علم و تکنولوژی

بازارگرمی با شلوغی مطب – تکنونامه

برخی گفته اند که برخی پزشکان قصد شلوغی مطب و مراجعه دیرهنگام دارند تا علت این شلوغی را به تخصص خود معرفی کنند و بازار کار خود را داغ کنند.

به گزارش تکنونامه مربای مربا وی نوشت: یکی از شکایات مکرر بیماران هنگام مراجعه به مراکز درمانی، معطل ماندن آنها در مطب است که این مشکل باعث شده تا برخی از پزشکان متهم به عمد بودن این تاخیر شوند، تا جایی که برخی می گویند برخی از این معضلات پزشکان عمدا در مطب جمع می شوند و دیر می آیند تا علت تخصص این پزشکان را معرفی کنند و بازار کارشان را داغ کنند.

اما میانگین این دقایق در مطب ایران چقدر است؟ البته همه مطب های شلوغ بازار مهارت آنها نیست و هزینه سرانه پزشکان در ایران یکی از دلایل اصلی انتظار طولانی بیماران در این مطب ها است. نگاهی به سرانه پزشک در ایران و مقایسه آن با کشورهایی با درآمدهای مشابه یا کمتر، نشان دهنده کمبود جدی پزشک در ایران است.

ایران به ازای هر جمعیت پزشک کمتری نسبت به کشورهایی مانند ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و کوبا دارد. در ایران به ازای هر 10000 نفر کمتر از 12 پزشک وجود دارد. در حالی که در کشورهایی مانند کوبا این عدد به 84 پزشک در هر 10 هزار نفر می رسد!

جدای از این مشکل، نکته دیگر مربوط به زمان کوتاه ویزیت پزشک است. گفته می شود مدت زمان ویزیت بیمار در مطب باید بین 10 تا 15 دقیقه باشد. در حالی که اصولاً در کلینیک این قاعده رعایت نمی شود. متاسفانه برخی از پزشکان زمان کمتری را برای معاینه بیماران اختصاص می دهند و در این مدت کوتاه از ابزار و روش های تشخیصی به درستی استفاده نمی کنند. گرفتن فشار خون، تب و … واضح ترین روش تشخیصی است که برخی از پزشکان انجام نمی دهند. طبق آنچه در نظام سلامت کشور تعریف شده است، میانگین زمان معاینه یک بیمار در مطب حدود 15 دقیقه است و به عبارتی پزشک باید در هر ساعت 4 تا 6 بیمار را ویزیت کند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا