علم و تکنولوژی

امکان درمان شایع‌ترین سرطان دهان با حذف یک پروتئین

شایع ترین سرطان دهان «کارسینوم سلول سنگفرشی دهان» (OSCC) نام دارد که مانند سایر سرطان ها بی سر و صدا شروع می شود. ممکن است به صورت یک نقطه سفید کوچک روی دهان یا به صورت یک نقطه قرمز روی لثه شروع شود. نادیده گرفتن و کم اهمیت جلوه دادن آن آسان است، اما پس از آن همه چیز تغییر خواهد کرد. لکه های ریز صاف می شوند، رشد می کنند و در بافت همبند فرو می روند.

بیمارانی که به اندازه کافی خوش شانس هستند که قبل از بروز یک بیماری جدی به دندانپزشک مراجعه کنند، می توانند از سرطانی شدن سرطان جلوگیری کنند یا حداقل مطمئن شوند که درمان زمانی شروع می شود که موثر باشد. از سوی دیگر، برای افراد بدشانس، نگرش وحشتناکی وجود دارد. نرخ بقای پنج ساله برای افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم حدود 66 درصد است. هر ساله بیش از 10000 آمریکایی بر اثر سرطان دهان می میرند. معتادان به دخانیات و الکل بیشترین آسیب را می بینند.

اکنون محققان دانشکده دندانپزشکی هنری گلدمن در دانشگاه بوستون دریافته اند که حذف ژنتیکی پروتئین هایی که به نظر می رسد رشد سرطان را تحریک می کنند ممکن است به محدود کردن رشد و گسترش تومور کمک کند. محققان می گویند یافته های آنها پروتئینی به نام LSD1 را به عنوان یک هدف بالقوه برای داروها می سازد. شما می توانید این پروتئین را برای از بین بردن تومور در طول شیمی درمانی و سیستم ایمنی بدن هدف قرار دهید.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، با توجه به اینکه حداقل یک سوم آمریکایی ها به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه نمی کنند، این کشف می تواند در آینده افرادی را که مراقبت های پیشگیرانه ندارند، نجات دهد.

Manish Bais، محقق ارشد پروژه گفت: «این یافته‌ها پیامدهای مهمی برای ارائه درمان‌های جدید و مؤثرتر برای بیماران مبتلا به سرطان دهان دارند. این تحقیق گام مهمی در جهت توسعه درمان های نوآورانه سرطان دهان است.

ماریا کوکوروزینسکا، یکی از محققین این برنامه و دانشکده دندانپزشکی می گوید: «در گذشته، به ندرت پیش می آمد که یک دانشکده دندانپزشکی علوم سر و گردن را مطالعه کند و این تحقیقات بیشتر در مراکز سرطان انجام می شود، اما این روند در حال تغییر است. دارد. مزایای بسیاری از مراکز سرطان برای تحقیقات علمی سرطان دهانه رحم. این به این دلیل است که ما به ضایعات پیش سرطانی دسترسی داریم، اما مرکز سرطان فقط کسانی را تشخیص می دهد که بیماری آنها به طور کامل توسعه یافته است.

ایمنی ضد تومور

بیسه گفت: زمانی که کارسینوم سلول سنگفرشی دهان رخ می دهد، احتمال کمتری برای حذف کامل آن وجود دارد. پزشکان می توانند شیمی درمانی و پرتودرمانی را امتحان کنند یا حتی تومور را حذف کنند، اما هیچ درمان قطعی وجود ندارد. شما می توانید تومور را کوچک کنید، اما نمی توانید از شر آن خلاص شوید.

تحقیقات اخیر نشان داده است که آنزیم LSD1، که به طور معمول نقش کلیدی در رشد سلول های طبیعی و جنینی ایفا می کند، در طیف وسیعی از سرطان ها از کنترل خارج می شود یا به اشتباه تشخیص داده می شود. از جمله در سر، گردن، مغز، مری، کبد و ریه ها.

بیس گفت: بیان این آنزیم در هر مرحله از رشد تومور افزایش می یابد. هر چه تومور شدیدتر باشد، بیان پروتئین LSD1 بیشتر است.

بیسه در آزمایشگاه خود بررسی کرد که پس از توقف LSD1 چه اتفاقی افتاد. برای محدود کردن آنزیم‌ها، محققان ژن را تغییر داده‌اند تا به طور موثر آن را خاموش کنند یا از داروهایی استفاده کنند که مولکول‌هایی را که وارد سلول می‌شوند را مسدود کرده و از عملکرد طبیعی آن جلوگیری می‌کنند. مهارکننده های مولکولی سرطان دهان در کارآزمایی های بالینی در درمان سایر سرطان ها آزمایش نشده اند. بیز دریافت که محاصره LSD1 رشد تومور را مهار می کند.

وی افزود: “در نتیجه، تومور تهاجمی کمتری دارد یا بدتر رفتار می کند.” متوجه می شویم که وقتی این پروتئین را مهار می کنیم، ایمنی ضد تومور ما بهبود می یابد و بدن ما سعی می کند به تنهایی با آن مبارزه کند.

با این حال، LSD1 تنها مشکل نیست. هنگامی که LSD1 کنترل می شود، فرآیندهای ارتباط سلولی، به نام مسیرهای سیگنالینگ “YAP” را مختل می کند، که به طور معمول به تنظیم رشد اندام ها و بازسازی بافت کمک می کند. Bisse گفت: “YAP، LSD1 و تعدادی از پروتئین های دیگر در یک چرخه معیوب به دام افتاده اند و یکدیگر را به سمت فعالیت های تهاجمی و مضر سوق می دهند.” ما باید این چرخه را مختل کنیم.

برای یافتن راهی جدید برای انجام این کار، محققان تلاش‌هایی را برای سرکوب LSD1 با هدف قرار دادن YAP با یک مهارکننده متفاوت به نام verteporfin ترکیب کردند. Vertporphine که در اصل برای کمک به درمان بیماری های جدی چشم مانند آب مروارید ساخته شده است، به عنوان یک درمان بالقوه برای سرطان ها از جمله سرطان تخمدان آزمایش شده است. به گفته بایس، این ترکیب موثر است.

Bais همچنین یک داروی سوم را به ترکیب اضافه کرد. وی گفت: استفاده از مهارکننده های LSD1 در ترکیب با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی رایج که گلبول های سفید را در سلول های سرطانی از بین می برند، پاسخ مثبت نشان داده است.

یافته‌های ما مبنایی برای آزمایش‌های بالینی آینده بر اساس مهار LSD1، چه به تنهایی یا در ترکیب با سایر عوامل برای درمان سرطان دهان در انسان است. مطالعه اخیر 2.6 میلیون دلار از NIDCR ملی دریافت کرده است. اگرچه تحقیقات ما پیش بالینی است و محدود به موش ها و برخی بافت های انسانی است، اما می خواهیم آن را برای بررسی نمونه های بالینی انسان گسترش دهیم.

موفقیت در آزمایش انسان

به گفته Kokurozinska، تمرکز Bisse بر روی بیولوژی سرطان دهان ممکن است به توسعه درمان‌های آینده کمک کند.

کوکوروزینسکا می‌گوید: «وقتی داروها نتایج مثبتی را نشان می‌دهند، مردم بسیار هیجان‌زده می‌شوند، اما این تحقیق اغلب میلیاردها دلار ارزش دارد و در نهایت با شکست مواجه می‌شود». اگر واقعاً درک کنید که سلول‌ها و فرآیندها چگونه تحت تأثیر این مهارکننده‌ها قرار می‌گیرند، به شما این امکان را می‌دهد تا میزان موفقیت این روش در بیماران انسانی را از قبل پیش‌بینی کنید.

وی گفت: از این طریق می توان به تشخیص و احتمالاً پیشگیری از رشد تومورها فکر کرد.

با دسترسی به کلینیک ها و همچنین جراحان سر و گردن از بیمارستان های مجاور، محققانی مانند Bais می توانند هر روش درمانی یا روش جدیدی را بر روی نمونه های بافت انسانی آزمایش کنند.

کوکوروزینسکا گفت: «ما می‌توانیم به تومورها نگاه کنیم و سعی کنیم آن‌ها را با مهارکننده‌های مختلف درمان کنیم تا ببینیم چگونه به مهارکننده‌های مولکولی واکنش نشان می‌دهند.»

این رویکرد در نهایت می‌تواند راه را برای پزشکی دقیق و شخصی هموار کند و محققان توانستند انواع درمان‌ها را بر روی بافت‌های بیمار آزمایش کنند. کوکوروزینسکا افزود: از این طریق می توان پیش بینی کرد که آیا می توان با فرد مورد نظر این گونه رفتار کرد یا خیر. این چیزی است که ما کاملاً می خواهیم توسعه دهیم.

این مطالعه در مجله Molecular Cancer Research منتشر شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا