عمومی

انتقاد غریب‌آبادی از دادگاه سیاسی، نمایشی و ناعادلانه حمید نوری

به گزارش تکنونامه، پس از ادامه بازداشت سیاسی حمید نوری از سوی سوئد و ادعای دادستانی و درخواست حبس ابد برای اتهامات ترامپ، دکتر کاظم غریب آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر و معاون امور بین الملل رئیس جمهور. کار قوه قضائیه «غیرقانونی، مصلحتی و ناعادلانه» و ناقض اصول حقوق بشر و نقض عدالت قضایی است.

غریب آبادی با تاکید بر اینکه بازداشت این شهروند ایرانی می تواند منجر به مفقود شدن خانواده وی شود، به اطلاع شما خواهد رسید، گفت: خانواده شما تنها بخشی از یک اقدام غیرانسانی است که به بهانه های واهی برای ایجاد استرس روانی دستگیر شده اند. و او را از دیدار با خانواده بازدارد.

بر اساس این بیانیه، خانواده حمید نوری می‌گویند: «دولت سوئد بیش از دو سال است که با اطلاع از بازداشت نوری و حتی بارها اجازه ملاقات با آنها را نداده است». بازدید از سوئد، ممنوعیت ملاقات با آنها و نزدیک به دو سال حبس در سلول انفرادی که نمونه بارز نقض حقوق بشر است.

معاون وزیر دادگستری افزود: عدم انجام تحقیقات جامع و مستقل از سوی دادستانی سوئد و صدور بیانیه بر اساس اظهارات مغرضانه و بی اساس برخی افراد مرتبط با گروهک تروریستی منافقین، عدم دسترسی است. در مقابل وکلا و سلب حق دفاع از دادگاه دادگاه، یکی دیگر از دلایل نمایشی بودن دادگاه است که با اهداف سیاسی تأسیس شده و به اصول اولیه عدالت دادگاه پایبند نیست.

دبیر دفتر حقوق بشر با انتقاد از دولت سوئد به دلیل نقض حقوق متهم در دوران بازداشت، گفت که دولت سوئد از دسترسی وی به پزشکان خودداری کرده و مسئولان زندان از سلامت جسمی و روانی و تنهایی طولانی مدت وی غفلت کرده اند. بازداشت و ضرب و شتم و شکنجه توسط مقامات. زندان که نقض تمام حقوق اساسی است پاسخگو خواهد بود.

غریب آبادی با اشاره به سیاست دولت سوئد برای سرکوب گروه های تروریستی مانند الاحوازیه و منافقین، گفت: سوئد به پناهگاه تروریست ها تبدیل شده است. زمان آن فرا رسیده است که استکهلم تعیین کند که آیا می خواهد در کنار تروریست ها قرار بگیرد یا به تعهدات بین المللی خود برای مبارزه با گروه تروریستی عمل کند.

وی افزود: دادستان ها باید نماینده اعضای گروه های تروریستی به نمایندگی از جامعه و امنیت و نظم و میدان مردم باشند و خون کثیف بیش از 12000 انسان بی گناه را برای انجام کار بیاورند. ابزار در دست این گروه تروریستی است.

معاون وزیر دادگستری بین‌الملل در خاتمه از قوه قضائیه خواست تا ظرفیت اجرای عدالت را داشته باشد تا جمهوری اسلامی ایران از دفاع ملی خود در برابر تروریست‌ها دفاع کرده است.

311311

دکمه بازگشت به بالا