عمومی

امیرعبداللهیان در گفتگو با همتای اوکراینی: با توسل به جنگ مخالف هستیم

بر اساس این گزارش، امیر عبداللهیان با توجه به دیدار روسای جمهور دو کشور، رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در ترکمنستان و مذاکرات وزرای امور خارجه ایران و روسیه در خصوص مسائل ایران، بار دیگر بر موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص مخالفت با جنگ تاکید کرد. موضع بر تقاضا کشورمان با هدف راه‌حل سیاسی و اجتناب از جنگ در اوکراین، آماده اقدام برای راه‌حل دیپلماتیک و تلاش جمیله برای پایان دادن به بحران اوکراین است.

ما در ابتدا گفته‌ایم که ضمن توجه به ریشه‌های بحران، با روی آوردن به جنگ مخالفیم و جنگ را راه‌حل مناسبی برای مشکل نمی‌دانیم.»

امیرعبداللهیان گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران و اوکراین در سه دهه گذشته مبتنی بر دوستی، احترام متقابل و منفعت متقابل بوده است و ما آمادگی پیوستن به چارچوب توافق باز را داریم. کریدور در دریای سیاه.”

وزیر امور خارجه کشورمان نیز از همتای اوکراینی خود برای سفر به تهران دعوت کرد.

دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین با تشکر از جمهوری اسلامی ایران به دلیل مخالفت با جنگ، بر آمادگی دولت اوکراین برای دریافت کمک های سیاسی و بسیج برای پایان دادن به بحران در این کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه اوکراین با اعلام آمادگی برای گسترش کامل روابط دو کشور از جمله در زمینه های کشاورزی و غلات، از سرگیری مذاکرات تهران-کیف برای گسترش روابط قدردانی کرد.

وی به تشریح آخرین جنگ در کشورش پرداخت و از تلاش های جمیله تهران برای پایان دادن به آن تشکر کرد و افزود: جنگ به دلیل شرایط جنگی، مذاکره با روسیه را دشوار کرده است.

در نهایت وزیر امور خارجه اوکراین از دکتر امیر عبداللهیان برای سفر به این کشور دعوت کرد.

311311

دکمه بازگشت به بالا