عمومی

امیرعبداللهیان در گفتگو با گوترش: سیاست غلط آمریکا مسبب وضع فعلی است

به گزارش تکنونامه، وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت وگوی تلفنی با اشاره به برقراری آتش بس در یمن، خواستار تداوم اقدامات لازم، اما اجرای تعهدات بر اساس توافق آتش بس و رفع محاصره بشردوستانه شد. .

امیر عبداللهیان در بخشی دیگر از این گفتگو، وضعیت انسانی و امنیتی افغانستان را بسیار نگران کننده خواند و بر تشکیل دولت ائتلافی با مشارکت همه اقوام در افغانستان تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به موج پناهجویان افغانستانی از سازمان ملل خواست تا بر مسئولیت خود در قبال پناهجویان تمرکز کند.

امیرعبداللهیان با اشاره به افزایش تروریسم در افغانستان و علل فقر در این کشور، بر ضرورت آزادسازی دارایی های بلوکه شده مردم افغانستان تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به انتظارات معقول سازمان ملل متحد از تلاش های دبیرکل برای کمک به صلح و امنیت تشکر کرد.

امیرعبداللهیان ضمن اعلام مخالفت با جنگ اوکراین و اشاره به تلاش های سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای دوری از جنگ و تمرکز بر راه حل سیاسی و منافع انسانی از ابتدای بحران اوکراین، گفت: این بحران نباید مانع از آن شود که جامعه جهانی بار بشریت در افغانستان را به دوش بکشد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ادامه تبادل پیام‌ها بین ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا، از سیاست آمریکا برای اعمال بیشترین فشار بر شرایط فعلی انتقاد کرده و از مصوبه غیرالزام‌آور اخیر مجلس شورای ملی انتقاد کرده‌ایم. یک توافق پایدار، قوی و عادلانه برای دولت ایالات متحده ضروری است تا تصمیمی واقعی و شجاعانه اتخاذ کند تا اشتباهات گذشته را جبران کند.

آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این گفتگوی تلفنی از تلاش ها و تلاش های رویکرد نوآورانه جمهوری اسلامی ایران برای آتش بس در یمن قدردانی کرد.

دبیرکل سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که با رفع موانع، شاهد پروازهای بیشتری از فرودگاه صنعا و ارتباطات بین استانی در یمن و تداوم آتش بس باشیم.

گوترش از از سرگیری مذاکرات و بازگشت به روابط دیپلماتیک عادی حل و فصل بین ریاض و تهران قدردانی کرد.

آنتونیو گوترش با تاکید بر اهمیت تشکیل دولت ائتلافی در افغانستان، از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در پذیرش و بازگرداندن پناهجویان افغان و کمک های بشردوستانه تشکر کرد.

در پاسخ به درخواست وزیر امور خارجه کشور، ما وظایف سازمان ملل را انجام می دهیم. جمهوری اسلامی ایران. دیگری.

گوترش با اشاره به اهمیت ابتکار عمل سیاسی در مذاکرات لغو تحریم ها موسوم به مذاکرات وین، ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات ادامه یابد و به توافقی آرام دست یابد.

311311

دکمه بازگشت به بالا