علم و تکنولوژی

بالاخره ثابت شد؛هنگام مرگ ‘تمام فیلم زندگی خود را می بینیم

گروهی از دانشمندان در حال بررسی موج مغزی یک بیمار 87 ساله مبتلا به صرع هستند که در طول این مطالعه، بیمار دچار حمله قلبی ناگهانی و سکته مغزی غیرمنتظره ای شد که از بدن مرده ثبت شده بود.

این تجربه نشان می دهد که 30 ثانیه قبل و بعد از مرگ، طول موج انسان به همان شکلی که طول موج انسان در خواب دیدن و به خاطر سپردن خود را نشان می دهد.

وقوع چنین فعالیت مغزی نشان می دهد که «حافظه» در آخرین لحظات زندگی انسان رخ می دهد. این تیم گزارشی را در مجله Science’s Frontiers منتشر کرد. دکتر اجمل زیمار، یکی از محققین این مطالعه، گفت که آنچه تیم آنها در ونکوور کانادا به طور تصادفی یافتند، اولین مورد ثبت مرگ امواج مغزی بود.

او به بی بی سی گفت: «این یک تصادف است، ما نباید چنین تجربه ای می داشتیم و قصد نداشتیم این امواج مغزی را ضبط کنیم.»

پس آیا در آخرین ثانیه افرادی که دوستشان داریم و شیرین ترین خاطرات زندگیمان دوباره از جلوی چشمانمان می گذرد؟ دکتر زیمار می گوید پاسخ به این سوال غیرممکن است.

او می گوید: «اگر از منظر فلسفی به آن نگاه کنیم، اگر مغز بتواند به نوعی گذشته را به خاطر بیاورد، خاطرات خوب و شیرینی را در ذهن خود خواهد داشت.

اما چیزهای به یاد ماندنی در افراد مختلف متفاوت است.”

دکتر زیمار، متخصص جراح مغز و اعصاب می گوید: سی ثانیه قبل از اینکه قلب بیمار پمپاژ خون به مغز را متوقف کند، امواج مغزی او همان الگویی را نشان می دهد که ما در کارهای دشوار ذهنی و فکری مانند تمرکز، رویا دیدن یا یادآوری انجام می دهیم. دانشگاه لوئیزویل.

این امواج تا 30 ثانیه پس از توقف ضربان قلب، زمانی که بیمار رسماً مرده است، ادامه می یابد.

شاید این آخرین خاطره خاطرات زندگی باشد که تجربه کرده ایم و این خاطرات در آخرین لحظات قبل از مرگ از ذهن ما می گذرد.»

مطالعات همچنین به این موضوع می پردازند که چه زمانی زندگی به پایان می رسد، چه زمانی قلب از تپش باز می ایستد، یا زمانی که مغز از کار می ایستد.

دکتر زیمار و تیم او بر این باورند که تنها از تجربه نمی توان به نتایج کلی دست یافت. اینکه بیمار صرع دارد و مغزش ملتهب است و خونریزی دارد هنوز خیلی پیچیده است.

دکتر زیمار گفت: «من معمولاً موارد عجیب و غریب را گزارش نمی‌کنم» و از زمان رسیدگی به اولین مورد در سال 2016، به دنبال پرونده‌های دیگری برای تکمیل این تجزیه و تحلیل بوده است، اما هیچ مورد مشابهی گزارش نشده است.

اما یک مطالعه در سال 2013 روی موش های سالم ممکن است مفید باشد.

در این تحلیل، محققان آمریکایی سطوح بالایی از امواج مغزی را در زمان مرگ تا 30 ثانیه پس از توقف ضربان قلب موش ثبت کردند. درست مثل موجی که دکتر زیمار در یک بیمار مبتلا به صرع ثبت کرد.

دکتر زیمار گفت شباهت های بین این دو مطالعه “تعجب آور” است.

آنها امیدوارند که انتشار این گزارش مورد انسانی راه را برای تحقیقات بیشتر در مورد تجربیات قبل از مرگ هموار کند.

دکتر زیمار می‌گوید: «من فکر می‌کنم تجربیات نزدیک به مرگ، تجربیاتی اسرارآمیز و معنوی هستند و اکتشافاتی مانند آنچه می‌یابیم، زمانی است که دانشمندان می‌خواهند آن‌ها را تجربه کنند.

46

دکمه بازگشت به بالا