های انتقال که می توانند با تغییرات آب و هوایی سازگار شوند. این یافته ها نیاز فوری به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در سراسر جهان را برجسته می کند.

یک صفحه وب تعاملی که رابطه هر یک از مخاطرات آب و هوایی را با موارد بیماری نشان می دهد توسط این تیم تحقیقاتی تهیه شده است. این ابزار به کاربران امکان می دهد خطرات خاص، مسیرهای انتقال و گروه های بیماری را جستجو کنند و شواهد موجود را مشاهده کنند.

این محققان دریافتند که خطرات آب و هوایی عوامل بیماری زا را به انسان نزدیکتر کرده است. خطرات اقلیمی متعدد، دامنه و زمان محیط مناسب برای انتشار عوامل و ناقلین را افزایش می دهد.. تغییر بارندگی و گرم شدن کره زمین با گسترش ناقلانی مانند پشه ها، کنه ها، کنه ها، پرندگان و پستانداران که ویروس ها، باکتری ها، حیوانات و تک یاخته ها از جمله تب دنگی، چیکونگونیا، طاعون و لایم را منتقل می کنند. ویروس نیل، زیکا، تریپانوزومیازیس، اکینوکوک و مالاریا مرتبط هستند.

خطرات اقلیمی باعث ایجاد تماس های جدید با عوامل بیماری زا یا افزایش این تماس ها با دخالت در مهاجرت و جابجایی اجباری افراد می شود. به عنوان مثال، طوفان، سیل، سطح بالای دریا باعث حرکت افراد می شود، باعث لپتوسپیروز، کریپتوسپوریدیوز، تب لاسا، ژیاردیازیس، گاستروانتریت، بیماری لژیونر، وبا، سالمونلا، شیگلوز، ذات الریه، حصبه، بیماری های هپاتیت مجدد، و ریست می شود. درگیر بود.

خطرات آب و هوایی ویژگی های خاص پاتوژن ها را بهبود بخشیده است، از جمله شرایط آب و هوایی برای تولید مثل، تسریع چرخه زندگی، افزایش فصل/طول قرار گرفتن در معرض این عوامل، افزایش تعاملات پاتوژن-ناقل، و افزایش انتقال پاتوژن. به عنوان مثال، گرمایش زمین تأثیر مثبتی بر رشد جمعیت پشه، بقا، نرخ گزش و تکثیر ویروس داشته است و انتقال ویروس نیل غربی را افزایش داده است.

مخاطرات اقلیمی همچنین بر توانایی انسان برای مقابله با عوامل بیماری زا از طریق تغییرات فیزیکی مانند افزایش استرس به دلیل قرار گرفتن در معرض بیماری های خطرناک، قرار دادن افراد در شرایط ناامن، آسیب به زیرساخت ها، قرار گرفتن افراد در معرض عوامل بیماری زا یا کاهش دسترسی تاثیر می گذارد. به درمان به عنوان مثال، خشکسالی منجر به بهداشت ضعیف می شود که باعث مواردی از تراخم، کلامیدیا، وبا، ورم ملتحمه، کریپتوسپوریدیوم، اسهال، اسهال خونی، اشریشیا کلی، ژیاردیا، سالمونلا، آسم و تب حصبه می شود.

محققان همچنین دریافتند که در حالی که بیشتر بیماری ها به دلیل تهدیدات آب و هوایی بدتر می شوند، برخی (63 بیماری از 286 بیماری) کاهش یافته اند. به عنوان مثال، گرم شدن کره زمین باعث کاهش شیوع بیماری های ویروسی شده است، که ممکن است به شرایط کمتر مساعد برای ویروس ها یا سیستم ایمنی قوی تر در آب و هوای گرم مربوط باشد. با این حال، بیشتر بیماری هایی که حداقل به دلیل یک خطر کاهش می یابند، با بیماری های دیگر تشدید می شوند و گاهی اوقات همین خطر را دارند.

مثلاً به نظر می رسد آب و هوای گرم‌تر شیوع بیماری‌های ویروسی را کاهش داده است که احتمالاً به شرایط نامطلوب برای ویروس یا سیستم ایمنی قوی‌تر در شرایط گرم‌تر مربوط می‌شود. با این حال، اغلب بیماری‌هایی که حداقل یک خطر را کاهش می‌دهند، گاهی با خطرات دیگر تشدید می‌شوند و گاهی اوقات همین خطر.

46

دکمه بازگشت به بالا