علم و تکنولوژی

افزایش مصرف آنتی‌بیوتیک‌ در کشور / دسترسی پایدار به آنتی‌بیوتیک‌های اطفال تا ۱۵ روز آتی

مشاور ارشد سازمان غذا و دارو در خصوص کمبود آنتی بیوتیک با تاکید بر اینکه میزان عرضه و تقاضای آنتی بیوتیک برای کودکان نامتناسب است، گفت: سازمان غذا و دارو در حال برنامه ریزی برای تغییر نسبت عرضه و دارو است. نیاز است و ظرف 15 روز آینده ما قادر خواهیم بود به ثبات افراد آسیب دیده دسترسی پیدا کنیم

دکتر سجاد اسماعیلی در گفت وگو با تکنونامه. وی در خصوص علت کمبود آنتی بیوتیک برای کودکان در کشور گفت: اخیرا بر اساس گزارش های دریافتی از معاونت غذا و دارو در استان های مختلف، کمبود آنتی بیوتیک های ضروری برای کودکان را داریم. عمدتاً در زمینه سوسپانسیون و شربت مورد نیاز آنهاست. از زمان اعلام این کمبودها، تمهیدات لازم برای تامین سریع آنتی بیوتیک ها در دستور کار قرار گرفت و این برنامه ریزی در حال انجام است.

لزوم تعهد تولیدکننده به تولید آنتی بیوتیک در کودکان

برنامه ریزی واردات در صورت لزوم

وی افزود: جلسات متعددی با شرکت های تولیدکننده آنتی بیوتیک برگزار شده است که در هفته آینده تعهد لازم برای تامین آنتی بیوتیک از آنها دریافت خواهد شد. اگرچه تولیدات داخلی برای تامین نیاز کشور به آنتی بیوتیک برای کودکان تا پایان سال کافی نیست، اما سازمان غذا و دارو در نظر دارد تا مابقی نیاز کشور را در این زمینه به سرعت وارد کند. این واردات هم از نظر مواد اولیه لازم برای تولید آنتی بیوتیک و هم در حوزه محصولات نهایی خواهد بود. بنابراین اگر تولیدکننده مواد اولیه نتواند مواد اولیه لازم برای تولید آنتی بیوتیک را به مقدار کافی تامین کند، واردات مواد اولیه باعث تولید می شود و تولید نهایی آنتی بیوتیک راضی کننده نیست. در بازار، واردات نیز در زمینه محصولات نهایی انجام می شود، خواهیم داد

اسماعیلی گفت: برنامه ریزی برای واردات در زمینه آنتی بیوتیک در کودکان و مواد اولیه آن منوط به تعهد تولیدکنندگان و تامین به موقع آنها است و آنها می توانند نیازهای بازار کشور را تامین کنند. چه از طریق تولید داخلی و چه از طریق واردات. البته تمرکز ما بر تولید داخل است، اما اگر به هر دلیلی تولید داخل نتواند این نیاز ما را تامین کند، کشور را مجبور می کنیم داروهای لازم را از طریق واردات داشته باشد و برنامه ریزی هایی در حال انجام است.

در این زمینه بخوانید:


کمبود برخی آنتی بیوتیک ها در روزهای قبل از زمستان


علل کمبود موقت آنتی بیوتیک ها

دسترسی به آنتی بیوتیک های پایدار کودکان در 15 روز آینده

وی ادامه داد: در عین حال برنامه ریزی برای ساماندهی توزیع آنتی بیوتیک ها به منظور نظم بخشی به بازار نیز انجام شد و این نوید را داد که تا 15 روز آینده بتوانیم آنتی بیوتیک های پایدار برای کودکان تهیه کنیم. برای بیماران و کودکان این داروها باید تولید شوند. سازماندهی توزیع آنتی بیوتیک در کودکان در حال انجام است. البته در حال حاضر نیز توزیع می شود، اما از آنجایی که میزان عرضه و تقاضا متناسب نیست و گاهاً شکل نسخه نویسی نادرست است و مصرف افزایش یافته است، در نظر داریم ساماندهی کنیم.

ທີ່ປຶກສາຂອງຫົວຫນ້າອົງການອາຫານແລະຢາກ່າວວ່າ: “ພວກເຮົາໄດ້ເຫັນໃນເຄິ່ງທໍາອິດຂອງປີ 1400 ວ່າຈຸດສູງສຸດຂອງ Corona ແມ່ນຫນັກແລະຄົນເຈັບສ່ວນຫຼາຍແມ່ນນອນຢູ່ໃນໂຮງຫມໍ, ແລະດັ່ງນັ້ນ, ການປິ່ນປົວໃນຄົນເຈັບແມ່ນແຕກຕ່າງກັນ. ໃນຂະນະທີ່ໃນປີ 1401, ດ້ວຍການສັກຢາກັນພະຍາດຢ່າງແຜ່ຫຼາຍ, ຄົນເຈັບສ່ວນໃຫຍ່ທີ່ຕິດເຊື້ອ Corona ໄດ້ຖືກປິ່ນປົວຢູ່ຄົນເຈັບນອກ, ແລະໃນການປິ່ນປົວຄົນເຈັບນອກ, ພວກເຮົາເຫັນວ່າຢາຕ້ານເຊື້ອແມ່ນຖືກກໍານົດຢ່າງກວ້າງຂວາງໃຫ້ແກ່ຄົນເຈັບ, ເຊິ່ງຍັງຖືກນໍາໃຊ້ໃນພາກສະຫນາມຂອງ. ຢາຕ້ານເຊື້ອແບບສັກຢາ ແລະໃນຢາຕ້ານເຊື້ອໃນເດັກໄດ້ເພີ່ມຂຶ້ນ. ຕາມທໍາມະຊາດ, ອັດຕາສ່ວນຂອງການສະຫນອງແລະຄວາມຕ້ອງການນີ້ມີການປ່ຽນແປງ. ໃນປັດຈຸບັນ, ອົງການອາຫານແລະຢາກໍາລັງວາງແຜນທີ່ຈະຟື້ນຟູຄວາມດຸ່ນດ່ຽງລະຫວ່າງການສະຫນອງແລະຄວາມຕ້ອງການເພື່ອໃຫ້ພວກເຮົາສາມາດສະຫນອງການເຂົ້າເຖິງທີ່ຫມັ້ນຄົງສໍາລັບຄົນເຈັບໃນ 15 ມື້ຂ້າງຫນ້າ.

افزایش 30 درصدی عرضه آنتی بیوتیک در نیمه اول سال 1401

اسماعیلی تاکید کرد: در نیمه اول سال 1401 تقریبا 30 درصد بیشتر از نیمه دوم 1400 آنتی بیوتیک برای کودکان تهیه کردیم. در واقع از حدود 13 میلیون در نیمه دوم سال 1400 به حدود 17 میلیون در نیمه اول سال 1401 رسیده ایم، اما به دلیل اینکه مصرف بیش از حد بوده و افزایش یافته و داروهای تجویزی بعضاً نادرست است، باعث این امر شده است. درصد از دست برود اما در حال مدیریت این موضوع هستیم و رایزنی لازم را با معاونت بهداشتی وزارت بهداشت داریم. در بحث نسخه و الگوی مصرف نیز باید راهنمایی لازم را داشته باشند. بنابراین با برنامه ریزی انجام شده آنتی بیوتیک مورد نیاز مردم در فصل زمستان را تامین می کنیم، اگر تولید داخل نتواند نیاز کشور را تامین کند با واردات در اسرع وقت انجام می شود. زیرا اولویت ما تهیه دارو است.

وی در خصوص درخواست تولیدکنندگان آنتی بیوتیک برای تعیین قیمت این داروها، گفت: تعدیل قیمت. هر سازنده ای اعم از آنتی بیوتیک و یا سایر داروها که درخواست اصلاح قیمت داشته باشد، درخواست آنها بررسی می شود و در صورت لزوم اصلاح قیمت انجام می شود و به آنها ابلاغ می شود و هیچ عذری در این زمینه وجود ندارد.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا