عمومی

افزایش ۳۰ درصدی جرایم فضای مجازی در کرمان

افزایش 30 درصدی جرایم سایبری در کرمان

رئیس پلیس فتا استان کرمان با بیان اینکه جرایم سایبری در استان کرمان امسال 30 درصد افزایش یافته است، گفت: کلاهبرداری اینترنتی 46 درصد، برداشت غیرمجاز 31 درصد و سوء استفاده سایبری 8 درصد است. بیشترین موارد جرایم سایبری در استان مربوط به کرمان بوده است.

به گزارش تکنونامه نیوز؛ سرهنگ محمدرضا رضایی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان با اشاره به کشف 92 درصد جرایم سایبری در استان افزود: 52 میلیارد ریال ارزش جرائم رایانه ای کشف شده در استان کرمان در سال جاری است.

وی بیان کرد: مهمترین دلیل وقوع کلاهبرداری سایبری اعتماد به کلاهبرداران است گفت: نبود دانش روز در مورد فضای مجازی و نداشتن سواد رسانه ای از مهمترین دلایل وقوع جرایم سایبری است.

رئیس پلیس فتا استان کرمان ادامه داد: در پرونده کلاهبرداری اینترنتی تراست تبلیغاتی دارای 16 شاکی و مالباخته است که با کلاهبرداری دو میلیارد تومانی کلاهبرداری شناسایی و در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه کمپین کودکان در اینترنت در استان کرمان در حال برگزاری است، گفت: اکثر کاربران اینترنت را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند و باید دانش لازم را دریافت کنند.

رضایی با اشاره به اینکه در این کمپین تصمیم داریم نحوه استفاده صحیح از فضای مجازی را به دانش آموزان و کودکان آموزش دهیم، گفت: والدین باید نسبت به دسترسی کودکان به فضای مجازی حساس باشند، این موضوع را رصد کنند و در این فضا مراقب آنها باشند.کودکان.

وی با بیان اینکه در سایت هایی مانند دیوار و شیپور جرایم کلاهبرداری زیادی وجود دارد، گفت: تخلفات صورت گرفته در این سایت ها توسط کاربران است و مردم باید مراقب باشند.

رضایی با اشاره به اینکه در سال جاری حدود 964 حساب بانکی بلافاصله پس از ارتکاب جرم و اعلام به قربانی متوقف شد، افزود: کرمان در کشف جرایم سایبری رتبه سوم کشوری و در بسیاری از موارد جرایم سایبری در استان کرمان قرار دارد. مرتکبین استان های دیگری هستند که مرتکب جرائم کیفری می شوند.»

وی با بیان اینکه در فضای مجازی اطلاعات فراوانی وجود دارد، گفت: در صورت گم شدن یا سرقت گوشی تلفن همراه خود، سریعاً سیم کارت گوشی خود را بسوزانند و شبکه اجتماعی را که روی گوشی خود دارند در گوشی جدید نصب کنند. باید از دستور علیه سوء استفاده آنها جلوگیری شود.»

در انتهای پیام

آیا این خبر مفید است؟

با توجه به نتایج رای دادن و رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا