علم و تکنولوژی

اینترنت آزاد واجب‌تر از وام و فالوئر است

بسیاری از فعالان و کارشناسان فناوری اعلام می کنند که بسته حمایتی دولت در شرایط فعلی کارساز نیست. به گفته آنها فیلتر باعث ناامیدی و بی اعتمادی شده و زندگی مردم را مختل کرده است. آنها تاکید می کنند که این تجارت نیازی به وام و فالوور ندارد و اینترنت رایگان برای آنها بسیار مهم است.

به مناسبت هفته پژوهش، پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف نشستی با عنوان بررسی اقدامات حمایتی دولت از تریبون ها و کسب و کار اینترنتی برگزار کرد. این بسته حمایتی اوایل آبان ماه سال جاری توسط وزیر ارتباطات منتشر شد و پیش بینی می شود از کسب و کارهایی که به سمت بسترهای سنتی حرکت می کنند، حمایت کند.

در این نشست فعالان دانشجویی، نمایندگان دولت و بخش خصوصی شرکت کردند و در مورد این بسته حمایتی نظراتی ارائه کردند.

«حمید منکرسی» معاون سیاست گذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات در این نشست تاکید کرد که آیین نامه حمایتی کارگروه اقتصاد دیجیتال دوا نیست. وی همچنین قطع اینترنت در شب را از ابتکار و پیشنهاد وزارت ارتباطات برای آسیب کمتر به تجار و مردم خواند.

«رضا شیرازی مفرد» یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کسب و کارهای اینترنتی گفت: این فیلتر موجب ناامیدی و بی اعتمادی دولت می شود و عواقب آن را غیرقابل جبران می داند. به گفته وی، کسب و کارها نیاز به وام و فالوور ندارند، اما اینترنت رایگان برای آنها مهم است.

بسته حمایتی دولت را مقصر بدانیم

«محمد کیشوری» کارشناس فناوری اطلاعات و مدیرعامل گروه اسپکتروم با انتقاد از اقدامات منفی سیاستگذاران در حوزه محتوا و شبکه های اینترنتی، اعلام کرد که با مقررات حفاظتی قبلی اتفاق مهمی نخواهد افتاد.

در ادامه خلاصه ای از صحبت های حاضران در این مراسم را مرور می کنیم.

دوره قطع اینترنت ابتکار وزارت ارتباطات است

مهندس منکارسی در ابتدای سخنان به برنامه ها و اقدامات حمایتی وزارت ارتباطات در اکوسیستم فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات دولت سیزدهم تشکیل کارگروه اقتصاد دیجیتال است. کدام نمایشها. اهمیت و اولویت دولت در این حوزه. ما متوجه مشکل هستیم و وزارت ارتباطات با دستگاه های حاکمیتی و نهادهای بالاتر در تماس است. ما نگرانی های فعالان بخش خصوصی را می شنویم و آنها را منعکس می کنیم.

به گفته وی، قطع شدن اینترنت در برخی مواقع در ماه‌های اخیر یک ابتکار عمل است و پیشنهاد وزارت ارتباطات برای کاهش آسیب‌ها به شرح زیر است: «اگر تضاد اخیر اینترنت را با اتفاقات آبان ماه مقایسه کنید. 2018.، خواهید دید که در آن زمان دسترسی ما به طور کامل از اینترنت قطع شده بود. دسترسی به برخی از اپلیکیشن های داخلی در آن زمان کار آسانی نبود، اما در دوره جدید سعی بر کاهش حوادث بوده و تنها زمانی که از نظر امنیتی موثر باشد، دسترسی قطع می شود.

منگزی

منکرسی همچنین به قطع انبوه خدمات پیامکی اشاره کرد و گفت: با وساطت وزارت ارتباطات تلاش شد تا از خسارات وارده به مشاغل این حوزه کاسته شود و از قطع کامل خدمات جلوگیری شود.

وی در پاسخ به انتقادات مطرح شده درباره بسته حمایتی دولت گفت: این قانون شایسته درمان همه دردها و رفع همه مشکلات این حوزه نیست و طبق آمار تنها 500 تا 600 هزار نفر از کل کاربران اینستاگرام در ایران هستند. درگیر فعالیت های اقتصادی است که سهم کمی از همه استفاده کنندگان است، بنابراین این قانون شامل حال سایر کاربران نمی شود.»

نماینده وزارت ارتباطات با اشاره به بحث «بی اعتمادی کاربران به بستر داخلی» گفت: برای این منظور فهرست حفاظت از اطلاعات شخصی در دستور کار قرار گرفته است تا به افزایش اعتماد و سرمایه گذاری کاربران کمک کند. این منطقه.

“اینترنت رایگان اجباری تر از وام و فالوور است”

شیرازی مفرد مهمترین اثر فیلتر را ایجاد حس ناامیدی و بی اعتمادی به دولت دانست و با بیان اینکه عواقب این مشکل قابل حل نیست گفت: نامه از سوی شاپرک برای پرداخت کننده به دامنه «کام» ارسال شده است. با “ir” در عوض و مردم از این نامه برداشت کردند که هدفشان قطع اینترنت است، این موارد فشار روحی بر مردم و فعالان این حوزه وارد می کند.

وی آمار منتشر شده از تعداد کاربران پیام داخلی را عجیب خواند و گفت: روبیکا به 70 میلیون کاربر اشاره می کند که عدد عجیبی است که باورش سخت است و نمی دانم این آمار چگونه منتشر می شود.

یکی از اعضای شورای انجمن صنفی کارفرمایان کسب و کار اینترنتی با بیان اینکه اینترنت رایگان برای کسب و کارهای اینترنتی مهمتر از وام و فالوور است، گفت: حمایت خوب است اما دولت باید زیرساخت ها را برای استفاده راحت تر و ارزان تر از اینترنت فراهم کند، متأسفانه قیمت تمام شده است. اینترنت در دولت جدید به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و نرخ مالیات باید به گونه ای باشد که همه بتوانند از اینترنت استفاده کنند، همچنین نمی توان فالوور خرید و یا فالوور داد؛ مثلاً بگویید ما فالوور زیادی به کسب و کار می دهیم، بنابراین از آن حمایت می کنند، این درست نیست فالوورها کسانی هستند که به کسب و کار اعتماد دارند و با کمال میل آن را دنبال می کنند.

وی در ادامه از تشکیل جلسه ای در مرکز پژوهش ها خبر داد و در ادامه گفت: در آن جلسه فردی بود که طرح قطع اینترنت را برای مردم مطرح کرد اما آن را برای تجارت نگه دارید.

مقررات بدون دیدگاه اجتماعی

کشیری به عنوان دیگر سخنران این نشست با بیان اینکه خلاء اجتماعی در این آیین نامه به شدت احساس می شود، گفت: صحبت از شبکه ایجاد شده بین افراد با ابزار فناوری اطلاعات است، این مشکل جدیدی است که با روش های سنتی قابل حل نیست. مقررات حفاظتی، مشکل به تجارت کاهش یافته است و افراد کمی در آن ذکر شده اند.”

وی تاکید کرد: ما در حال حاضر با گروهی طرف هستیم که اساساً به کار اقتصادی اشتغال ندارند، اما روابط اجتماعی دارند.

کشیری با بیان اینکه در حال حاضر مشاغل خانگی محصولات خود را در دیجی کالا، باسلام و سایر پلتفرم ها عرضه می کنند، با طرح این سوال که بسته حمایتی قبلی به چه معناست؟

وی با انتقاد از عملکرد بد سیاست گذاران در حوزه محتوا و اینترنت گفت: برای سیاست گذاری باید از سمت عرضه و تقاضا به آنچه نیاز دارند نگاه کرد و مشکلات آنها را شناسایی کرد. دو مشکل اصلی نظام اکولوژیکی، اولی احساس منفی قدرت انسانی و دومی شرایط کلان اقتصادی است. شاید وزارت ارتباطات بگوید این چیزها دست ما نیست اما می تواند به دولت و دستگاه های اجرایی منتقل شود».

مدیرعامل گروه اسپکتروم با تاکید بر اینکه با این آیین نامه اتفاق مهمی نمی افتد، تصریح کرد: چشم انداز مسئولان ما برای آینده چیست؟ در پنج سال آینده چه می بینند؟ مشکلات کسب و کار با یک آیین نامه حل نمی شود. برخی شرکت‌ها قبلا از این تسهیلات استفاده کرده‌اند، اما در نهایت اتفاقی که باید می‌افتاد، نیفتاد.»

وی همچنین از مسدود شدن VPN ها انتقاد کرد و گفت: بسیاری از مردم، دانش آموزان و مشاغل به آن نیاز دارند.

«فیلتر شدن خود منجر به بحران‌های امنیتی دیگری می‌شود»

جمال اکبرزاده جهرمی، عضو هیأت علمی دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است که پلتفرم ها در حال تبدیل شدن به زیرساخت هستند و فیلترهای آن باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی روزمره مردم می شود.

به گفته شما، ما با دولتی مواجه هستیم که بالاترین سیاست ها را در حوزه فرهنگی دارد، در تضاد دائمی با گروه های غربی و برخلاف تریبون های موجود، اکثرا غربی و آمریکایی هستند که بر اساس دستورالعمل ها فعالیت می کنند. قوانین این کشورها: «مجمع ها توانایی کنترل خود و تصمیم گیری یک جانبه را دارند.که منافع سایر کشورها را تهدید می کند. به عنوان مثال، دو شرکت آمریکایی، اپل و گوگل، سیاست های کاملاً متضادی در مورد برنامه های کاربردی ایرانی دارند که به سیاست های خود شرکت برمی گردد. اکنون نمی توان انتظار داشت که جمهوری اسلامی ایران نسبت به این تریبون ها بی تفاوت باشد.»

این استاد دانشگاه گفت: در ایران مسائل امنیتی، سیاسی و فرهنگی بر مسائل اقتصادی اولویت دارد و این می تواند در سیاست گذاری با وی مقاومت کند: تا زمانی که تهدیدات امنیتی وجود داشته باشد و نظام سیاسی احساس کند که بستر آسیب پذیر است. با آن مواجه می شود و فیلتر می کند، اما اگر بخش اقتصادی بر تولید ثروت تمرکز نکند، با یک بحران امنیتی جدید مواجه خواهیم شد.»

227227

دکمه بازگشت به بالا