السودانی: دلایل «ائتلاف» برای مبارزه با داعش دیگر وجود ندارد

آمریکا |امنیتی |سفر

نخست‌وزیر عراق در سخنانی در جریان سفر به آمریکا تاکید کرد که دلایل ائتلاف تحت امر آمریکا به بهانه مبارزه با داعش در این کشور، دیگر وجود ندارد.

به گزارش تکنونامه، دفتر «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای تأکید کرد دلایلی که بر اساس آن ائتلاف بین‌المللی به‌اصطلاح برای مبارزه با داعش ایجاد شد، دیگر وجود ندارد و توانایی‌های نیروهای امنیتی عراق برای شکست تهدید «تروریستی» داعش توسعه یافته است.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، در این بیانیه آمده است، نخست‌وزیر عراق در دیدارهای خود بر پایبندی بغداد به نتایج گفت‌وگوهای جاری در کمیته عالی نظامی عراق و آمریکا تاکید کرد.

السودانی همچنین بر اهمیت ارتقای روابط دو کشور به سطح روابط همه‌جانبه در زمینه‌های مختلف تاکید کرد.

وی به شکل روابط پایداری که عراق به دنبال برقراری آن با آمریکاست، اشاره کرد و گفت: یکی از عوامل قدرت امروز عراق، روابط و اشتراکات تاریخی و اجتماعی با کشورهای همسایه از جمله ایران و در عین حال، برخورداری از روابط راهبردی مهم با آمریکاست.

وی افزود: عراق همچنین از منابع و موقعیت مهمی برخوردار است که امکان ایجاد موقعیت اقتصادی حیاتی را برای منافع مردم منطقه فراهم می‌کند.

منابع رسانه‌ای پیشتر هم از دیدار و رایزنی نخست‌وزیر عراق با وزیر دفاع آمریکا درباره جدول زمانی پایان ماموریت ائتلاف بین‌المللی به اصطلاح «مقابله با داعش» در عراق خبر دادند. السودانی گفت کمیته‌های مربوطه طی ماه ژوئیه دومین نشست خود را به منظور همکاری‌های دوجانبه بر اساس قانون اساسی عراق و توافق راهبردی برگزار خواهد کرد. لوید آستین هم در این دیدار نسبت به ایجاد «یک رابطه امنیتی پایدار» با عراق ابراز امیدواری کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا