عمومی

المالکی: حکم دستگاه قضا، به معنای منتفی شدن انتخابات زودهنگام است

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری آنلاین تکنونامه، آقای نوری مالکی، رئیس کمیته هماهنگی حقوقی، عضو کمیته هماهنگی کار شیعه موسوم به «العطر التنسقی» (چارچوب هماهنگی) ) تاکید می کند. تصمیم قوه قضاییه عراق برای عدم مداخله در مجلس ملی به این معنی است که چاره ای نیست.

آقای مالکی در صفحه توئیتر خود پیامی نوشت و نوشت که اگر دولت جدید با قدرت کامل تشکیل شود و جلسه پارلمان از سر گرفته شود، می‌توان درباره انتخابات زودهنگام صحبت کرد.

وی با بیان اینکه گروه های سیاسی همچنان از تصمیم قوه قضائیه حمایت می کنند، گفت: این گروه ها مخالفت خود را با انحلال شورا و پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام کردند.

مالکی در پایان خاطرنشان کرد: از این پس دلیلی برای گفتن این موضوع که دارای احکام حقوقی، قضایی، سیاسی است وجود ندارد. این مشکل باید رها شود و به پیشنهادات مختلف از جمله چگونگی اصلاح مجلس و تسریع در تشکیل دولت ائتلافی و ارائه بهترین خدمات و ثبات سیاسی توجه شود.

در همین حال محمد الحلبوسی رئیس مجلس ملی عراق با آقایان خمیس الخنجر رئیس السیاده و مسعود بارزانی دیدار کرد و رئیس حزب دمکرات کردستان بر تشکیل دولت تاکید کرد. عراق.

در این دیدار آقایان الحلبوسی، الخنجر و بارزانی وضعیت سیاسی عراق و پیامدهای بد برای این کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند و تاکید کردند که باید انتخابات زودهنگام برگزار شود و دولت با قدرت کامل تشکیل شود.

در این جلسه مقدمات برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌های احزاب عراق اعلام شد و تاکید شد که احزاب مخالف، السیاده و حزب دمکرات همگی بر ادامه همکاری‌ها تاکید دارند.

اما جنبش صدر برای جلوگیری از تشکیل کابینه و انتخاب نخست وزیر خواهان انحلال مجلس شد. در 16 سپتامبر، دادگاه فدرال عراق این درخواست را رد کرد و اعلام کرد که انحلال مجلس بخشی از اختیارات این نهاد نیست.

پیش از آن، آقای سید مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر، خواستار ورود دستگاه قضایی و انحلال شورا ظرف مدت یک هفته شده بود. کسانی که خواستار انحلال پارلمان عراق بودند، این کشور را متهم کردند که طی ده سال به وظایف خود عمل نکرده و به وظایف قانون اساسی خود عمل نکرده است.

بیش از یک ماه است که مخالفان صدر، حامیان خود را در اعتراض به اختلافات سیاسی در عراق به راه انداخته اند و این افراد با اشغال ساختمان پارلمان، روند سیاسی کشور را مسدود کرده و تشکیل دولت جدید را تا آخرین سخنرانی رهبر مجلس به تعویق می اندازند. جنبش صدر

پس از تشدید ناآرامی ها در بغداد، آقای سید مقتدی الصدر طی یک سخنرانی از مردم عراق عذرخواهی کرد و خواستار مهلت یک ساعته برای خروج هواداران این جنبش از «منطقه سبز» بغداد شد. پس از سخنرانی رهبر جنبش صدر، هواداران این جنبش بلافاصله منطقه سبز را ترک کردند و وضعیت عراق تقریباً به حالت عادی بازگشت.

در انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اصلی پیشنهاد دهید

دکمه بازگشت به بالا