علم و تکنولوژی

اگر می خواهید پشه نیشتان نزند از این رنگها لباس انتخاب کنید

به گزارش اخبارآنلاین و به نقل از دیلی میل، بر اساس این مطالعات، پشه ها جذب قرمز، نارنجی، سیاه و فیروزه ای می شوند و از رنگ هایی مانند سبز، بنفش، آبی و سفید اجتناب می کنند.

محققان معتقدند این ممکن است توضیح دهد که پشه ها چگونه به دنبال میزبان می گردند زیرا پوست انسان سیگنال های قرمز و نارنجی را بدون در نظر گرفتن رنگدانه منتشر می کند.

جفری ریفل، استاد زیست شناسی در دانشگاه واشنگتن می گوید: به نظر می رسد پشه ها از حس بویایی خود برای کشف آنچه در اطرافشان است استفاده می کنند. هنگامی که آنها ترکیبات خاصی مانند دی اکسید کربن را استنشاق می کنند، تنفس می کنند و این بو آنها را تحریک می کند تا اسکن کنند و به سمت رنگ ها و الگوهای بصری خاص مرتبط با میزبان مورد نظر خود حرکت کنند.

این یافته ها نشان می دهد که حس بویایی پشه ها بر نحوه واکنش آنها به سیگنال های بصری تأثیر می گذارد.

به گفته محققان، دانستن اینکه کدام رنگ‌ها پشه‌ها را جذب می‌کنند می‌تواند به طراحی مواد دافع پشه، تله‌ها و راه‌های دیگر برای مبارزه با این آفات کمک کند.

سوالی که اغلب از من پرسیده می شود این است که برای جلوگیری از نیش زدن پشه ها چه کاری می توانم انجام دهم؟ من همیشه گفته ام که سه علامت اصلی وجود دارد که پشه را جذب می کند: نفس شما، عرق شما و دمای پوست شما.

در این مطالعه به نقطه چهارم رسیدیم و آن قرمزی است که نه تنها روی لباس شما، بلکه روی پوست همه افراد نیز دیده می شود. رنگ مهم نیست.

محققان در آزمایشات خود رفتار یک پشه ماده زرد رنگ به نام Aedes (Aedes aegypti) را در مواجهه با علائم مختلف بینایی و بویایی بررسی کردند.

مانند همه پشه ها، در آئدس، فقط ماده ها خون را می خورند و نیش آن باعث تب دنگی، یرقان و تب زیکا می شود.

محققان این پشه ها را به صورت جداگانه با اسپری کردن بوهای خاص و نمایش الگوهای بصری آزمایش کردند.

در غیاب فعال شدن بویایی، پشه بدون توجه به رنگ آن، نقطه پایین اتاق را نادیده می گیرد، اما پس از افزودن دی اکسید کربن به اتاق، جذب لکه های قرمز، نارنجی، سیاه یا سبز می شود، در حالی که سبز ، نقاط آبی یا بنفش آبی نادیده گرفته می شوند. تحقیقات اخیر نشان داده است که دی اکسید کربن باعث افزایش فعالیت پشه های ماده می شود.

انسان ها شدت های مختلف نور را به صورت رنگ های متفاوت می بینند. محققان نمی‌دانند که آیا پشه‌ها رنگ‌ها را مانند ما تشخیص می‌دهند یا خیر، اما بیشتر رنگ‌هایی که پشه‌ها پس از استنشاق دی‌اکسید کربن دوست دارند در طول موج هستند.

پوست دفن انسان، صرف نظر از رنگ آن، سیگنالی با طول موج قرمز متمایل به نارنجی ساطع می کند. پشه ها همچنان که تیم توپخانه را با دستان محققان واژگون می کنند به پرواز خود ادامه می دهند. استفاده از فیلترها برای دریافت سیگنال های امواج بلند یا پوشیدن دستکش سبز باعث جذب پشه نمی شود.

این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شد.

دکمه بازگشت به بالا