علم و تکنولوژی

افزایش روند چاقی در ایران/اضافه وزن تهرانی ها

بر اساس گزارش ها شفافمریم برزین با بیان اینکه چاقی را می توان با اندازه گیری میزان واقعی ذخایر چربی در ترکیب بدن مشخص کرد، می افزاید: شاخص توده بدنی (BMI) به دلیل سادگی و کم هزینه بودن در نتیجه افزایش وزن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. قد او بر حسب کیلوگرم بر حسب متر است.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، شرایط چاقی در بزرگسالان و کودکان و نوجوانان متفاوت است. بنابراین، در بزرگسالان BMI بین 18 تا 24.9 مطلوب است، بین 25 تا 29.9 کیلوگرم بر بار اضافه وزن در نظر گرفته می شود و شاخص توده بدنی 30 و بالاتر به عنوان چاقی توصیه می شود.

برزین خاطرنشان می کند که چاقی در کودکان و نوجوانان با BMI محاسبه شده از نمودارهای رشد سن و جنس تعیین می شود. BMI معادل یا بیشتر از 95 درصد، نمودار “اضافه وزن” نامیده می شود و بین 85 تا 95٪ “خطر اضافه وزن” است.

به گفته وی، به دلیل بار بد کلمه در کودکان و نوجوانان، سعی می کنیم از واژه چاقی استفاده نکنیم، بلکه به جای چاقی از کلمه اضافه وزن و به جای اضافه وزن از کلمه در معرض اضافه وزن استفاده کنیم.

برزین یکی از بالاترین نرخ های چاقی را در خاورمیانه، آسیای جنوب شرقی، جزایر اقیانوس آرام و چین دارد که چاقی بیشتر از مردان است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، از سال 1980 تا 2006، نسبت آب اضافی در گروه سنی 19 تا 2 سال از 5.5 درصد به 16، 3 درصد افزایش یافته است و در حال حاضر حدود 155 میلیون کودک مبتلا به چاقی یا چاقی در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد.

محقق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان در کشورهای در حال توسعه گفت: در 20 سال گذشته اضافه وزن در این گروه از 10 درصد به 25 درصد و چاقی از 2 درصد افزایش یافته است. تا 10٪ ..

وی گفت: شیوع چاقی کودکان در مناطق شهری بیشتر از کودکان روستایی و دختران بیشتر از پسران و در مدارس خصوصی به جای مدارس دولتی است.

وی گفت: از آنجایی که کشورهای در حال توسعه به طور همزمان در کودکان و نوجوانان خود دچار سوءتغذیه و باهوش‌تر هستند، رفع سوءتغذیه بدون اینکه منجر به چاقی شود، چالش بزرگی برای سیستم‌های بهداشتی آنهاست.

بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، نرخ چاقی در ایران در سال 2008، 19.4 درصد بوده است که این میزان در مردان 12.4 درصد و در زنان 26.5 درصد است و این روند از سال 1996 به ویژه در میان زنان افزایش یافته است. افزایش دادن.

وی با اشاره به روند رو به افزایش چاقی در ایران افزود: این روند رو به رشد هم در جوامع شهری و هم در جوامع روستایی مشهود است. بر اساس این مطالعه، تعداد افراد چاق در ایرانیان از 5.2 میلیون نفر در سال 1999 به 7 میلیون نفر در سال 2007 افزایش یافته است که بیش از 2.5 برابر افزایش یافته است. تعداد بیماران دارای اضافه وزن نیز از 6.9 میلیون به 11.4 میلیون افزایش یافته است که 1.6 برابر افزایش یافته است.

به گفته برزین، روند افزایشی چاقی در هر دو جنس و تمامی گروه های سنی در کشور مشاهده می شود و اضافه وزن در گروه سنی پایین تر و فقط در مردان مشاهده می شود.

وی در خصوص میزان چاقی در تهران، بزرگترین شهر ایران، گفت: از سال 1378 تا 1387 در تهران، میزان چاقی در مردان از 15.8 درصد به 21.1 درصد و در زنان از 31.5 درصد به 38.6 درصد افزایش یافته است.

به گفته محققان دانشگاه، شیوع چاقی و چاقی در افراد زیر 20 سال در تهران 28.8 درصد و در افراد بالای 20 سال 63.6 درصد بوده است. خطر چاقی در کودکان ۷ تا ۹ سال نیز بیشتر از کودکان ۱۰ تا ۱۱ ساله است.

برزین چاقی را عامل مرگ زودرس و نقش چاقی در دیابت و فشار خون، بیماری مزمن کلیوی، عواقب قلبی عروقی و مرگ، سرطان سینه و روده بزرگ و عوامل روانی مانند افسردگی عنوان می کند.

وی این عارضه را به دلیل عوامل موثر در ایجاد و تداوم چاقی یک مشکل بهداشتی جهانی می داند و مداخلات مربوطه برای پیشگیری و درمان آن را چندان محتمل نمی داند.

محققین دانشگاه با اشاره به نبود آموزش مداخله ملی در زمینه پیشگیری و درمان چاقی در کشور، گفتند: مطالعات پراکنده کمتر و بیشتری در این زمینه در جمعیت های محدودی انجام شده است که شامل تغییر زندگی، تغییر رژیم غذایی و افزایش می باشد. فعالیت بدنی و افزایش طول عمر

برزین با تاکید بر اینکه هیچ داروی بی خطر و موثری برای کاهش وزن در سطح جهان معرفی نشده است، تاکید می کند: تنها راه موثر برای درمان چاقی (شاخص توده بدنی بالای 35) جراحی است که نیاز به مراقبت های ویژه بعد از عمل جراحی و برای یک نظام سلامت نسبتاً بالا دارد. هزینه.

وی گفت: با قاطعیت می توان گفت که برای کنترل چاقی پیشگیری بهتر از درمان است.

دکمه بازگشت به بالا