عمومی

امیر عبداللهیان: اراده‌ای جدی و واقعی برای رسیدن به توافق قوی و پایدار داریم

به گزارش تکنونامه، حسین امیرعبداللهیان عصر یکشنبه در صفحه اینستاگرام خود درباره گفتگوی تلفنی امروز با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد نوشت:

«امروز با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفتگوی تلفنی داشتم.

در پاسخ به اظهارات آقای گوترش مبنی بر ضرورت توافق هسته‌ای، به ایشان یادآوری کردم که فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرمت استفاده از سلاح هسته‌ای برای همه روشن و قدرتمند است. سلاح هسته ای در آموزه های جمهوری اسلامی ایران جایی ندارد و مغایر با سیاست و اعتقادات ماست.

من به آنها گفتم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور مبدأ ایده ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای، برای ادامه همکاری‌ها اعلام آمادگی می‌کند در این مسیر خلاق باشید.

همچنین درباره مذاکرات لغو تحریم ها به دبیرکل سازمان ملل متحد گفتم: تمرکز ما بر دستیابی به توافقات قوی و باثبات است. در حال حاضر نیز مذاکرات در وین با جدیت دنبال می شود، هرچند نتیجه این موضوع بستگی به این دارد که آیا آمریکا بخواهد به توافق برسد و آیا انعطاف و عملی لازم را از خود نشان دهد یا خیر. ما قصد صادقانه ای برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار داریم و آن را نشان می دهیم.

در این گفت‌وگو با اشاره به تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی به غزه و کشته شدن ده‌ها شهروند، کودک و زن فلسطینی، به آنان تاکید کردم که مقاومت فلسطین در تداوم دفاع خود پاسخی قوی‌تر از رژیم صهیونیستی خواهد داد. زمین و امنیت، جامعه جهانی باید سهم خود را برای حمایت از مردم غزه و توقف فوری تجاوزات صهیونیستی انجام دهد.

افزایش روند مذاکره و همکاری در منطقه مهم است و من از ابتکار آقای دبیرکل منطقه استقبال می کنم.

دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر لزوم حذف سلاح های هسته ای در جهان و خلاص شدن از شر کشورهای خاورمیانه با سلاح های کشتار جمعی، تاکید کرد: توافق هسته ای برای ما بسیار مهم است و ما بر آن تکیه می کنیم. سازش و انعطاف پذیری در رابطه با طرف های مذاکره در این مدت تاکید زیادی داشته ایم.

وی ابراز امیدواری کرد که با پیشنهاد مجمع جدید دبیرکل، اقدامات جدیدی را برای هماهنگی بیشتر از منطقه خلیج فارس انجام دهد.

آقای گوترش همچنین از وضعیت غزه ابراز نگرانی کرد و تاکید کرد: با همکاران در غزه در تماس هستیم تا اقدامات ساختمانی را آغاز کرده و حملات را فورا متوقف کنیم.

وی در عین حال در خصوص بحران یمن از تلاش ها و نگرش سازنده جمهوری آزاد قدردانی کرد لام ایران در حمایت از تداوم آتش بس و خواستار ادامه نقش موثر ایران در حل مناقشه فعالیت های سیاسی در یمن

311311

دکمه بازگشت به بالا