علم و تکنولوژی

باید دنبال این باشیم که چرا دارو در بازار سیاه وجود دارد اما در داروخانه نیست

معاون قوه قضائیه گفت: باید بررسی کنیم چرا دارو در بازار سیاه وجود دارد اما همان داروها در داروخانه ها وجود ندارد.

به گزارش تکنونامه، به نقل از قوه قضائیه، صبح «سه شنبه ۲۲ آذر» هشتمین جلسه ستاد مرکزی اجرای سیاست های اقتصادی علیه قوه قضاییه با حضور معاون اول قوه قضاییه برگزار شد. وکیل کشور به طور کلی حضور مقامات عالی قوه قضائیه و حضور معاون کشوری وزیر بهداشت و درمان و رئیس سازمان غذا و دارو وجود دارد.

آقای حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه در این دیدار ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام فاطمیه گفت: در راستای اجرای سیاست کلی مقاومت . اقتصاد ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی اقتصاد علیه و نیز عبارت پیشنهاداتی مصوب رئیس قوه قضائیه، هشتمین مجمع عمومی کانون را پیگیری می کند. بسته به اجرای سیاست ضداقتصادی، اعضایی برای بررسی مشکلات در زمینه مواد مخدر و مواد مخدر وجود خواهند داشت.

وی گفت: در این جلسه مسائل حقوقی و قضایی و چالش های پزشکی بررسی می شود و همچنین گفت: باید بررسی کنیم که چرا دارو در بازار سیاه وجود دارد اما همان داروها در داروخانه ها موجود نیست.

وی افزود: فردی وارد داروخانه شده و می خواهد آمپول بخرد، به او گفته اند آمپولی که شما می خواهید در این داروخانه موجود نیست و این وضعیت غیرقابل قبول است. علاوه بر سازمان های غذا و دارو عوامل مختلفی در بحث داروها و مشکلات دخیل هستند که باید شناسایی و به آنها رسیدگی شود.

مصدق ادامه داد: آیا استفاده از پشتوانه اعتباری در آن مکان مهمتر از حوزه پزشکی است؟

وی افزود: بانک مرکزی موظف به تامین نقدینگی داروها برای بانک هاست منبع پول کجاست؟ اگر منبع نیست پس چرا بانک مرکزی این را پاسخ داده و برای آن مصوبه ایجاد کرده است؟

معاون رئیس قوه قضائیه گفت: باید مشخص شود که چه تعداد از اعضای دولت مردان و نمایندگان فعلی مجلس از اعضای هیئت مدیره شرکت های خصوصی و سهامدار حوزه دارو هستند و در این زمینه تخصص ندارند. . بخش داروسازی؟

وی افزود: باید معضل اعتیاد به مواد مخدر مشخص شود، هر فردی آن را برای همه مردم تعریف کند.

آقای ذبیح الله خدایان رئیس سازمان بازرسی کل کشور وی در سخنانی در این نشست گفت: معضل مواد مخدر به معضل بزرگ جامعه و عوامل مختلف مرتبط با این بخش تبدیل شده است.

وی با اشاره به عدم ثبات مدیریت در سازمان غذا و دارو گفت: آیا نباید انتظار داشت فردی که یک سال انتخاب شده در کار خود معجزه کند؟ کسانی که می خواهند کشور را اداره کنند باید مدیریت کنند. انتخاب مدیر از یک شرکت برای سازمان غذا و دارو و یک کشور غیرممکن است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: سامانه TTech ایجاد شده اما سازمان غذا و دارو اختیاری ندارد و سامانه به دست بخش خصوصی افتاده است.

وی بیان کرد: عوامل مختلفی از کمبود دارو نشات می گیرد، گفت: برخی داروها به گونه ای افزایش قیمت داشته که مردم توان خرید آن را ندارند و از سوی دیگر این داروها بیمه نیستند.

در این جلسه رئیس سازمان غذا و دارو به همراه معاونین استانداری مشکلات و چالش های حوزه پزشکی را مورد تاکید قرار دادند و از قوه قضائیه شرکت کننده در جلسه خواستند تا به طور عمیق به این موضوع رسیدگی کنند.

در پایان این جلسه مقرر شد مشکل دارو در کمیته زیرمجموعه ویژه مرکز SPL به تفصیل بررسی شود و نتایج در جلسه ستاد بعدی ارائه شود.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا