علم و تکنولوژی

افزایش مراکز غربالگری هایپوتیروئیدی نوزادان در استان قم

تکنونامه/ قم به گفته رئیس مرکز بهداشت منطقه با اشاره به افزایش بیماری تیروئید و مرکز غربالگری نوزادان PKU در استان قم: مرکز بهداشت قم علاوه بر مراکز قبلی، 3 مرکز جدید غربالگری پاشنه پا برای نوزادان افتتاح می کند.

دکتر بهاره زارع، رئیس مرکز بهداشت منطقه با اشاره به افزایش مراکز کم‌کاری تیروئید و PKU در استان قم، گفت: علاوه بر مراکز قبلی، سه مرکز جدید غربالگری پاشنه پا برای نوزادان افتتاح کرده‌ایم.

علاوه بر مرکز امام رضا(ع) واقع در امامزاده ابراهیم، ​​12 فروردین در جاده امام موسی صدر، کریدور 21 و پردیس پردیسان، هم اکنون سه مرکز تشخیصی فعال هستند. مرکز خازنی در نیروگاه کهک واقع در انجم و مرکز در کهک و در خدمت همشهریان عزیز تاسیس گردید.

زارع با اشاره به اهمیت تشخیص کم کاری تیروئید و PKU در کودکان 3 تا 5 روزه گفت: با انجام این تست ساده و تشخیص و درمان به موقع می توان از آسیب های جسمی و روحی در کودکان پیشگیری کرد.

وی افزود: مراجعه به موقع (3 تا 5 روز پس از تولد) به مرکز تشخیص، علاوه بر آموزش والدین در این زمینه، در صورت بروز هرگونه مشکل در معاینه اولیه، نیاز به مراجعه است. کلاس های ویژه و آزمون های تکمیلی به والدین معرفی می شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا