علم و تکنولوژی

“اوریون” رکورد مسافتی پرواز در فضا را شکست!

فضاپیمای پرتاب شده Orion رکورد جدیدی را برای ناسا به ثبت رساند. دیروز حدود ساعت 8:40 صبح به وقت شرق (17:10 به وقت ایران) پرواز کرد، بیش از هر سفینه فضایی که برای حمل فضانورد طراحی شده بود و رکورد قبلی ماموریت آپولو 13 را پشت سر گذاشت. در سال 1970 دوباره پرواز کرد.

لازم به ذکر است جبار تا ساعت 18:47 روز گذشته به وقت ایران حدود 401 هزار و 798 کیلومتر از زمین فاصله دارد.

جیم گافر، مدیر گروه فضاپیمای Orion گفت: “آرتمیس 1 برای تقویت سیستم Orion طراحی شده است، و ما در مدار بازگشت دور به عنوان یک راه عالی برای انجام این کار قرار گرفته ایم.” حالا این اتفاق می افتد و با بزرگترین مدار و در ارتفاع بالا از ماه، می توانیم رکورد «آپولو 13» را پشت سر بگذاریم. اما آنچه مهمتر است، پیش بردن مرزهای اکتشاف و فرستادن سفینه های فضایی فراتر از آنچه قبلاً انجام داده ایم است.

در میان تمام ماموریت هایی که توانست این رکورد را بشکند، قرعه کشی «آرتمیس 1» نام داشت. در حالی که برنامه اولیه پرواز “آپولو 13” این پرواز را رکوردشکنی نکرد، اما پس از روشن شدن موتور در میانه ماموریت، ناسا مجبور شد مسیر بازگشت جدیدی را برای آن طراحی کند، ماژول فرماندهی اودیسه مسافت را ثبت کرد. از 400000 و 171 کیلومتر از زمین را ثبت می کند.

با عرضه محدود اکسیژن در ماژول قمری Aquarius، ناسا مجبور شد آپولو 13 را در سریع ترین زمان ممکن برگرداند و در نهایت در مسیر پروازی مستقر شد که از گرانش ماه برای بازگشت به زمین استفاده می کرد.

آرتورو کامپوس یکی از پرسنل ناسا بود که برای بازگشت ایمن فضانوردان در آن ماموریت کار می کرد. او یک طرح اضطراری نوشت که به «ماژول فرماندهی و خدمات» قدرت کافی برای بازگشت به زمین می داد و نقشه او عملی شد.

اگرچه اوریون خدمه ندارد، اما برای اندازه گیری میزان قرار گرفتن در معرض تشعشعات و استرس خدمه در پرواز به ماه و بازگشت به زمین، مانکن هایی در داخل اوریون قرار می گیرند که یکی از آنها مدل کاملی از بدن آرتورو است. کامپوس که به افتخار او نامگذاری شد و نقش او در ماموریت «آپولو 13» طراحی شد.

کامپوس به دلیل تلاش های خود مدال آزادی ریاست جمهوری آمریکا را دریافت کرد و در سال 2004 درگذشت.

جبار به تازگی یک پرواز از ماه را به پایان رسانده است و پس از تکمیل نیمی از گردش خود به دور ماه، خود را به زمین خواهد کشید.

البته اوریون در فاصله ای که رکورد خود را نسبت به «آپولو 13» جابجا کرد متوقف نشد و صبح روز سه شنبه (00:36 به وقت ایران) به حداکثر فاصله 432 هزار و 144 کیلومتری زمین خواهد رسید. سپس از آن نقطه به گردش خود در مدار ماه ادامه خواهد داد تا زمانی که موتور سیستم مانور مداری خود را روشن کند و از مدار ماه خارج شود و دومین گذر از ماه را در 5 دسامبر انجام دهد. در 11 دسامبر به زمین بازخواهد گشت.

ناسا انتظار دارد اوریون در 11 دسامبر در سواحل سن دیگو سقوط کند.

227227

دکمه بازگشت به بالا