عمومی

«اینترنت کودک» سردرگرمی والدین برای حفظ امنیت روانی کودکان را رفع می‌کند/ رونمایی از لیست سفید، زرد و نارنجی اینترنت کودک تا پایان تابستان

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، آرش وکیلیان، مدیرکل فرهنگ اجتماعی مرکز ملی فضای مجازی، محمد علمیه کارشناس فناوری و فضای مجازی و امیرمحمدزاده لاجوردی، معاون وزیر. سازمان ارتباطات و مدیرعامل یک شرکت زیرساخت ارتباطی، توضیحاتی در خصوص این طرح ارائه کرد. 456 وزارت ارتباطات موسوم به اینترنت کودکان معرفی شد.

وکیلیان در این رابطه با اشاره به تحقیقات اتحادیه اروپا در خصوص آسیب های وارده به کودکان در اینترنت گفت: از جمله خطرات قرار گرفتن در معرض محتوای مزاحم، قلدری و آزار کودکان در اینترنت، قرار گرفتن در معرض محتوای مستهجن، سوء استفاده است. اطلاعات کودکان، آسیب به تجهیزات و سیستم های کودکان، مانند ویروس های رایانه ای تر، و نقض حریم خصوصی کودکان. این آسیب ها در کشورهای مختلف اروپایی از 7٪ تا 30-40٪ گزارش شده است. می توان گفت این مشکلات جهانی است و کودکان و نوجوانان در همه کشورها با این آسیب ها مواجه هستند.

دسترسی خانواده ها به محتوای وب کودکان را کنترل کنید

المیا درباره ویژگی های اینترنت کودکان و اجزای آن می گوید: اینترنت کودکان سرویسی است که از طریق کد USSD *456# قابل استفاده است. سرویس بعدی اپلیکیشنی است که می توان آن را روی تبلت یا موبایل کودک نصب کرد. در این مدت سطح دسترسی کودکان به اینترنت کنترل می شود. در همین راستا چهار رنگ مختلف برای دسترسی کودکان به اینترنت تعبیه شده است. انتخاب هر کدام از این چهار رنگ به خانواده خودش داده شده است.

همچنین آقای امیر محمدزاده لاجوردی معاون وزیر ارتباطات در گفتگوی تلفنی در خصوص زیرساخت های ارائه شده توسط وزارت ارتباطات گفت: وزارت ارتباطات در سال 1398 از شورای فضای مجازی تعهد کرده است که با این وزارتخانه همکاری لازم را انجام دهد. سایر بخش ها نهادها برای ایجاد زیرساخت های لازم برای ایجاد کانال های اینترنتی امن برای کودکان عرضه اندک. وزارت ارتباطات چالش های این حوزه را مورد قضاوت قرار داده و فعالیت های گذشته را ارزیابی کرده است.

وی افزود: همچنین وزارت حمل و نقل موظف است دلایل استقبال یا عدم استقبال از امکانات موجود را مشخص و با قوت وارد این عرصه شود. بنابراین این وزارتخانه با کمک اپراتورهای تلفن همراه کد USSD را ایجاد کرد تا کاربران بدون توجه به هر اپراتوری بتوانند از آن استفاده کنند. اینترنت را برای کودکان فعال کنید. این مشکل به کاهش سردرگمی والدین در فعال کردن اینترنت برای فرزندانشان کمک می کند.

لیست سفید، زرد و نارنجی در پایان تابستان فعال می شود

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ادامه می دهد: قسمت اول اینترنت کودکان که شامل لیست سبز می شود; امروز فاش شد و به مرور تکمیل خواهد شد. هفته آینده لیست سفید را فاش خواهیم کرد. همچنین در پایان تابستان لیست زرد و نارنجی در هر سه شرکت ارائه دهنده تلفن همراه فعال می شود.

آقای وکیلیان در مورد این سوال که زمینه آموزش خانواده را فراهم می کند، تاکید کرد که برنامه این است که مجموعه اطلاعاتی از طریق رسانه ها، وزارت آموزش و پرورش و نهادهای دیگری مانند وزارت فرهنگ که می توانند ایفای نقش کنند، تهیه شود. بستر پخش خود فیلم و سریال یا پیام رسان در معرفی نقش خواهد داشت. به عنوان مثال، هنگامی که پلتفرم فیلم ها و سریال ها را توزیع می کند تا تولید را بر اساس چهار رنگ در نظر گرفته طبقه بندی کند. برای خانواده ها آموزنده و آموزنده خواهد بود.

رئیس اداره فرهنگی و اجتماعی مرکز ملی فضای مجازی در ادامه گفت: در خصوص دستورالعمل های موجود در استفاده از فضای مجازی گفت: در خصوص موضوع مشاوره و خدمات رسانی به کودکان و نوجوانان در معرض خطر، مصوبه ای ابلاغ شد. وزارت وزارت آموزش و پرورش. یک طرح آموزشی برای حمایت از کودکان در معرض آسیب وجود دارد که به آن طرح نماد می گویند. قرار است این طرح به حوزه ریسک سایبری نیز گسترش یابد.

تهیه و ابلاغ آیین نامه های حاکم بر ایمنی فضای سایبری برای کودکان

وی ادامه داد: سند دیگری در ساترا برای ارائه خدمات ویژه به کودکان از طریق VOD صادر شد. آیتم دیگر سامانه رده بندی سنی محتوا و خدمات مجاز است که روز گذشته توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد و اجرای آزمایشی آغاز شد. علاوه بر این سرویس اینترنتی کودکان دیروز فاش شد; به زودی در قالب مقررات مربوط به کارآفرینان خواهد شد. طرزالعمل گزارش جرایم علیه اطفال و نوجوانان توسط لوی سارنوالی تعیین می شود. به این ترتیب افراد به راحتی می توانند خطرات را گزارش کنند. مقررات پیام رسان و خدمات تعاملی در مراحل نهایی تصویب است. این قوانین را برای اجرا تعیین کنید. والدین می توانند با خیال راحت به کودکان اجازه دهند از این قسمت استفاده کنند.

پس از آن آقای محمدزاده لاجوردی نیز با اشاره به اجرای شبکه ملی اطلاعات گفت: مشکل شبکه ملی اطلاعات، پیشرفت و ارزیابی پیشرفت به مرکز ملی اعلام می شود. به گزارش مرکز ملی، تا دولت سیزدهم بیشترین پیشرفت شبکه اطلاع رسانی خبر ملی حدود 30 درصد است. از دولت سیزدهم، وزارت ارتباطات تصمیم گرفت شبکه ملی اطلاعات از جمله اینترنت بخشی را به سرعت ارتقا دهد. وزیر ارتباطات در ابتدای دولت سیزدهم در اجرای شبکه ملی اطلاعات مشارکت داشت. تا پایان سال 1400 شبکه ملی اطلاعات 45 درصد پیشرفت کرده بود. پیش بینی می شود تا پایان سال 1401 بیش از 65 درصد باشد.

خانواده ها نباید نگران محدودیت دسترسی به اینترنت باشند

وکیلیان در ادامه درباره برنامه ریزی ها در حوزه تولید محتوا گفت: در این شرایط ممکن است این نگرانی وجود داشته باشد که بخواهیم دسترسی را قطع کنیم و محتوای بی کیفیت ارائه کنیم. در حالی که این طراحی اینگونه نیست. به عنوان مثال: اگر خانواده از یک سرویس پخش فیلم استفاده می کنند. سرویس بدون تغییر باقی می ماند و یک امکان به آن اضافه می شود. اضافه شده است که خانواده ها می توانند با توجه به فرزندان خود تعیین کنند که از کدام بسته های محتوایی استفاده می شود. به همین دلیل نوعی افزایش خدمات و ارائه تسهیلات جدید است. البته ما مشکل بزرگ تولید محتوا در کشور داریم. تصمیم گرفتیم از محصولات خارجی هم استفاده کنیم.

علمیا در پایان تاکید کرد: چه خوب که تصمیم گیرنده خانواده باشد. خانواده ها را می توان سفارشی، ردیابی و تغییر داد. به هر حال، کودکان و نوجوانان ما مشتاقند تا فضای امن خود را برای پرورش ایده و مدیریت آن بشناسند. بنابراین در آینده خود کاربران که کودک و نوجوان هستند سرنخ هایی در تولید محتوا به ما خواهند داد. این منطقه بازار بسیار خوبی برای تولیدکنندگان محتوا در بخش خصوصی خواهد بود.

انتهای پیام/4144

دکمه بازگشت به بالا