عمومی

اهالی یک روستا در قشم جنگل‌های حرا را گسترش می‌دهند

آنا گزارش داد؛

مردم روستای گوران در جزیره قشم در مهمترین بخش مسکونی این جزیره به نام سرزورزوما هستند. برای کاشت درختان حرا و احیای آن برنامه ویژه ای دارند.

به گزارش خبرنگار جامعه بین الملل خبرگزاری آنا، این جنگل حفاظت شده یک تالاب بین المللی و منطقه زیستی، دریای حساس و منطقه ویژه پرندگان کمیاب است و گردشگران زیادی به طور مستمر از این منطقه دیدن می کنند. در عین حال بازدید گردشگران از جنگل خاک خای و جاذبه گردشگری سازورزوما به یک منبع مهم گردشگری و منبع درآمدی برای روستاییان تبدیل شده است.

اما در سال های اخیر به دلیل پیشروی آب در خشکی زمین گرم شده و کشتی ها عبور کرده اند و بدون توقف این منطقه مرزی به شدت دچار فرسایش شده است. پیش بینی می شود در چند روز آینده گردشگران زیادی از این منطقه دیدن کنند زیرا فصلی است که به جزیره قشم سفر می کنند و ویروس کرونا کاهش یافته است و همچنین بیم آن می رود که بازدیدهای متوالی از این منطقه محدودیتی برای تخریب بیشتر نداشته باشد. . و فرسایش این منطقه و موقعیت آن، جنگل تبدیل به جنگل می شود. بنابراین ما باید راهی برای کاهش تاثیرات بر محیط زیست گردشگرانی که به این منطقه می آیند پیدا کنیم.

به همین منظور مردم روستای گوهان و فعالان گردشگری و مسئول شرکت تعاونی روستا با همکاری مشاوران داوطلب اقدام به رفع فرسایش و احیای ساحل کردند.

پس از تحقیق و مراجعه به روش‌های مشابهی که در سایر مناطق جهان برای حفاظت از جنگل‌های همیشه سبز استفاده می‌شود و تحقیق در مورد روش‌های سنتی برای احیای درختان انبه، تصمیم گرفتند با همکاری روستائیان و داوطلبان چه در خانه و چه در خانه، از روش‌های سنتی برای کاشت و قطع درختان استفاده کنند. خارج از کشور از چوب استفاده کنید و بافت فیبر و پوسته را اضافه کنید.

هدف آنها جلوگیری از شستشوی معکوس در ساحل، کنترل فرسایش و تثبیت شن و ماسه در “سرزورزوما” با روش های طبیعی و مصنوعی و بررسی امکان استفاده از روش های مشابه در سایر نقاط ذخیره گاه است.

در همین راستا آقای علی پوزن مدیر موزه زنده گوران و یکی از فعالان گردشگری این روستا گفت: احیای حرا یکی از پروژه های ماست که سال هاست انجام می شود. نهال ها را در گل می کاریم تا با مشارکت مردم به زیست کره کمک کنیم. ما همچنین از مردم می خواهیم که از اموال خود محافظت کنند. از آنجایی که درخت پرتقال بیش از هر درخت دیگری اکسیژن تولید می کند و دی اکسید کربن بیشتری را جذب می کند، منبع مهمی از پرندگان و ماهیان مهاجر است و یکی از قوی ترین اکوسیستم ها را در قسمت جنوبی کشور ایجاد کرده است.

اهالی روستایی در قشم جنگل حرا را گسترش می دهند

وی ادامه داد: به عنوان اهالی روستای جولان تحت عنوان شرکت تعاونی برنامه ریزی کردیم تا هم بهره وری زیست محیطی داشته باشد و هم فرصت هایی برای درآمد مردم باز شود. در یکی از این اقدامات، 6000 نهال تهیه شد، نحوه جمع آوری بذر، بذر را به بچه های روستا آموزش دادیم و اجازه دادیم بذرها را در گلدان بکارند. در حال حاضر نهال هایی که به آنها داده شده به حدود 60 سانتی متر رسیده است. به همین منظور در 31 دی ماه طی برنامه ای ویژه اقدام به کاشت آنها خواهیم کرد.

پوزن گفت: در این طرح ایکوم ایران حمایت معنوی می کند چرا که پیش از این موزه زنده روستای گوران رتبه نخست خلاقیت را در بین موزه های کشور در سال های 2022 و 2019 کسب کرده بود.ژئوپارک جهانی مدیر کل میراث فرهنگی و قشم منطقه آزاد و سازمان محیط زیست در این راه همراه ما هستند.

وی که قصد دارد این طرح را در سایر مناطق جنگلی نیز ادامه دهد، گفت: درباره این طرح چند ماه پیش در پراگ که همایش ایکوم برگزار شد، این طرح توسط یاسمن اسماعیلی به نمایندگی از روستا تشریح شد. علاوه بر این در نظر داریم سفیران کشورهای مبادله ای ایران در گذشته را نیز جلب کنیم. برای این منظور کلبه های چوبی به نام شهری که دریانوردان با ایران مبادله می کردند، ساخته شد. ساخت و روایت فرهنگ آن کشورها را در آن کلبه ها خواهیم داشت. هر کلبه حدود 250 میلیون تومان قیمت دارد و سفرا می توانند در اجرای آن مشارکت کنند. افراد و شرکت ها نیز می توانند برای پرورش نهال انبه با ما همکاری کنند تا نهال هایی تحت عنوان پرورش دهند.

در حال حاضر اهالی روستا برای کمک به گسترش جنگل حرا و جلوگیری از فرسایش مانند سال گذشته خود را برای 21 دی ماه آماده می کنند و برای این منظور از کمک های مختلف مردم خوشحال می شوند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا