عمومی

اوکراین میان فرانسه‌ شارل دوگل و فرانسه‌ ماکرون

“جنگ در اوکراین که در ماه پنجم به پایان می رسد، برای اروپا و جهان بسیار سنگین است. قماربازان آمریکایی می خواهند از طریق اروپا با روسیه مقابله کنند و این آمریکا است که اکنون رهبری، هدایت، تحریک، اجبار و آن را به عهده دارد. تحمیل رویارویی نظامی بدون اینکه اروپا با چیزی که آن را وادار می کند اظهار نظر، اعتراض یا مخالفت نکند.»

به گزارش تکنونامه، عدنان منصور، دیپلمات و سیاستمدار لبنانی که از سال 2011 تا 2014 در دولت دوم نجیب میقاتی وزیر امور خارجه بود، در مقاله ای برای روزنامه البناء نوشت: اروپا در این شرایط و قبل از ورود به کشور، جنگ. فرسایش پرهزینه می شود، باید درایت حاکمان و آینده نگری آنها را داشت.

اگر انگلیس به دلایل زیادی تصمیم بگیرد که آمریکا را بپذیرد و بیش از اروپا به آمریکا نزدیک شود، فرانسه که مرکز ثقل اتحادیه اروپا است، می‌تواند برای جلوگیری از رویارویی نظامی، اقتصادی، مالی و تجاری تصمیم‌های عاقلانه‌ای بگیرد. نقش تاریخی مستقیم و غیرمستقیم با روسیه دارد.

اما امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه تصمیم گرفته است راهی متفاوت از مسیری که شارل دوگل، مورخ فرانسوی در پیش گرفته است، در پیش بگیرد.

شارل دوگل معتقد بود که خون روس ها و فرانسوی ها در خاک اروپا همدیگر را در آغوش گرفته و دشمن نازی ها و اروپای آزاد را از دست نازیسم نابود کرده است. دوگل با آینده نگری و تدبیر خود روسیه را کشوری پر از متحدان دست اروپا و جهان به امید همکاری و اجماع ناتو و اروپا – آسیا می دانست.

شارل دوگل علاقه زیادی به موقعیت، نقش، حاکمیت و عالی ترین منافع فرانسه در قاره اروپا دارد و بر استقلال تصمیمات آن تاکید می کند که باعث می شود خواستار خروج فرانسه از شاخه نظامی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شود. .) به فرانسه آزادی و قدرت نظامی عظیم بدهد

اگر ماکرون خرد دوگل را دارد، چقدر می تواند اروپا از جمله فرانسه را از مشارکت غیرمستقیم در جنگ اوکراین با روسیه و پروتکل مینسک 2014 بین سه طرف روسیه، اوکراین و سازمان امنیت و همکاری دور نگه دارد. اروپا اروپا و همچنین نمایندگان دو جمهوری دونتسک و لوهانسک امضا کرده اند، در نظر گرفته اند؛ پروتکلی که مکرون به خوبی می داند که اوکراین به آن پایبند نبوده و از زمان امضای آن بارها آن را نقض کرده است.

آیا فرانسه ماکرون و متحدانش قصد دارند از طریق اوکراین به روسیه شکست نظامی وارد کنند و آن را تضعیف کنند و نقش آن را کاهش دهند؟ و رئیس جمهور فرانسه فکر می کند که روسیه با سابقه نظامی غنی خود شکست را به هر قیمتی می پذیرد یا امنیت ملی را به خطر می اندازد؟ در حالی که این روسیه بود که ارتش ناپلئون را تحقیر کرد و ارتش آلمان نازی را در لنینگراد (سن پترزبورگ) و استالینگراد (ولگوگراد) شکست داد و به دلیل آن میلیون ها نفر در دفاع از روسیه و خاک و امنیت ملی آن کشته شدند. پیروزی پرهزینه و سنگین است.

فرانسه، مرکز ثقل اتحادیه اروپا، در ناتو می تواند شجاعانه در برابر قماربازان آمریکایی که امروز در اروپا جنگ و قمار بیشتری را تشویق می کنند، بایستد. ماکرون می تواند فرانسه را به الگویی برای کشورهای اتحادیه اروپا تبدیل کند و می تواند تصمیم بگیرد و همراه با کشورهای اتحادیه اروپا این شهامت را داشته باشد که به واشنگتن بگوید که آمریکا و متحدانش تعهد خود را مبنی بر عدم گسترش ناتو در شرق پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی کنار گذاشته اند. فدراسیون.

فرانسه از اهداف و سیاست بلندمدت آمریکا در قبال روسیه و برنامه گسترش ناتو به روسیه آگاه است و تعهدات روسیه در سال 1992 مبنی بر عدم گسترش ناتو در شرق را نادیده می گیرد.

گسترش ناتو در شرق در حالی ادامه دارد که فرانسه شاهد تغییراتی در اروپا است و همزمان با گسترش ناتو در شرق اروپا، فرانسه به خوبی از هدف این گسترش آگاه است و می‌داند که هدف از فشار آمریکا به اروپاست. شرق برای نزدیک شدن به عمق خاک روسیه خطرناک است، امنیت ملی خود را از بین می برد و ثبات روسیه را تضعیف می کند.

اگر فرانسه ماکرون از مشارکت در سیاست واشنگتن در اوکراین امتناع کند چه؟

آیا ممکن نیست فرانسه که بزرگ ترین کشور اروپاست، سیاست واقعی اتخاذ کند تا سایر کشورهای اروپایی از اتفاقاتی که در این قاره که مردم آن به دلیل سیاست های ظالمانه و قهرآمیز بهای سنگینی می پردازند، پیروی کنند و از آن جلوگیری کنند. . ایالات متحده؟ اگر دوگل آنجا بود، آیا به واشنگتن اجازه می داد تصمیمات اروپایی را آنطور که می خواهد دستکاری کند و اروپا را به جنگی بی منفعت بکشاند؟

دوگل فردی محتاط، نگران، آگاه و هشدار داده شده است که به سیاست آمریکا و اهداف آن در قبال کشورهای جهان اعتماد نکنید و حق هم دارد، آمریکا همیشه به دنبال منافع خود است، حتی اگر به معنای تضعیف کشور باشد. و ملت نابود می شود

“به دوستان یا متحدان اهمیتی نمی دهد”، این همان کاری است که واشنگتن با فرانسه انجام داد، که قرارداد بزرگی با استرالیا برای خرید 12 زیردریایی متعارف فرانسوی به ارزش 55 میلیارد یورو امضا کرد.

اما توطئه گران آمریکا و انگلیس به فرانسه خیانت کردند و آن را ویران کردند و استرالیا را مجبور به لغو این توافق کردند و در چارچوب اتحاد نظامی سه جانبه بریتانیا، آمریکا و استرالیا موسوم به ACOS زیردریایی های هسته ای در اختیار استرالیا قرار دادند.

لغو قرارداد بعداً باعث درگیری بین فرانسه و استرالیا شد و اجازه داد استرالیا با سازش با فرانسه موافقت کند و 585 میلیون دلار خسارت بپردازد.

فرانسه می تواند سوپاپ اطمینان اروپا باشد تا اروپا بتواند به توافقات و تعهدات خود در قبال روسیه عمل کند و شعله های جنگ را خاموش کند، اما تصمیم گرفته است که پشت سر آمریکا حرکت کند تا با مدیریت در خط مقدم اروپا در برابر روسیه قرار گیرد. از ایالات متحده کشورهای مختلف اما اروپا مانند فرانسه فقط بر اقتصاد، ارز و تجارت اثر منفی می گذارد و قیمت کالاهایش افزایش می یابد و مواد اولیه تامین انرژی از جمله نفت و گاز به شدت کمبود دارد.

آقای دوگل فرانسوی پس از گسترش ناتو در شرق در مورد اوکراین مداخله خواهد کرد، همانطور که ماکرون اکنون پس از همه اقدامات آمریکا در اروپا و جهان انجام می دهد؟

حل بحران جهانی و پرهیز از پیامدهای خطرناک و مخرب آن نیازمند رهبری، مردی عاقل و بی نیاز از دزدان دریایی و ماجراجویان، بازرگانان سیاسی، جنگ، اسلحه، پول جویان و قماربازان است.

ای کاش مکرون درایت و شجاعت دوگل را داشت که می توانست اروپا را به جایگاهی غیر از آنچه واشنگتن می خواهد ببرد و در تاریخ اروپا و جهان جایگاه خرد و شجاعت را ثبت کند، اما فرانسه و اروپا را انتخاب کرد. اتحادیه تابع رهنمودهای آمریکاست.

فرانسه می تواند اروپا را به موضع درستی که منافع ملی آن تعیین می کند، نه موضع اشتباهی که آمریکا تعیین می کند، ببرد و این باعث تقویت نفوذ و هژمونی آمریکا در این قاره می شود.

رئیس جمهور فرانسه و متحدانش متوجه خواهند شد که این معادله و همکاری فرانسه و اروپا علیه روسیه به زودی به شکست می انجامد، اما این بار شکست در ورودی مسکو یا لنینگراد یا استالینگراد نیست، بلکه. در ورودی Donbass اوکراین و ممکن است دور باشد. خواهد بود!”
در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا