علم و تکنولوژی

این علامت، نشانه جدی ابتلا به مشکلات قلبی است

آفتاب‌‌نیوز :

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی که پس از ۶۵ سالگی عملکرد فیزیکی پایینی دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات قلبی هستند.

به غیر از عوامل خطر شناخته شده قلبی، مانند فشار خون و کلسترول بالا، محققان انجمن قلب آمریکا دریافتند بزرگسالانی که عملکرد ضعیفی در تست عملکرد فیزیکی داشتند، در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی در آینده هستند.

دکتر کونیهیرو ماتسوشیتا، دانشیار بخش اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز بلومبرگ و بخش قلب و عروق در دانشکده پزشکی جان هاپکینز در رابطه با موضوع فوق می‌گوید: در حالی که عوامل خطر بیماری قلبی عروقی سنتی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، سیگار کشیدن یا دیابت به خصوص در افراد میانسال، ارتباط تنگاتنگی با بیماری‌های قلبی عروقی دارند، یافته‌های جدید نشان می‌دهد که این عوامل ممکن است در افراد مسن پیش بینی کننده نباشند.

این یافته‌ها از یک مطالعه استخراج شده است که در آن محققان ۱۵ هزار بزرگسال بین ۴۵ تا ۶۴ سال را از سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۸۹ مورد بررسی قرار دادند. این مطالعه به بررسی علل مختلف بیماری آترواسکلروتیک، وضعیتی که در آن پلاک یا چربی در شریان‌ها تجمع می‌یابد، پرداخت. محققان از سال ۲۰۱۲، با تماس‌های تلفنی سالانه و آزمون‌های حضوری، شرکت کنندگان را بررسی کردند.

محققان همچنین داده‌های سلامتی ۵۵۷۰ بزرگسال را که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ میانگین سنی ۷۵ سال داشتند، تجزیه و تحلیل و سالانه بررسی کردند. شرکت کنندگان بسته به عملکرد آزمون خود نمرات پایین، متوسط یا بالا را برای عملکرد فیزیکی خود دریافت کردند. نتایج نشان می‌دهد که ۱۳ درصد این افراد عملکرد بدنی پایین، ۳۰ درصد دارای آمادگی جسمانی متوسط و ۵۷ درصد عملکرد بدنی بالایی داشتند.

در آنالیز هشت ساله، ۹۳۰ نفر یک یا چند مشکل قلبی داشتند که ۴۷ درصد آن‌ها عملکرد فیزیکی پایینی داشتند. رابطه بین عملکرد بدنی پایین و بیماری قلبی حتی زمانی که محققان عوامل دیگری مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت را در نظر گرفتند، ادامه داشت. علاوه بر این، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که نمره عملکرد فیزیکی افراد در پیش‌بینی خطر بیماری قلبی در آینده، صرف‌نظر از سابقه سلامت قلب، دقیق است.

شیائو هو، سرپرست این تیم تحقیقاتی و هماهنگ کننده داده‌های تحقیقاتی در بخش اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ، در رابطه با موضوع فوق می‌گوید: یافته علاوه بر سلامت قلب، افراد مسن بیشتر در معرض خطر افتادن و ناتوانی در انجام امور عادی روزانه هستند. به همین دلیل ارزیابی عملکرد فیزیکی ممکن است خطر ابتلا به این شرایط را در افراد مسن نشان دهد.

شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی انجمن قلب آمریکا منتشر شده است.

کارگروه خبری مطالب علمی پزشکی

علم پزشکی همچون پازلی است و هدفم این است که قطعات آن را به گونه‌ای تنظیم کنم که یک تصویر کامل و جذاب از سلامتی برای شما پدید آید. به عنوان نویسنده علمی و پزشکی این راهنمایی را با انگیزه و استعداد به شما ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا