علم و تکنولوژی

انجام ۲۹۱ تست آبله میمونی در کشور؛ تاکنون/نیازی به واکسیناسیون عمومی علیه آبله نیست

رئیس مرکز کنترل بیماری های واگیر وزارت بهداشت پس از شناسایی اولین مورد جذام در کشور با اشاره به علائم و راه های شیوع این بیماری خاطرنشان کرد: در دوره ای که در آن قرار داریم وجود دارد. باید مراقبت های اولیه، پیگیری تماس و مرکز تشخیصی باشد که در این هیچ مشکلی در زمینه پکیج ها و مشکلات تشخیصی نداریم.

دکتر شهنام آرشی در گفت وگو با تکنونامه. وی با اشاره به شناسایی اولین موارد تایید شده جذام در کشور گفت: به طور کلی اولین موارد جذام از سال 70 شناسایی شد که قبل از شیوع اخیر که عمدتا در کشورهای آمریکایی و اروپایی شیوع پیدا کرده بود و مواردی که افرادی که سابقه سفر به آفریقا را داشتند به ندرت تشخیص داده شدند، این بیماری در کشورهای آفریقایی مانند نیجریه و سایر کشورهای آفریقایی مشاهده شد. تفاوت شیوع اخیر این است که ما شاهد این بیماری در افرادی هستیم که اساساً سابقه سفر به آفریقا ندارند. به این معنا که انتقال از انسان به انسان در اروپا و آمریکا اتفاق افتاده است.

وی افزود: بیماری میمونی که به تازگی ایجاد شده است از نظر تظاهرات بیماری و شکل بیماری بسیار متفاوت است. بنابراین تعداد ضایعات در یک مورد معمولی آبله میمون که قبلاً رخ می دهد بسیار زیاد و فراوان است. در حالی که در مورد دوم ممکن است ضایعات بسیار کمی ببینیم و ممکن است یکی دو مورد شبیه آکنه را ببینیم در حالی که از نظر بالینی بیماری میمونی است.

گزارش از 30000 مورد آبله میمون در جهان

آقای آرشی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 30 هزار مورد بیماری میمون در کشورهای مختلف جهان گزارش شده است که حدود 15 هزار مورد در قاره آمریکا و حدود 15 تا 16 هزار مورد تایید شده در کشورهای مختلف اروپا گزارش شده است. . کشور. بیش از 80 کشور این بیماری را گزارش کرده اند. تاکنون 35 مورد تب میمون در کشورهای منطقه امرو گزارش شده است و موارد مالاریا میمون در کشورهای اطراف ما گزارش شده است.

وی با اشاره به شناسایی اولین مورد جذام در کشور که در 4 مردادماه اعلام شد، گفت: فعلاً آن را وارداتی می دانیم. در عین حال موارد تایید شده آزمایشگاهی را نیز اعلام می کنیم. تاکنون موردی که ما از طریق آزمایشگاه تایید کرده‌ایم زنی است که این بیماری را از همسرش گرفته و همسرش سابقه سفر به کانادا را داشته است. بنابراین موارد تایید شده ما در کشور موارد آبله میمون است.

آبله میمون چگونه گسترش می یابد؟

آرشي در خصوص شيوع بيماري ميمون گفت: شيوع آن مانند كرونا و ساير بيماري هاي ويروسي نيست، بلكه شيوع آن عمدتاً از تماس نزديك است. مخصوصاً وقتی ضایعاتی در دست و صورت و … پیدا می شود، خط انتقال مستقیم داریم. ممکن است 2 تا 4 هفته طول بکشد تا علائم و ضایعات بهبود یافته و ناپدید شوند. لازم به ذکر است که انتقال بیماری در دوره کمون آبله میمون اتفاق نمی افتد. بیماری میمون را نباید با بیماری هایی مانند کرونا مقایسه کرد.

وی افزود: راه انتقال بیماری آبله میمون تماس نزدیک است، در صورت تماس نزدیک بیماری مسری است؛ مانند زن و شوهر که همین مورد اخیراً در کشور شناسایی شده است. یا در تماس با زخم های پوستی فرد مبتلا که مخفی یا در حالت زخم هستند. تماس جنسی و ترشحات ناشی از تماس نزدیک و تماس تنفسی نزدیک و طولانی نیز از جمله راه های انتقال آبله میمون است. البته این بیماری در جامعه سرایت نمی کند. بنابراین انتقال زمانی اتفاق می افتد که ضایعات ایجاد می شود.

هیچ درمان خاصی برای آبله میمون وجود ندارد

وی گفت: میزان مرگ و میر این بیماری بسیار پایین است و معمولاً همه موارد بهبود می یابند، گفت: کمتر از 1 تا 3 درصد مرگ و میر ناشی از این بیماری و بیشتر آن در افراد دارای مشکلات ایمنی است. در عین حال، درمان خاصی برای آبله میمون وجود ندارد. زیرا ضایعات خود ترمیم می شوند. توصیه می کنیم در صورت ابتلا به این بیماری، طبق نظر پزشک در منزل خود را ایزوله کند و تماس با اطرافیان را به حداقل برساند و 2 تا 3 هفته استراحت کند تا این ضایعات از بین بروند.

وی با تاکید بر اینکه اگر مردم به ویژه کسانی که به خارج از کشور می روند پیگیر مشکلات سلامتی خود باشند بسیار کمک می کند شایسته است. زیرا آبله میمون خیلی مسری نیست. از سوی دیگر، مهمترین چیز این است کسانی که به کشورهای مبتلا به این بیماری به ویژه اروپا و آمریکا سفر می کنند باید علائم تب، بدن درد، کمردرد، غدد لنفاوی و … را داشته باشند و پس از بازگشت به سلامت در عرض 21 روز دچار ضایعات پوستی شوند. مرکز یا دکتر لازم به ذکر است که بثورات دو تا سه روز پس از علائم اولیه ظاهر می شوند.

هر ضایعه پوستی آبله میمون نیست

آرشی با بیان اینکه هر ضایعه ای که همراه با تب و غیره باشد لزوماً بیماری میمونی نیست و مشکوک تلقی می شود، گفت: ممکن است انواع و اقسام تشخیص ها مانند آبله مرغان، سرخک و… وجود داشته باشد که اگر این تشخیص ها رد شود، پس سلامتی. و مرکز درمانی نمونه های مخصوص را گرفته و برای تایید و نظارت ارسال می کند. لذا افرادی که مسافرت کرده و برگشته اند به ویژه کشورهایی که به این بیماری مبتلا شده اند با اطلاع رسانی با دستگاه بهداشت و درمان کشور مشکلی برای بیماران پیش نیاید.

تشخیص بیماری میمون در ایران

وی در خصوص تشخیص بیماری جذام و وضعیت امکانات تشخیصی در کشور گفت: در کشور ما از نظر تشخیص مشکل خاصی وجود ندارد. همه آزمایش ها در قطب های مختلف انجام می شود، حدود 13 آزمایشگاه داریم و یک آزمایشگاه پاستور هم وجود دارد. در هر شهر مرکز خاصی برای ابتلا به کرونا تایید شده قبلی وجود دارد و در صورت داشتن ضایعات پوستی و سابقه سفر به کشور مذکور باید به پزشک یا مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند که در صورت نیاز مراجعه کنند. ، به مرکز بهداشت ارسال می شود و نمونه در مرکز تعیین شده ما گرفته می شود و به آزمایشگاه ارسال می شود.

291 میمون مورد آزمایش قرار گرفتند. هنوز

آقای آرشی گفت: تاکنون تعداد آزمایشات بیماری میمون در کشور 291 نفر است. لذا این تعداد آزمایش مشکوک را به آزمایشگاه ما ارسال کردند که یکی از آن ها مربوط به قطب اهواز بوده و در انستیتو پاستور نیز تایید شده مثبت و بقیه منفی بوده است. بنابراین از 291 مورد مشکوک ارسال شده به ما، یک مورد مثبت اعلام شد. روش های مختلفی برای آزمایش آبله میمونی وجود دارد که یکی از آنها آزمایش PCR ویروسی است. البته در نهایت برای تایید، توالی یابی ژنتیکی نیز انجام می شود تا نتیجه قطعی باشد. آزمایش اولیه جذام در هر قطب انجام می شود، اما توالی یابی توسط انستیتو پاستور انجام می شود.

آیا تزریق واکسن نابینایی ضروری است؟

وی در خصوص وضعیت عرضه واکسن مالاریا برای مقابله با بیماری میمون گفت: هنوز زود است برای این بحث ها. یکی از مواردی که اخیراً مطرح شده این است که اگر واکسن مالاریا در چند روز اول پس از پیدا شدن راش تزریق شود، می تواند علائم را تسکین دهد، اما لزومی ندارد که واکسن سرخک در همه کشورها موجود باشد. در کشورهای اروپایی و آمریکایی به صورت محدود برای گروه های خاصی که تحت شرایط خاص در معرض تعداد زیاد این بیماران قرار می گیرند، تعریف می شود. فواید و مضرات این واکسن باید مشخص شود. در حال حاضر در مرحله ای نیستیم که بگوییم واکسن این بیماری را تهیه می کنیم. زیرا چه اپیدمی و چه تعداد عفونت زیاد باشد و حتی در کشورهایی که شیوع آن زیاد است صحبتی از واکسیناسیون منظم و … نمی شود. هیچ واکسن جهانی برای تب دنگی در هیچ کشوری وجود ندارد و ممکن است تحت شرایط خاصی برای گروه های در معرض یا مراکز خاصی تجویز شود. مهم است که مراقبت های اولیه را انجام دهید تا کسی مبتلا نشود.

عرشی با بیان اینکه در دوره ای که هستیم باید مراقبت های اولیه و تشخیص و پیگیری باشد، گفت: بر این اساس از نظر تجهیزات و مشکلات تشخیصی مشکل خاصی نداریم.

وی در خصوص قابلیت آنفولانزای پرندگان برای تبدیل شدن به یک اپیدمی مانند کرونا، گفت: در شرایط فعلی مشکلی نیست و اصولاً از نظر ما بیماری خطرناکی محسوب نمی شود. با این حال ما باید تمام اقدامات لازم را انجام دهیم و عمدتاً به مردم اطلاع رسانی کنیم و نحوه مراقبت را اعلام کنیم. تاکید می کنم: کسانی که به کشورهای مبتلا به بیماری میمون سفر کرده و برگشته اند، پس از ورود به کشور به مدت 21 روز، در صورت مشاهده علائم و جراحات، تب، سردرد، کمردرد، یرقان، ضعف و زخم جراحات. پوست، حتما به پزشک مراجعه کنید.

عرشی بیان کرد: در عین حال به اطلاع ما نیز رسانده ایم که هرکسی که وارد کشور می شود و بیمار است و ضایعات پوستی دارد می تواند بلافاصله در فرودگاه به مرکز ما مراجعه کند و … ورود ما از این کشورها در محدوده کوچکی است، ما. با مرز زمینی مشکلی ندارند. زیرا درگیری های زیادی از این بیماری در اطراف ما وجود دارد. گشت مرزی ما نیز از طریق مقامات دولتی مرزی استفاده می شود همه کسانی که شرایط را رعایت می کنند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا