علم و تکنولوژی

باورهای اشتباه در سوختگی‌ها – تکنونامه

رئیس بخش سوختگی بیمارستان 15 خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به برخی اقدامات اشتباه در آسیب سوختگی اشاره کرد و گفت: وقتی سوختگی به خصوص در سوختگی درجه دو و بالاتر اتفاق می افتد، اولین قدم این است که مصدوم را ببر مرکز پزشکی.

به گزارش تکنونامهحسنبیگی – کارشناس ارشد پرستاری با تاکید بر پرهیز از رفتارهای نادرست در هنگام سوختگی گفت: اگر پوست شما سوخته و سپس تاول زد، تاول ها را نبرید و یا پارگی نکنید، تاول های ناشی از سوختگی شدید فقط در آن ایجاد می شود. مرکز درمانی با تیغ های مخصوص منتقل شد.

رئیس بخش سوختگی بیمارستان 15 کومت همچنین با تاکید بر اینکه: از یخ، خمیر دندان، روغن و سیب زمینی استفاده نکنید و بر اساس ترجیح خود برای زخم های پوستی درمان نکنید، افزود: در زخم های پوستی ابتدا محل زخم را با آب گرم بشویید. و پماد بزنید. از داروهای ضد التهابی صحیح استفاده کنید.

وی گفت: سوختگی آسیبی است به پوست یا غشای مخاطی که در اثر سرما یا گرمای بیش از حد، جریان الکتریکی یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، افزایش مخاط شامل دهان، غشای مخاطی و مجاری تنفسی ایجاد می شود.

رئیس بخش سوختگی بیمارستان 15 کدات خاطرنشان کرد: سوختگی یکی از حوادثی است که سلامت افراد را به خطر می اندازد و یا در مواردی در صورت اطلاع از ساختار پوست و میزان آسیب در زمان تولد. سوختگی، می توانید از بروز آسیب های جدی جلوگیری کنید، پوست را کاهش دهید.

حسنبیگی علل سوختگی را برشمرد و گفت: سوختن به انواع مواد شیمیایی، برق، حرارت، استنشاقی و سوزاندن مایع داغ تقسیم می شود.

وی در پاسخ به این سوال که با ایجاد زخم چند لایه پوست آسیب می بیند؟ وی تصریح کرد: سوختگی 4 درجه است، درجه اول سوختگی به سوختگی هایی اطلاق می شود که لایه بیرونی پوست را از بین می برد، در این سطح از سوختگی پوست قرمز، کمی ملتهب و دردناک است که در این موارد بهبودی صورت می گیرد. در داخل به دست آورد. هفت روز..

رئیس بخش سوختگی بیمارستان پانزدهم شهرستان کدات، سوختگی از غرب را نمونه ای برای پاکسازی در سوختگی های درجه یک دانست.

وی با بیان اینکه سوختگی های درجه دو از نظر آسیب بافتی عمیق تر از سوختگی های درجه یک هستند، تاکید کرد: زمانی که لایه بیرونی پوست و بخشی از لایه میانی از بین می رود، پوست دچار التهاب و سطحی می شود. پوست کاملا مرطوب است، تمام پوست از این موارد، تاول مشاهده می شود، در حالی که بیمار درد زیادی را تجربه می کند.

حسنبیگی با اشاره به اینکه بهبود سوختگی های درجه دو معمولا 21 روز طول می کشد، ادامه داد: سوختگی درجه سه نیز زمانی رخ می دهد که تمام لایه های پوست از لایه های جلویی و میانی از بین رفته و پوست چرمی و سفید شود. رنگ آن به نقره ای یا قرمز تیره تغییر می کند. در این حالت به دلیل اینکه بخشی از عصب پوست از بین می رود معمولا افراد دردی را احساس نمی کنند.

وی تاکید کرد: درمان سوختگی های درجه سه زمان زیادی می برد و نیاز به درمان طولانی مدت و یا حتی جراحی دارد.

وی با بیان اینکه سوختگی درجه چهار عمیق ترین نوع سوختگی است که لایه های مختلف پوست، بافت، ماهیچه ها و حتی استخوان ها را از بین می برد، گفت: سوختگی درجه چهار نیازمند مراحل مختلف جراحی پلاستیک، بازسازی و زیبایی و در بسیاری از موارد پوست و بافت است. پیوند لازم است.

رئیس سازمان آتش نشانی بیمارستان 15 کو دات به اقدامات اساسی برای مقابله با سوختگی اشاره کرد و افزود: در صورت بروز آتش سوزی با توقف فرآیند سوزاندن (مانند اطفاء حریق یا قطع برق)، ایجاد سرمایش. پوست، خارج کردن لباس و جواهرات از بدن و در نهایت انتقال مصدوم به مرکز درمانی چهار اقدام ضروری و مهم در زخم است.

وی هشدار داد: برای جلوگیری از سوختن در صورت آتش سوزی، باید برق اولیه را قطع کرد تا تا اطلاع قطعی برق تماس مستقیم نداشته باشد.

حسنبیگی ادامه داد: در زمان آتش سوزی باید با عایق جسمی که باعث سوختگی شده است را از مصدوم جدا کنید و در مرحله دوم قلب بیمار را چک کنید و در صورت ضربان قلب بیمار باید احیا انجام شود. در همان محل حادثه.

وی در ادامه با بیان اینکه در صورت سوختگی شیمیایی اولین قدم این است که فرآیند سوختگی متوقف شود و مواد شیمیایی ریخته شده از بدن و لباس خارج شود.

رئیس بخش زخم بیمارستان 15 کلات هشدار داد: در صورت ریختن مواد شیمیایی روی لباس مصدوم، لباس ها را از بدن مصدوم خارج نکنید. از آنجایی که ممکن است به سر و صورت آسیب برساند، در این مواقع لباس را با قیچی یا اجسام تیز پاره کرده و از بدن خارج کنید، سپس با آب معمولی و فشار بالا حداقل 20 دقیقه با آب فراوان بشویید. .بشورش.

به مواد پودر سوز آور نیز اشاره کردید: در مرحله اول پودر سوز آور را از روی لباس یا سطح خارج کرده و سطح آسیب دیده را با آب فراوان در دمای حداقل 15 درجه سانتیگراد بشویید.

حسنبیگی گفت: شستن سر، صورت و چشم با آب فراوان مستحب است. در صورتی که فقط یک چشم آسیب دیده باشد، باید در خارج از منزل شسته شود تا به چشم سالم آسیبی نرسد، سپس مصدوم را می توان به مرکز درمانی ایمن اعزام کرد.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی همچنین در تشریح مهمترین اقدامات برای افراد در حال آتش سوزی گفت: اگر لباس و بدن فرد آتش گرفته، اگر در حال دویدن یا راه رفتن است، توقف کنید. فوراً اجازه دهید روی زمین دراز بکشد، دراز بکشید، از غلتیدن مصدوم روی زمین خودداری کنید، زیرا غلت زدن باعث آسیب به قسمت سالم پوست می شود.

رئیس بخش سوختگی بیمارستان 15 کلاد به تشریح موارد ممنوعیت استفاده از آب روی زخم پرداخت و گفت: در 3 مورد استفاده از آب روی زخم ممنوع است. در مواردی که پوست تا حد زیادی آسیب دیده باشد، در مواردی که مصدوم دچار افت شدید دما و خنک شدن بدن شده باشد و در مواردی که زخم به سایر اعضا و زیورآلات انسان آسیب وارد کرده باشد، برای. مثلاً در تصادف اتومبیل که فردی تصادف می کند و در عین حال آتش می گیرد و ممکن است شکستگی باز داشته باشد، اجازه نداریم پوست را با آب خنک کنیم.

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی، وی همچنین در خصوص سوختن و آتش سوزی بنزین هشدار داد: در مرحله اول اطفاء حریق از ریختن مستقیم آب در محل خودداری شود. از آنجایی که می تواند باعث افزایش آتش شود، در این موارد باید مصدوم را به طور کامل در یک پتوی خیس بپوشانید (مطمئن شوید سر و صورت قربانی و راه هوایی او در حین این عمل باز شود) و بعد از آتش سوزی. برای خنک کردن پوست قربانی با استفاده از آب کاملا بسته بندی شده است.

حسنبیگی با اشاره به اینکه در هنگام سوختگی باید حتما مصدوم را روی زمین قرار داد، خاطرنشان می کند: اکسیژن کمتری روی زمین است و این باعث می شود آتش سریعتر شعله ور شود.

وی در خاتمه با اشاره به اینکه مهم ترین نکته در زخم استفاده از یخ و پماد نیست، خاطرنشان کرد: به میل خود از پماد استفاده نکنید و فقط محل زخم را با حوله و پارچه سرد بپوشانید که باید این کار را انجام دهید. . تغییرات منظم وجود دارد و با ارسال مصدوم به مرکز درمانی نصب شده، آسیب های بعدی کاهش می یابد.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا