عمومی

افزایش ۹۳۳ درصدی توسل آمریکا به تحریم‌ها در دو دهه اخیر+جدول

به گزارش خبرگزاری آنلاین تکنونامه، تحلیلگران نیوزویک از دولت آمریکا به دلیل اعمال تحریم ها در دو دهه گذشته انتقاد کرده و می گویند تحریم های اقتصادی آخرین ابزار آمریکا برای تقویت سیاست خارجی آمریکا شده است.

دانیل دیوپتریس، تحلیلگر نیوزویک در توییتر نوشت: «ایالات متحده تحریم های اقتصادی را ابزار مهم سیاست خارجی می داند. [از نظر واشنگتن] اعمال جریمه ها آسان است، ارزان هستند و نتایج عالی را به همراه دارند. “اما هیچ یک از اینها واقعاً درست نیست.”

وی با استناد به گزارش وزارت خزانه داری نوشت: طی دو دهه گذشته، تحریم ها به اولین ابزار مورد استفاده آمریکا تبدیل شده است. بین سال های 2000 تا 2021، استفاده از تحریم ها 933 درصد افزایش یافته است. وزارت خزانه داری آمریکا تقریباً هر هفته افراد را به دلیل جنایات مجازات می کند.

دیوپتر نوشت: امروز هدف اصلی روسیه است [تحریم‌ها] آره. آمریکا با هماهنگی متحدان اروپایی و آسیایی خود اقداماتی را انجام داده است روسیه را مجازات کنید. بزرگترین بانک روسیه از سیستم سوئیفت اخراج شد. نزدیک به نیمی از 630 میلیارد دلار ذخایر ارزی روسیه دیگر مسکو نیست. ایالات متحده دیگر نفت، گاز یا زغال سنگ روسیه را وارد نمی کند. صدها شرکت از بازار روسیه خارج شده اند. اتحادیه اروپا به زودی به ممنوعیت جدید زغال سنگ روسیه پایان خواهد داد.

وی در پیامی دیگر افزود: بدون شک همه این اقدامات تاثیر جدی بر اقتصاد روسیه خواهد داشت. به گفته کاخ سفید، اقتصاد 1.4 تریلیون دلاری روسیه در سال جاری 15 درصد کوچک خواهد شد. این بدترین رکود اقتصادی برای روسیه از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی خواهد بود.

تحلیلگران نیوزویک خاطرنشان کردند: سوال این نیست که آیا تحریم های آمریکا به اقتصاد روسیه آسیب می زند یا خیر. معلوم است که درد دارند. سوال این است که آیا این تحریم ها روسیه را مجبور به تغییر سیاست خود در اوکراین می کند یا خیر. اگر پاسخ این سوال منفی است، این سوال مطرح می شود که مجازات چه تاثیری دارد؟

او گفت: «تحریم‌ها فقط در اهدافی مؤثر است که ما با آنها مرتبط می‌شویم.» فقط. اگر این اهداف محقق نشود، جریمه ها کارساز نخواهد بود. آمریکا سابقه وحشتناکی در اعمال تحریم های اقتصادی بیش از حد علیه یک کشور دارد و از آن زمان تاکنون تحریم ها تا سرحد تسلیم کامل برداشته شد. اگر بخواهیم تسلیم مسائل جزئی سیاسی شویم، ممکن است تحریم ها موثر واقع شوند.»

او گفت: «تحریم ها کره را از دستیابی به سلاح هسته ای یا موشک باز نمی دارد.» موشک های بین قاره ای. نیکلاس مادورو همچنان در قدرت در ونزوئلا است و اتفاقاً موقعیت او از سال 2019 که هدف تحریم نفتی آمریکا قرار گرفت، بهبود یافته است. سیاست خارجی ایران هیچ تغییری نکرده است. روسیه امروز نیز مانند شش هفته پیش تعهد خود را به کمپین خود در اوکراین تکرار می کند. بشار اسد همچنان در کاخ ریاست جمهوری در قدرت است. تقاضای بالا کار نمی کند. نتیجه این مطالبات، همانطور که تحلیلگران می نویسند، تغییر به مجازات ابدی است.

جنگ اوکراین و فروپاشی تحریم ها؟

دیگر تحلیلگران قبلا هشدار داده بودند که جنگ اقتصادی به رهبری آمریکا با روسیه می تواند به تضعیف دلار و کاهش تحریم های آمریکا منجر شود.

از آغاز قرن بیست و یکم، ایالات متحده به طور فزاینده ای از قدرت سیستم مالی جهانی برای ایجاد جنگ اقتصادی علیه دشمن استفاده کرده است. به همین دلیل است که دو دانشمند علوم سیاسی آمریکایی به نام‌های یان برمر و کلیف کوپچان مفهوم «سلاح‌سازی مالی» را برای اشاره به سیاست برخی کشورها برای استفاده از سیستم مالی به عنوان ابزاری برای استفاده از آنها برای ایجاد دیپلماسی قدرتمند با مخالفان توسعه دادند.

این دو دانشمند بر این باورند که ایالات متحده در حال حاضر از سیستم مالی به عنوان سلاحی برای پیشبرد سیاست خارجی خود استفاده می کند، نه اینکه بر عناصر سنتی برتری امنیتی خود – از جمله متحدانی مانند ناتو و نهادهای چندجانبه مانند بانک جهانی و امور مالی بین المللی تکیه کند. . این صندوق به امنیت پشت کرده است و از تهدید قطع دسترسی به بازارها و بانک های خود به عنوان تهدیدی بالقوه برای رقبای خود استفاده می کند.

جریمه های سریع یکی از نمونه های سلاح های سیستم مالی است. پس از حوادث 11 سپتامبر 2001، ایالات متحده به تدریج اقتدار سیستم سوئیفت را در قالب یک سیاست موسوم به “ضد تروریسم” افزایش داد و اعضای خود را به رعایت قوانین و سیاست های واشنگتن فرا خواند. از آن زمان، ایالات متحده از دارایی های سوئیفت خود به عنوان ابزاری برای ارعاب سایر کشورها استفاده کرده است.

دلار سلاح دیگری در دست آمریکاست. هژمونی ایالات متحده و سلطه جهانی از زمانی که دلار آمریکا جایگزین پوند انگلیس به عنوان ارز ذخیره جهانی شد، افزایش یافته است. این بهبود در موقعیت دلار تضمین می کند که تقاضای ثابت و قوی برای سرمایه مبتنی بر دلار در جهان وجود خواهد داشت.

اما در سال‌های اخیر استفاده از تحریم‌های آمریکا، بدون توجه به اصل، بیش از حد بوده است، استقلال کشورهای دیگر چیست، اشاره شده است که چنین سلاح‌هایی برای همیشه در دست آمریکا نخواهد بود. اکنون کارشناسان داخلی آمریکا هشدار می دهند که روند لغو تحریم ها آغاز شده و بر روند به ویژه تحریم های آمریکا علیه ایران به ویژه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ تاثیرگذار است.

شاید تنها اشاره به تسریع دلارزدایی از اقتصاد روسیه از سال 2018 به بعد نمونه خوبی از نقش دولت ترامپ در تضعیف سیستم مالی ایالات متحده باشد. بر اساس گزارش اکونومیست در ژانویه 2020 (به نقل از اکونومیست، ژانویه 2020)، بانک مرکزی روسیه دارایی اوراق قرضه خزانه داری آمریکا را از نزدیک به 100 میلیارد دلار به کمتر از 10 میلیارد دلار تا سال 2018 کاهش داده است. این روند با همان سرعت قبلی ادامه یافته است و روسیه بدهی خود را به بدهی آمریکا کاهش داده است. از 1.3 میلیارد دلار در نوامبر به 2 میلیارد دلار در فوریه به 4 میلیارد دلار رسیده است.

او گفت: “من احساس می کنم که آب و هوای جهانی در حال تغییر است.” ما به تدریج به سمت یک سیستم چند ارزی در جهان پیش می رویم». این بیانیه مطابق با اظهارات مارک کارنی رئیس بانک روسیه است که در آگوست 2020 پیش بینی کرد که سیستم مالی دلار دوام زیادی نخواهد داشت.

انتهای پیام/
این یک توصیه برای آکنه است

دکمه بازگشت به بالا